جهت مشاوره برای خرید: 09376460416
انتخاب صفحه

بسته جامع آموزش طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان با AutoCAD

بخش ها:7
مدت زمان: 9 ساعت
سطح:پیشرفته
مدرس:مهندس محسن انتظاری
کد فایل:AME8885

محسن انتظاری : استاد دانشگاه / مهندس طراح نظام مهندسی ساختمان

رضا خرم آبادی : استاد دانشگاه / دانشجو دکترای فردوسی مشهد

تالیف گروهی ، پشتیبانی تلفنی

برنامه ریزی ، تدریس و بازبینی فیلم ها توسط گروهی از اساتید و دانشجویان انجام میشود تا خطاهای احتمالی را به حداقل برسانیم. همچنین در پاسخ به سوالات شما گروهی از متخصصین به شما کمک می کنند.

دانلود آنی/ ارسال سریع

لینک های دانلود بلافاصله پس از ثبت سفارش به پنل کاربری شما اضافه می شود و لینک دانلود به ایمیل شما هم ارسال میشود در صورت خرید پستی ارسال پستی به همراه کد رهگیری مرسوله در اولین ساعت اداری روز انجام می شود

بازگشت وجه در صورت نارضایتی

دوره ها در مهندس برتر به صورت گروهی مورد بازبینی قرار می گیرد. همچنین از کیفیت دوره های ارائه شده در مهندس برتر مطمئن هستیم در صورت نارضایتی وجه واریزی شما با احترام برگشت داده می شود.

تعداد مثال ها

تعداد دقیقه های آموزش

تعداد پشتیبانان

%

رضایت کاربران

◄آشنایی با محیط اتوکد 2017
◄آموزش ایجاد پروژه جدید و ذخیره کردن پروژه ها
◄آشنایی با گزینه ترسیم (Draw)
◄آشنایی با ابزار های کمکی ترسیم (Status bar)
◄آشنایی با امکانات ویرایش اتوکد (Modify)
◄آشنایی با نحوه نگارش متن فارسی (Annotation)
◄آشنایی با ترسیم نقشه ها در چند لایه (Layers)
◄آموزش تغییر رنگ و ضخامت و نوع خطوط (Properties)
◄آموزش نحوه خروجی گرفتن (Plot) و تبدیل نقشه ها به PDF و پرینت گرفتن
◄ترسیم یک نقشه ساده تاسیسات مکانیکی به عنوان تمرین

شرح دوره

نرم افزار اتوکد بهترین برنامه نقشه کشی طراحی ساختمان در دنیا است که مجهز به قدرتمند ترین، انعطاف پذیر ترین و عالیترین ابزار ها در صنعت نقشه کشی می باشد. تمامی مباحث آموزشی دوره نقشه کشی تاسیسات مکانیکی ساختمان مبتنی بر کاربردی ترین نرم افزار نقشه کشی، یعنی نرم افزار AutoCAD است. در این ویدئو نکات کلیدی ترسیم نقشه ها به صورت کامپیوتری را فرا خواهید گرفت. همچنین دانش پژوهان که حتی برای چندین سال با این نرم افزار کار نکرده اند بعد از مدت کوتاهی به تسلط خوبی دست پیدا می کنند. در این آموزش با محیط اتوکد 2017 آشنا خواهید شد و سپس با گزینه های مختلف ترسیم در قسمت Drow آشنا شده و سپس با بخش های مختلف نرم افزار از جمله بخش Statusbar و قسمت ویرایش Modify و بخش Annotation و قسمت Layers آشنا می شوید و نحوه خروجی گرفتن از ترسیمات بصورت PDF و یا پرینت به شما آموزش داده خواهد شد و در نهایت یک نقشه تاسیسات مکانیکی بعنوان تمرین ترسیم می شود.

ویدیو معرفی بخش اول

◄آشنایی با انواع پلان ها در طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان
◄آشنایی با نحوه فهرست نویسی و اطلاعات الزامی در نقشه
◄آشنایی با المان های طراحی در نقشه تاسیسات مکانیکی
◄آشنایی با جزئیات (دیتایل) تجهیزات نصب شده در تاسیسات ساختمان

شرح دوره

در نقشه کشی، مجموعه از خطوط، علائم و نماد ها به سان الفبای زبان در کنار هم قرار گرفته و مجموعه ای را تشکیل می دهند که همانند کلمات و جملات، انتقال دهنده مفاهیم و پیام های خاص هستند. نقشه های تاسیسات مکانیکی ساختمان دارای پلان های متعددی هستند و در هر یک از این پلان ها از علائم و نمادهای متفاوتی استفاده می شود. در این آموزش قصد داریم تا با انواع پلان ها در نقشه های تاسیسات مکانیکی ساختمان و نحوه سازمان دهی آنها آشنا شویم. همچنین در بخش دوم آموزش با تک تک علائم و نماد ها که در بخش راهنمای نقشه ها وجود دارد آشنا می شویم. جهت راحت تر بخاطر سپردن نماد ها در کنار هر یک از این علائم تصویر واقعی آن المان نیز نمایش داده می شود.
نکته دیگر آن ترسیم نقشه ها، بدون داشتن اطلاعات کافی در خصوص نکات اجرائی، در عمل راه به جای نمی برد. برای آن که یک نقشه کاربردی و اجرائی باشد بدون شک باید نکات اجرائی مختلف را در هنگام ترسیم آن رعایت نمود.
ار این رو یکی دیگر از چالش های بسیار جذاب و البته کاربردی این آموزش ارائه نکات اجرائی تاسیسات مکانیکی است که در لابلای مباحث مختلف این ویدئو مطرح می شود تا علاوه بر ایجاد دید اجرائی، نقشه هایی که ترسیم می شوند نیز اجرایی و کاربردی می باشد.

ویدیو معرفی بخش دوم

◄بررسی پلان های مورد نیاز جهت طراحی کامل تاسیسات مکانیکی ساختمان
◄آماده سازی پلان ها و جداول المان های طراحی
◄جانمایی لوازم بهداشتی و لوازم آشپزخانه
◄طراحی پلان آب رسانی مربوط به تیپ طبقات
◄طراحی پلان آب رسانی طبقه همکف

شرح دوره

در این آموزش طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان برای یک ساختمان چهار طبقه را انجام خواهیم داد.
ابتدا با تحلیل قسمت های ساختمان تصمیم می گیریم که به چه پلان های جهت طراحی تاسیسات نیاز داریم. سپس با مرتب سازی پلان ها و قرار دادن آنها در فریم های مناسب کلیات نقشه را تکمیل می کنیم. در نهایت طراحی جزئیات پلان آب رسانی برای طبقه همکف و همچنین طبقات اول تا چهارم را انجام خواهیم داد.

ویدیو معرفی بخش سوم

◄طراحی پلان فاضلاب طبقات اول تا چهارم
◄طراحی پلان فاضلاب همکف به همراه دریچه های بازدید فاضلاب
◄طراحی سیستم ونت جهت تهویه فاضلاب
◄طراحی پلان آب باران پشت بام و شیب بندی آن
◄طراحی پلان آب باران برای پیلوت و حیاط و کفشورهای آب باران و چاه جذبی

شرح دوره

در این آموزش ابتدا پلان مربوط به فاضلاب یک ساختمان چهار طبقه را ترسیم می کنم. در این ترسیمات در خصوص سایز لوله های فاضلاب و نحوه اتصال آنها به هم توضیحات فنی ارائه می شود. سپس سیستم تهویه فاضلاب توسط ونت برای تمامی قسمت های این پلان طراحی می شود. در ادامه سراغ طراحی پلان آب باران خواهیم رفت و محل قرار گرفتن ناودان ها و شیب بندی پشت بام را بطور کامل توضیح خواهیم داد و در طبقه همکف محل قرار گرفتن چاه جذبی و کفشورهای آب باران را ترسیم خواهیم کرد.

ویدیو معرفی بخش چهارم

◄ایجاد جدول راهنما برای مشخصات رادیاتورها
◄جانمایی پکیج، جعبه کلکتورها و رادیاتورها در پلان
◄ترسیم لوله های رفت و برگشت بین کلکتور و رادیاتورها
◄اضافه کردن مشخصات فنی تجهیزات و سایز لوله ها به نقشه

شرح دوره

در این آموزش ابتدا مشخصات سیستم گرمایش با پکیج را بررسی کرده و توضیحات فنی در این زمینه ارائه می شود و سپس مشخصات فنی، ابعاد و میزان حرارت دهی رادیاتور های مورد استفاده را در یک جدول راهنما مرتب می کنیم. در گام بعدی جانمایی پکیج و رادیاتور ها و جعبه کلتور ها را در محل های مناسب انجام داده و لوله های رابط را ترسیم می کنیم. در نهایت مشخصات فنی و سایز لوله های مورد استفاده در هر یک از تجهیزات را به نقشه سیستم گرمایش اضافه می کنیم.

ویدیو معرفی بخش پنجم

◄توضیحات فنی در خصوص ظرفیت کولرها و ضریب تیک آف انشعابات
◄جانمایی کانال های کولر هر یک از واحد ها
◄جانمایی کولرها در پلان پشت بام
◄جانمایی دریچه های کولر و ترسیم کانال های انشعابی برای اتاق ها
◄اضافه کردن ظرفیت کولرها و ابعاد دریچه ها و ضریب Take off به نقشه

شرح دوره

در این آموزش ابتدا توضیحات فنی در خصوص سیستم سرمایش ساختمان با کولر آبی شرح داده می شود و سپس جانمایی رایزرهای کولر جهت طبقات اول، دوم، سوم و چهارم انجام می شود. سپس بر روی پلان پشت بام جانمایی صحیح کولرها براساس محل هر یک از کانال های کولر انجام می شود. در گام بعدی پس از جانمایی دریچه های کولر اتاق ها ترسیم کانالهای انشعابی کولر برای طبقات اول و دوم و همچنین سوم و چهارم در پلان های جداگانه انجام می شود. سپس نوع کولرها و ظرفیت هوادهی آنها را در پلان پشت بام مشخص کرده و به نقشه اضافه می کنیم. همچنین ابعاد هریک از دریچه های کولر و میزان ظرفیت آنها را برای اتاق ها مشخص می کنیم. با توجه به اینکه برای انشعابات کانال های هریک از اتاق ها از کانال اصلی واحد باید ضریب تیک آف (Take off) را تعیین کنیم، در نهایت مقدار این ضریب را هم به نقشه اضافه خواهیم کرد.

ویدیو معرفی بخش ششم

◄جانمایی جعبه های آتشنشانی و کپسول های ضد حریق
◄طراحی سیستم آتشنشانی با اسپرینکلرهای پاشش خودکار
◄طراحی مخزن ذخیره آب آتشنشانی با پمپ
◄طراحی پلان رایزر دیاگرام سیستم آتش نشانی

شرح دوره

در این آموزش قصد داریم پلان های مربوط به سیستم ضد حریق را در یک ساختمان چهار طبقه ترسیم کنیم. در گام نخست سراغ پلان تیپ طبقات خواهیم رفت و جانمایی جعبه آتشنشانی و کپسول های ضد حریق را انجام می دهیم سپس برای پلان طبقه همکف نیز پس جانمایی این ادوات، سیستم آتش نشانی با اسپرینکلر را طراحی خواهیم کرد. به این منظور به تعداد کافی اسپرینکلر در سقف پیلوت جانمایی کرده و مسیرهای لوله کشی را در پلان مشخص می کنیم. در نهایت پلان رایزر دیاگرام سیستم آتش نشانی را ترسیم می کنیم. به این منظور یک مخزن ذخیره آب در پشت بام تعبیه کرده و شیرهای دوکوپلینگ جهت اتصال به ماشین آتش نشانی و همچین لوله هواگیری را در نقشه رایزر دیاگرام وارد خواهیم کرد. در پلان رایزر دیاگرام کلیه مسیرهای لوله های آتشنشانی بین طبقات را ترسیم کرده و محل قرار گیری تمامی شیرها و سایز لوله های مورد استفاده را تعیین می کنیم.

ویدیو معرفی بخش هفتم

بخش پاسخ تصویری به سوالات

پاسخ به سوال آقای محمود رفیعی در خصوص فونت فارسی در AutoCAD

31 دیدگاه ها

 1. parastoo

  درمورد نحوه ی خرید ممنون خواهم شد توضیحاتی ارائه کنید.

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   دریافت آموزش از طریق ثبت سفارش در سایت امکان پذیر است. بعد از ثبت سفارش بلافاصله لینک های دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد و هم از طریق حساب کاربری شما در سایت قابل دسترس است. ضمنا در صورت تمایل علاوه بر لینک های دانلود محصول در پک بندی نفیس به آدرس شما ارسال خواهد شد.
   مهندس برتر

   پاسخ
 2. sajjad.golkar361

  سلام…خسته نباشید….من این بسته رو خریداری کردم میخواستم بدونم آیا خود نرم افزار اتوکد نیز درون مجموعه وجود دارد یا باید جدا تهیه کنم؟

  پاسخ
  • bartar

   با سلام و احترام
   اگر بسته به صورت پستی خریداری شده باشد به همراه آموزش سی دی نصب نرم افزار AutoCAD نیز ارسال می شود.
   مهندس برتر

   پاسخ
 3. حسین

  سلام و وقت بخیر
  بعد سفارش این بسته،چن روز طول میکشه تا دستم برسه؟(خراسان شمالی-آشخانه)

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   پس از ثبت سفارش بین ۲ تا ۳ روز طول می کشه که پکیج به دست شما برسد. البته حتی در صورت خرید پستی باز هم لینک های دانلود در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا قبل از رسیدن مرسوله پستی قادر به مشاهده بخشی از آموزش باشید
   مهندس برتر

   پاسخ
 4. رضا

  سلام، منظورتون از آشنایی کلی با تاسیسات مکانیکی ساختمان به عنوان پیشنیاز دوره چیست؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   در این آموزش نحوه نقشه کشی تاسیسات مکانیکی ساختمان بر اساس استانداردهای سازمان نظام مهندسی آموزش داده می شود. جهت استفاده بهتر از این مجموعه بهتر است مخاطب تحصیلات مرتبط با رشته مکانیک را داشته باشد و با مفاهیم تاسیسات مکانیک ساختمان آشنایی داشته باشد
   مهندس برتر

   پاسخ
 5. رضا

  سلام، این آموزش پیشنیاز هم داره، مثلا دونستن استاندارد های تاسیسات مکانیکی؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   جهت استفاده از این آموزش آشنایی با مفاهیم کافی است. استاندارد های مورد نیاز هم در مراجع وجود دارد و هم در صورت لزوم در حین آموزش آورده شده است
   مهندس برتر

   پاسخ
 6. نگین زارع

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون من مهندس برق هستم اگر بخوام وارد نظام مهندسی بشم باید هم تاسیسات مکانیکی و هم تاسیسات الکتریکی رو بلد باشم ،درسته? به نظر شما اول کدوم رو باید یاد بگیرم و کدوم بسته مناسب تره برا شروع ? ممنون میشم پاسخ بدید

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   قطعا اگر رشته تحصیلی شما برق هست باید تسلط شما بر طراحی نقشه های برق ساختمان و اطلاعات شما نیز در حوزه نظارت بر تاسیسات برقی باشه. اما قطعا چه مهندسین برق و چه مکانیک ساختمان باید اطلاعاتی در حوزه غیر رشته خود داشته باشند. این موضوع دو دلیل دارد:
   دلیل اول وابسته بودن کار تمام رشته های نظام مهندسی به هم است
   دلیل دوم معمولا در بسیاری از شهر ها به دلیل کم بودن تعداد مهندسین مکانیک کار آنها به مهندسین برق واگذار می شود و البته بالعکس
   مهندس برتر

   پاسخ
  • مهندس برتر

   با توجه به این توضیحات پیشنهاد ما این است که در قدم اول از بسته های آموزشی طراحی تاسیسات برقی ساختمان با اتوکد و آموزش نظارت بر تاسیسات برقی استفاده کنید

   پاسخ
 7. علی شاکر

  سلام
  خسته نباشید
  من نمیخوام این بسته آموزشی رو از طرق پستی دریافتش کنم من میتونم این رو به صورت دانلودی بخرم یا این که باید حتما اینو به صورت پستی دریافتش کنیم.

  پاسخ
 8. ناهید آزادی

  سلام ممنونم بابت سایت خوبتون.

  پاسخ
 9. مجید

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون. من در زمینه طراحی تاسیسات ساختمان آشنایی زیادی ندارم ولی خیلی علاقه دارم که در این زمینه یادبگیرم و کار کنم. ببخشید با یادگیری کامل این مجموعه آموزشی میتوانم امیدوارم باشم که در زمینه طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان کاملا مسلط شد و می توان همه نوع تاسیسات مکانیکی ساختمان را طراحی کرد یا نیاز به منابع دیگری هم هست؟ اگر لازم هست لطفا راهنمایی بفرمایید. ببخشید در مورد محاسبات فنی تاسیسات مکانیکی ساختمان آیا این مجموعه اون رو پوشش میده یا نیاز به منبع دیگری هست برای یادگیری مباحث مربوط به محاسبات؟ اگر در زمینه محاسبات هم لازم هست لطفا یه منبع خوب و کامل معرفی کنین. با تشکر

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   با تشکر از حسن نظر جنابعالی
   این آموزش در چند حوزه می تونه به مهندسین طراح مکانیک کمک کنه. حوزه اول آموزش طراحی پلان های مختلف تاسیسات مکانیکی ساختمان که بصورت ویدیویی در اختیار شما قرار می گیره و ابتدا شما رو با خود نرم افزار اتوکد آشنا کرده و با تمام جزئیات کامل نهایتا مخاطب رو در زمینه طراحی به تسلط کافی خواهد رسوند. دوم پکیج هدیه طراحی و محاسبات تاسیسات مکانیکی و همچنین چک لیست نطارت بر تاسیسات مکانیکی که بصورت PDF در اختیار شما قرار خواهد گرفت و نهایتا مجموعه چندین نقشه آماده که تجربه شما در طراحی رو به سرعت به حد مهندسین پایه یک خواهد رسوند.
   مهندس برتر

   پاسخ
 10. حمیده

  سلام..آموزش فقط از طریق ویدیو هست یا داخل پک کتاب هم هست؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   در این آموزش جامع بخش نرم افزاری بصورت ویدیویی آموزش داده شده است و به همراه آن فایل های اجرایی و نقشه های آماده نیز ارایه می گردد. اما به همراه این آموزش یک پکیج هدیه شامل آموزش های مورد نیاز مهندسین مکانیک در نظام مهندسی بصورت PDF نیز به مخاطبان اهدا می گردد.
   مهندس برتر

   پاسخ
 11. سهیل

  سلام نمیشه این بسته رو بصورت حضوری از فروشگاه خریداری کرد

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   دریافت این آموزش به دو شکل پستی و دانلودی امکان پذیر است. البته در صورتی که بصورت پستی خرید کنید علاوه بر این که تا 48 ساعت بعد به دست شما خواهد رسید بلکه در طول این مدت لینک های دانلود آموزش نیز در اختیار شما قرار می گیره و قادر خواهید بود قبل از اینکه بسته از طریق پست به دست شما برسه بخشی از مجموعه را دریافت کنید.
   مهندس برتر

   پاسخ
 12. رامین امینیان

  سلام من این دوره در آزمون نظام مهندسی قبول شدم. می خواستم بدونم که با دیدن این آموزش خودم می تونم طراحی رو انجام بدم یا نیاز به دوره حضوری هم هست و اگه هست شما دوره حضوری هم در تهران برگزار می کنید؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام در این آموزش فرض بر این است که فراگیر قبلا هیچ تجربه ای در زمینه طراحی با اتوکد ندارد. بنابراین در اولین ویدئو نحوه کار با این نرم افزار آموزش داده می شود. و پس از آشنایی با پلان ها و المان ها با طراحی تاسیسات مکانیکی یک ساختمان چهار طبقه نحوه طراحی تمامی پلان های ممکن آموزش داده می شود.ضمنا پکیج هدیه شامل بیش از ۲۰۰ پلان آماده تاسیسات مکانیکی ساختمان به شما کمک می کنه که با تمرین بیشتر تبهر خود رو افزایش بدید.

   پاسخ
  • مهندس برتر

   در خصوص دوره حضوری توجه کنید که این دوره ها جهت انتقال تجربیات مفید است ولی معمولا به موضوعات کلی پرداخته می شه و برای اینکه عملا طراحی رو با این نرم افزار فرا بگیرید توصیه نمیشه و گروه مهندس برتر فعلا چنین دوره هایی رو برگزار نمی کنه

   پاسخ
 13. شقایق حسین زاده

  سلام تشکر می کنم بسیار آموزش خوب و کاربردی بود
  می خواستم بپرسم که با اتوکد مکانیکال هم میشه طراحی ها رو انجام داد؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   اتوکد مکانیکال یکی از محصولات شرکت اتودسک است که امکاناتی مربوط به مدل سازی، مونتاژ، مجموعه سازی، کاتالوگ قطعات استاندارد آماده، ایجاد روابط مکانی قطعات، تعریف نماهای انفجاری، تولید نقشه‌های دوبعدی، مخصوص مهندسین مکانیک جهت طراحی صنعتی طراحی شده اما چون پلان ساختمان ها جهت طراحی تاسیسات مکانیکی در محیط خود نرم افزار اتوکد است و از طرفی در طراحی تاسیسات مکانیکی نیازی به ابزارهای فوق نیست تقریبا تمام مهندسین مکانیک جهت طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان از خود نرم افزار اتوکد استفاده می کنند و نه اتوکد مکانیکال و این آموزش نیز بر همین مبنا است
   مهندس برتر

   پاسخ
 14. امیر کمالی

  سلام وقت شما بخیر

  درمورد نحوه ی خرید ممنون خواهم شد توضیحاتی ارائه کنید.
  آیا dvd ها بعد از پرداخت ارسال خواهد شد و یا اینکه باید بعد از پرداخت فایل هایی را دانلود کنیم؟
  در صورت ارسال چه مدت طول می کشد؟
  در صورت وجود گزینه ی دانلود فایل در کنار ارسال آیا در قیمت تغییری ایجاد خواهد شد؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   امکان دریافت ویدیوها به سه روش امکان پذیر است. اول دانلود با حجم حدود 3 گیگابایت دوم پست سفارشی و سوم پست پیشتاز در صورت خرید بصورت دانلودی هزینه ای اضافه نمی شه ولی در حالت پستی با توجه به شهر و استان شما مبلغی بابت هزینه پست اضافه خواهد شد. ارسال پستی بین 48 تا 72 ساعت طول می کشه تا به دست شما برسه.
   مهندس برتر

   پاسخ
 15. علی حسامی

  سلام
  در ویدیوها بیان شده که به عنوان پیش نیاز باید با نرم افزار اتوکد آشنا باشیم ولی من خیلی وقته با اتوکد کار نکردم لطفا راهنمایی کنید می تونم از این بسته استفاده کنم؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام
   بخش اول مجموعه آموزش تاسیسات مکانیکی با اتوکد جهت آشنایی کامل با نحوه ترسیم با این نرم افزار است و در مدت حدود 160 دقیقه بطور کامل با این نرم افزار آشنا خواهید شد. بنابراین اگر ویدیوهار را به ترتیب مشاهده کنید براحتی با نحوه طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان آشنا خواهید شد و نیازی به آشنایی قبلی با اتوکد نیست.
   مهندس برتر

   پاسخ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *