آموزش نقشه کشی برق ساختمان با AutoCAD

بخش ها: ۸
مدت زمان:  ۱۱ ساعت
سطح: پیشرفته
مدرس: محسن انتظاری
کد فایل: BME1452

پاسخ به سوالات

از مهمترین ویژگی های پاسخ سوالات کاربران و پشتیبانی علمی از آنها حتی بعد از گذشت یک سال است ! اگر سوالی در توان علمی ما باشد حتما به آن پاسخ می دهیم وگرنه به نمایش عمومی می گذاریم تا دیگر کاربران و اساتید پاسخ سوال شما را بدهند.

فایل اجرائی

در تمام فایل های که از سایت دریافت می کنید فایل اجرایی که در فیلم مشاهده می کنید وجود دارد و می توانید اطمینان حاصل کنید که حتما می توانید آموزش داخل فیلم را اجرا کنید.

Update

با توجه به سوالات و نظرات کاربران و برای بسته های جامع با فاصله زمانی مشخص آبدیت ارائه می شود و کاربران که حتی قبلا بسه را خریداری کرده اند می توانند از پنل کاربری خود فایل را دانلود کنند

تعداد مثال ها

تعداد دقیقه های آموزش

تعداد پشتیبانان

%

رضایت کاربران

آموزش ترسیم با AutoCAD (نقشه کشی برق ساختمان)

◄ آشنایی با قابلیت های نرم افزار AutoCAD
◄ آشنایی با گزینه های بخش Status bar و نحوه صحیح تنظیم این گزینه ها
◄ آشنایی با گزینه های ترسیم در نرم افزار بصورت کامل
◄ آشنایی با روش های ایجاد لایه ها در نرم افزار و اجرای چند مثال به روش لایه گذاری
◄ آموزش روشهای نوشتن با زبان فارسی در Autocad و رفع مشکل برعکس شدن حروف هنگام پرینت
◄ آموزش نحوه تبدیل نقشه های ایجاد شده به فرمت PDF و نحوه پرینت گرفتن نقشه ها

شرح دوره

امروزه در عرصه کار حرفه‌ای، نقشه‌کشی به صورت دستی کاملا بی‌معنا و غیرحرفه‌ای است. بنابراین تمامی مباحث آموزشی دوره «نقشه کشی برق ساختمان با AutoCAD» مبتنی بر پرکاربردترین نرم‌افزار نقشه‌کشی، یعنی نرم‌افزار AutoCAD است. در این ویدیو نکات کلیدی ترسیم نقشه‌ها به صورت کامپیوتری را فرا خواهید گرفت. همچنین دانش‌پژوهانی که حتی برای چندین سال با این نرم‌افزار کار نکرده‌اند بعد از مدت کوتاهی به تسلط خوبی دست پیدا می‌کنند. در این آموزش با گزینه های مختلف ترسیم در نرم افزار اتوکد آشنا خواهیم شد و با تسلط در تنظیمات بخش status bar بسیار راحت و حرفه ای شروع به ترسیم نقشه خواهید کرد. ضمنا با توجه به اینکه استفاده از فونت فارسی در اتوکد مشکل است و عملا غیر ممکن است ترفندهایی جهت حل مشکل فونت فارسی در اتوکد ارایه می شود تا براحتی بتوان جداول راهنما را در این نرم افزار به زبان فارسی تایپ کرد. در نهایت روش خروجی گرفتن از نرم افزار آموزش داده می شود و خواهید دید که چگونه باید نقشه های آماده شده را به فرمت PDF تبدیل و یا مستقیما پرینت بگیریم.

ویدیو معرفی بخش اول

معرفی انواع پلان ها و المان ها در طراحی برق ساختمان با AutoCAD

◄ بررسی فریم های مناسب جهت نقشه های برق
◄ بررسی اطلاعات مورد نیاز جهت درج در پلان ها
◄ آشنایی با پلان های مختلف در کلی ترین حالت در طراحی برق ساختمان
◄ آشنایی با نحوه چیدمان پلان ها و ترتیب قرار گرفتن آنها و فهرست نویسی
◄ آشنایی با المانهای مورد استفاده در طراحی برق ساختمان در کنار تصویر واقعی آنها جهت به ذهن سپاری ساده تر

شرح دوره

نقشه‌کشی زبان مشترک در تمامی صنایع است. در نقشه‌کشی، مجموعه‌ای از خطوط، علائم و نمادها به‌سان الفبای زبان در کنار هم قرار گرفته و مجموعه‌ای را تشکیل می‌دهند که همانند کلمات و جملات، انتقال‌دهنده مفاهیم و پیام‌های خاصی هستند. تمامی افرادی که با بخش‌های مختلف معماری، ساختمان و تاسیسات سروکار دارند، در تمامی سطوح، برای آن که قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر باشند، ناگزیر باید از نقشه‌ها و ترسیمات فنی استفاده کنند. نقشه های برق ساختمان دارای پلانهای متعددی هستند و در هریک این پلان ها از علایم و نمادهای متفاوتی استفاده شده است. در این ویدیو قصد داریم تا با انواع پلانها در نقشه های برق ساختمان و چگونگی سازماندهی آنها آشنا شویم. همچنین در بخش دوم این آموزش با تک تک علایم و نمادها که در بخش راهنمای نقشه ها وجود دارد آشنا می شویم. جهت راحت تر بخاطر سپردن نمادها در کنار هریک از این علایم تصویر واقعی آن المان نیز نمایش داده می شود.
نکته دیگر آن که ترسیم نقشه‌ها، بدون داشتن اطلاعات کافی در خصوص نکات اجرایی، در عمل راه به جایی نمی‌برد. برای آن که یک نقشه کاربردی و اجرایی باشد، بدون شک باید نکات اجرایی مختلف را در هنگام ترسیم آن رعایت نمود. از این رو یکی دیگر از چاشنی‌های بسیار جذاب و البته کاربردی این آموزش ارایه نکات اجرایی تاسیسات برقی است که در لابه‌لای مباحث مختلف این ویدیو مطرح می‌شود تا علاوه بر ایجاد دید اجرایی، نقشه‌هایی که ترسیم می‌شوند نیز اجرایی و کاربردی باشند.

ویدیو معرفی بخش دوم

طراحی تاسیسات برق ساختمان دو طبقه با AutoCAD بخش اول

◄ بررسی پلان های طراحی مورد نیاز ساختمان
◄ طراحی پلان روشنایی همکف
◄ طراحی پلان روشنایی طبقات

شرح دوره

در این ویدیو کار طراحی تاسیسات برقی را با یک ساختمان دو طبقه آغاز خواهیم کرد و با تحلیل قسمتهای مختلف ساختمان تصمیم می گیریم که برای هر بخش چه پلانهایی جهت طراحی برق مورد نیاز است و در ادامه با مرتب سازی پلان ها و توضیحات و جداول مورد نیاز کلیات نقشه را آماده می کنیم. جهت المانهای مورد استفاده در طراحی یک جدول مناسب را انتخاب می کنیم و طراحی را با پلان روشنایی طبقه همکف آغاز کرده و نهایتا پلان روشنایی طبقات اول و دوم را نیز با جزئیات کامل طراحی خواهیم کرد

ویدیو معرفی بخش سوم

◄ بررسی پلان های طراحی مورد نیاز ساختمان
◄ طراحی پلان روشنایی پیلوت و راه پله و آسانسور
◄ طراحی پلان روشنایی طبقات اول تا ششم

شرح دوره

در این ویدئوطراحی تاسیسات الکتریکی برای یک ساختمان شش طبقه را انجام خواهیم داد. ابتدا با تحلیل قسمت های مختلف ساختمان تصمیم می گیریم که برای هر بخش چه پلان هایی جهت طراحی برق مورد نیاز است و در ادامه با مرتب سازی پلان ها و توضیحات و جداول مورد نیاز، کلیات نقشه را آماده می کنیم. سپس طراحی جزئیات نقشه برق را با روشنایی طبقات اول تا ششم انجام می دهیم.

ویدیو معرفی بخش چهارم

◄ طراحی پلان های پریز های برق پیلوت
◄ طراحی پلان های پریز های برق طبقات اول تا ششم
◄ طراحی پلان پریز های آنتن و تلفن طبقات اول تا ششم

شرح دوره

در این ویدئو ابتدا پلان مربوط به پریز های برق پیلوت ترسیم می شود و سپس پلان پریز های برق طبقات اول تا ششم را طراحی خواهیم کرد و در نهایت پلان مربوط به پریز های آنتن و تلفن مربوط به طبقات را ترسیم می کنیم

ویدیو معرفی بخش پنجم

◄ طراحی پلان اعلام حریق پیلوت
◄ طراحی پلان اعلام حریق طبقات اول تا ششم
◄ طراحی سیستم آنتن مرکزی ساختمان

شرح دوره

در این آموزش ابتدا قوانین نظان مهندسی در خصوص ساختمان هایی که بایستس دارای سیستم اعلام حریق باشند را بررسی میکنیم سپس پلان اعلام حریق پیلوت و طبقات اول تا ششم را ترسیم می کنیم. در ادامه سیستم آنتن مرکزی مربوط به این ساختمان را طراحی می کنیم.

ویدیو معرفی بخش ششم

◄ طراحی تابلو توزیع طبقات اول تا ششم
◄ طراحی تابلو توزیع پیلوت و روشنایی عمومی
◄ طراحی تابلو کنتوری طبقات

شرح دوره

در این آموزش ابتدا تابلو توزیع طبقات اول تا ششم را طراحی می کنیم سپس تابلو توزیع پیلوت و روشنایی عمومی را تریسم می کنیم و در نهایت تابلو کنتوری طبقات را ترسیم می کنیم.

ویدیو معرفی بخش هفتم

◄ طراحی رایزر دیاگرام سیستم برقگیر
◄ طراحی رایزر دیاگرام سیستم اعلام حریق
◄ طراحی رایزر دیاگرام آیفون طبقات
◄ طراحی رایزر دیاگرام تلفن طبقات
◄ طراحی رایزر دیاگرام تابلو های توزیع طبقات

شرح دوره

در این آموزش رایزر دیاگرام تجهیزات طبقات را ترسیم می کنیم. رایزر دیاگرام شامل سیستم برق گیر، سسیستم اعلام حریق، سیستم آیفن، سیستم تلفن و تابلو های توزیع طبقات خواهد شد.

ویدیو معرفی بخش هشتم

14 دیدگاه

 1. علی

  این بسته با ۸ بخش و یازده ساعت تکمیل هست یا باز اضافه می شود؟ قیمت کمی بالا نیست؟!

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام این بسته با ۱۱ ساعت آموزش بطور کامل شما رو با طراحی نقشه های نظام مهندسی در محیط اتوکد و همچنین نکات فنی و اجرایی آشنا می کنه بنابراین یک بسته کامل هست. بنابراین نیاز به آموزش ویدیویی بیشتر نیست.
   البته برای اینکه شما مهندسین عزیز دارای افق دید بازتری بشید مجموعه ای حاوی بیش از ۲۰۰ نقشه طراحی برق ساختمان با فرمت dwg بطور رایگان در اختیار شما قرار می گیره تا بتونید برای هر پروژه ای که به شما محول می شه نمونه های مشابه زیادی داشته باشید و به یک مهندس طراح قدرتمند تبدیل بشید.

   پاسخ
 2. مهدی پارسا

  تشکر می کنم بسیار خوب و جامع بود

  پاسخ
 3. نجمه هادیان

  سلام من این دوره در آزمون نظام مهندسی قبول شدم می خوام بدونم با دیدن این آموزش می تونم خودم طراحی انجام بدم یا نیاز به دوره حضوری هم هست و اگه هست شما دوره حضوری هم در تهران برگزار می کنید؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام در این آموزش فرض بر این است که فراگیر قبلا هیچ تجربه ای در زمینه طراحی با اتوکد ندارد. بنابراین در اولین ویدئو نحوه کار با این نرم افزار آموزش داده می شود. بعد نحوه طراحی یک ساختمان دو طبقه آموزش داده می شود (مناسب برای مهندسین پایه سه) و نهایتا با طراحی برق یک ساختمان شش طبقه نحوه طراحی تمامی پلان های ممکن آموزش داده می شود.(مناسب برای مهندسین پایه دو) ضمنا پکیج هدیه شامل بیش از ۲۰۰ نقشه آماده برق ساختمان به شما کمک می کنه که با تمرین بیشتر تبهر خود رو افزایش بدید.

   پاسخ
  • مهندس برتر

   در خصوص دوره حضوری توجه کنید که این دوره ها جهت انتقال تجربیات مفید است ولی معمولا به موضوعات کلی پرداخته می شه و برای اینکه عملا طراحی رو با این نرم افزار فرا بگیرید توصیه نمیشه و گروه مهندس برتر فعلا چنین دوره هایی رو برگزار نمی کنه

   پاسخ
 4. محمد

  سلام
  محاسبات روشنایی هم در این بسته آموزش داده می شه؟؟؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   در نقشه های نطام مهندسی ساختمان محاسبات روشنایی اجباری نیست. ولی اگر یک مالک بخواد برای روشنایی ساختمانش محاسبات روشنایی انجام بده شما می تونید با دریافت هزینه مجدد محاسبات رو جداگانه برای ساختمان انجام بدید. بسته آموزش طراحی روشنایی با نرم افزار DIALUX توسط گروه مهندس برتر تدوین شده و از همین سایت قابل دریافت است.

   پاسخ
 5. کاظم رحمانی

  با سلام و خسته نباشید! لطفا بفرمایید این آموزش با استفاده از اتوکد الکتریکال هست یا خیر؟ واینکه تفاوت بین اتوکد الکتریکال و معمولی در چیه؟ و پیشنهادتون برای افراد مبتدی که میخوان از این پکیج استفاده کنن چیه؟(از لحاظ استفاده از اتوکد الکتریکال یا معمولی)

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام نرم افزار اتوکد الکتریکال یکی از محصولات شرکت اتودسک است که برای طراحی مدارات برقی البته از نوع برق صنعتی مناسب است. و المان های برقی از جمله موتورها و فیوزها و کلیدها از قبل در آن وجود دارد. اما با توجه به اینکه نقشه های تاسیسات برقی ساختمان بر مبنای پلان ساختمان طراحی می شه و از نوع برق صنعتی نیست تقریبا تمامی مهندسین جهت طراحی تاسیسات برقی ساختمان از خود نرم افزار اتوکد و نه اتوکد الکتریکال استفاده می کنند. بر همین مبنا این آموزش نیز با خود نرم افزار اتوکد انجام شده است. اگر هدف نقشه های نظام مهندسی ساختمان باشه قطعا باید طراحی با اتوکد انجام بشه.

   پاسخ
 6. داود

  با سلام
  آموزشها به صورت پستی ارسال میشود یا لینک آن بعد از پرداخت به صورت دانلود نمایش داده می شود
  ممنون

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام
   امکان دریافت آموزشها هم بصورت لینک دانلود و هم بصورت پستی وجود دارد.
   مهندس برتر

   پاسخ
 7. امیر

  حجم مجموعه برای دانلود چند مگ است؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   حجم فایل آموزشی برای دانلود ۳٫۵ گیگ هست
   ضمنا امکان ارسال پستی از طریق پست سفارشی و پست پیشتاز نیز وجود دارد
   مهندس برتر

   پاسخ

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *