جهت مشاوره برای خرید: 09376460416
انتخاب صفحه

آموزش نظارت ساختمان مخصوص مهندسین عمران نظام مهندسی ساختمان

بخش ها:11
سطح:پیشرفته
مدرس:مهندس سید حسین حاجی آبادی
کد فایل:NHH1100
مدت زمان:10 ساعت 10 دقیقه

سید حسین حاجی آبادی : مهندس ناظر و محاسب سازمان نظام مهندسی ساختمان – مدرس دانشگاه

تالیف گروهی ، پشتیبانی تلفنی

برنامه ریزی ، تدریس و بازبینی فیلم ها توسط گروهی از اساتید و دانشجویان انجام میشود تا خطاهای احتمالی را به حداقل برسانیم. همچنین در پاسخ به سوالات شما گروهی از متخصصین به شما کمک می کنند.

دانلود آنی/ ارسال سریع

لینک های دانلود بلافاصله پس از ثبت سفارش به پنل کاربری شما اضافه می شود و لینک دانلود به ایمیل شما هم ارسال میشود در صورت خرید پستی ارسال پستی به همراه کد رهگیری مرسوله در اولین ساعت اداری روز انجام می شود

بازگشت وجه در صورت نارضایتی

دوره ها در مهندس برتر به صورت گروهی مورد بازبینی قرار می گیرد. همچنین از کیفیت دوره های ارائه شده در مهندس برتر مطمئن هستیم در صورت نارضایتی وجه واریزی شما با احترام برگشت داده می شود.

تعداد مثال ها

تعداد دقیقه های آموزش

تعداد پشتیبانان

%

رضایت کاربران

معرفی ناظر، عقد قرارداد و شروع به کار در نظارت ساختمان

◄ آشنایی با نحوه معرفی ناظر و ارجاع کار

◄ آشنایی با اقدامات مهم قبل از تایید کار و عقد قرارداد

◄ آشنایی با نحوه عقد قرارداد نظارت ساختمان

◄ آشنایی با برگ تعهد نظارت ساختمان

◄ آشنایی با اقدامات مهم قبل از صدور مجوز شروع به کار

شرح دوره

وظایف مهندس ناظر ساختمان در عین ساده بودن دارای مسئولیت ‌ها و عواقب بسیاری است که مهندسان ناظر عمدتاً از این مسئولیت بی ‌خبر بوده و خود را در معرض مسئولیت ‌های اداری و حقوقی و انتظامی قرار می دهند. وظیفه مهندس ناظر فقط نظارت بر اجرای بنای در حال احداث نبوده و شرح وظایف و مسئولیت‌ های بسیاری را دانسته یا ندانسته برعهده ‌گرفته ‌اند. تعداد زیادی از مهندسین و ناظرین ساختمان درک صحیحی از مفاهیم و مطالب موجود در آیین نامه ها، نشریات و مقررات ملی ساختمان ندارند و شاید این به دلیل عدم ارائه عکس های اجرایی و یا شاید عدم تجربه کافی در اجرا و نظارت باشد که نتیجه آن ساخت و سازهای غیر اصولی، نا ایمن و بی کفایت خواهد بود. همچنین درصد زیادی از مهندسین در بدو ورود به حوزه نظارت و اجرای ساختمان، با اصول اجرایی و نظارت آشنایی چندانی ندارند.

در آموزش جامع نظارت ساختمان سعی بر آن است که شما مهندسان ناظر را با اصول کلی و نکات فنی، حقوقی و آئین نامه ای نظارت بر ساختمان آشنا کنیم. نکات فنی ،آئین نامه ای و ایمنی از شروع کار نظارت یعنی عقد قرارداد نظارت تا پایان کار مانند اقدامات قبل از صدور مجوز شروع به کار، نظارت بر تخریب، گود برداری و …و نکات حقوقی که ممکن است یک مهندس ناظر به دلیل عدم آگاهی و تسلط بر این نکات، دچار عواقب و تبعات گاه بسیار سنگین و جبران ناپذیر آن ها شود. در واقع هدف ما از این آموزش ترسیم مسیری شفاف و روشن از نظارت ساختمان از آغاز تا پایان است تا شما مهندس ناظر بدون استرس و نگرانی وارد بازار کار شده و از سردرگمی اولیه ناشی از کم تجربگی و کم اطلاعی رهایی پیدا کنید.

در فصل اول این آموزش یعنی معرفی ناظر، عقد قرارداد و شروع به کار سعی بر آن است که شما را با پیش مقدمات نظارت بر ساختمان از عقد قرارداد تا مرحله تخریب ساختمان آشنا کرده و اقدامات قبل از صدور مجوز شروع به کار عملیات ساختمانی را به شما آموزش دهیم.

ویدیو  معرفی بخش اول

گزارش نویسی و مستند سازی در نظارت ساختمان

◄ آشنایی با راهکارهای مصون سازی مهندسان ناظر

◄ آشنایی با اهمیت مستند سازی و انواع مستندات ساختمانی

◄ آشنایی با انواع گزارشات و اهمیت گزارش نویسی

◄ آشنایی با نحوه نگارش گزارشات مرحله ای

◄ آشنایی با نحوه نگارش گزارش تخلفات

◄ آشنایی با نحوه نگارش گزارش پایان کار

شرح دوره

طبق قوانین شهرداری و نظام مهندسی، وظیفه کنترل عملیات اجرایی با مجموعه مقررات ملی ساختمان، پروانه ساخت و نقشه ‌های اجرایی بر عهده مهندسان ناظر قرار دارد. هم چنین به علت مشکلات و نواقص متعدد در فرآیندهای ساخت ‌و ساز شهری و آمار بالای حوادث ناشی از کار در این حوزه، نظارت ساختمان ‌های شهری را به حرفه‌ ای پر مخاطره تبدیل کرده است. از طرفی یکی از راهکارهای مصون سازی مهندسان ناظر در موقع بروز حوادث وجود مستند سازی و گزارش های به موقع و مناسب است. بدین جهت گزارش مهندس ناظر به شهرداری از اهمیت بالایی برخوردار است.

در این آموزش سعی بر آن است که شما را با اهمیت گزارش نویسی و مستند سازی آشنا کرده و نحوه تنظیم انواع گزارشات را به شما آموزش دهیم.

ویدیو  بخش دوم

چک لیست و تجهیز کارگاه در نظارت ساختمان

◄ آشنایی با تعریف چک لیست و اهمیت آن در امر نظارت

◄ آشنایی با اهمیت بایگانی گزارشات و چک لیست ها

◄ آشنایی با اصول حاکم بر یک تجهیز کارگاه خوب

شرح دوره

چک لیست برگه ای است که در آن همه مواردی که در هر مرحله باید بازدید شود، ذکر شده است. از آنجا که تعداد آیتم ها و مواردی که در هر بازدید باید کنترل گردد، زیاد بوده و احتمال فراموشی و از قلم افتادن آن-ها بسیار، همراه داشتن یک چک لیست جامع و کامل در هر نوبت بازدید امری ضروری به نظر می رسد که باعث صرفه جویی در مدت زمان بازدید، تفهیم بهتر مالک یا سازنده با توقعات فنی مهندس ناظر و سادگی کار در مراحل بعدی بازدید می شود. تجهیز کارگاه نیز مربوط به مالک یا سازنده می شود ولی از آنجا که یک تجهیز کارگاهی خوب و اصولی تاثیر زیادی در پیشبرد پروژه و سازماندهی عملیات کاری دارد، آشنایی با آن برای مهندسان ناظر امری اجتناب ناپذیر است.

در این آموزش سعی بر آن است که شما را با اهمیت تهیه چک لیست آشنا کرده و اصول کلی حاکم بر یک تجهیز کارگاهی خوب را به شما آموزش دهیم.

ویدیو معرفی بخش سوم

اقدامات قبل و روش های تخریب در نظارت ساختمان

◄ آشنایی با تعریف عملیات تخریب ساختمان

◄ آشنایی با اقدامات کلی در عملیات تخریب ساختمان

◄ اقدامات قبل از عملیات تخریب ساختمان

◄ انواع روش های تخریب ساختمان

شرح دوره

براساس تعریف مبحث 12 مقررات ملی ساختمان هر اقدامی که مستلزم جدا کردن مصالح ساختمان به منظور حذف، نوسازی، تعمیر، مرمت و بازسازی تمام یا قسمتی از بنا باشد تخریب نامیده می شود. تخریب ساختمان ها به عنوان اولین مرحله از ساخت و ساز اثرات متعددی بر محیط شهری و شهروندان می گذارد، از این رو از اهمیت فراوانی برخوردار است. تخریب ساختمان میتواند باعث آسیب به افراد و دارایی¬ های عمومی و خصوصی شود و سلامت افراد مرتبط با پروژه را به مخاطره بیاندازد و به محیط پیرامونی و همسایگان آسیب برساند. تحقیقات نشان می دهد که تخریب ساختمان ها به طور کلی به یکی از دلایل استهلاک ساختمان، سوانح طبیعی و حوادث محیطی، تغییر در مسائل اجتماعی-فرهنگی و مسائل اقتصادی و اقتصاد زمین شهری رخ می دهد که در واقع عامل چهارم یعنی مسائل اقتصادی و اقتصاد زمین شهری نقش بسیار موثرتری را نسبت به دیگر دلایل دارد.

در این آموزش سعی بر آن است که شما را با عملیات تخریب ساختمان آشنا کرده، اقدامات کلی قبل از عملیات تخریب و انواع روش های تخریب را به شما آموزش دهیم

ویدیو معرفی بخش چهارم

مراحل انجام تخریب در نظارت ساختمان

◄ آشنایی با مراحل انجام عملیات تخریب ساختمان

◄ آشنایی با نکات فنی برخورد با دیوار مشترک در تخریب

◄ آشنایی با نکات فنی برخورد با تیر مشترک در تخریب

◄ آشنایی با نکات فنی تخریب اسکلت فلزی

شرح دوره

در برخی موارد میتوان تخریب را چیزی شبیه یک شیوه باستان شناسی دانست. آنجا که نیاز به کنکاش بیشتر دارد. به نوعی میتوان این طور تصور نمود که تاثیر تخریب به روش‌ های دستی آثار مخرب روحی کمتری نسبت به تخریب به روش استفاده از مواد منفجره دارد. لذا با پذیرش این موضوع و اینکه ساختمان را میتوان در برخی موارد به عنوان یک موجود زنده در نظر داشت، وظیفه مهندسین در صدور مجوز، طراحی و اجرای کار را دو چندان سنگین می‌ کند. از این رو و نظر به تخصصی بودن روش‌ های اجرایی مختلف، بهره مندی از متخصصین و کارشناسان خبره آموزش دیده که می ‌توانند در کاهش خسارات و حوادث نقش بسزایی داشته باشند، لازم است.

در این آموزش سعی بر آن است که شما را با مراحل انجام تخریب آشنا کرده و نحوه تخریب اسکلت فلزی را به شما آموزش دهیم.

ویدیو معرفی بخش پنجم

گود برداری در نظارت عمران ساختمان

◄ آشنایی با تعریف و هدف گود برداری

◄ آشنایی با تفاوت گود برداری و خاک برداری

◄ آشنایی با جزئیات روش های مختلف گود برداری

◄ آشنایی با نکات اجرایی سازه نگهبان خرپایی

◄ آشنایی با مزایا و معایب سازه نگهبان خرپایی

◄ آشنایی با مراحل گام به گام پیاده سازی سازه نگهبان خرپایی

◄ آشنایی با نکات اجرایی پایدار سازی گود به روش نیلینگ و انکراژ

◄ آشنایی با مزایا و معایب پایدار سازی گود به روش نیلینگ و انکراژ

◄ آشنایی با مراحل اجرایی پایدار سازی گود به روش نیلینگ و انکراژ

◄ آشنایی با محاسبه عمق گود برداری و ارزیابی میزان خطر گود

◄ ارزیابی خطر گود بر اساس مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان (پی و پی سازی)

◄ آشنایی با اقدامات قابل انجام برای کاهش خطر گود

◄ آشنایی با مسائل ایمنی در گود برداری ساختمان

◄ آشنایی با مسائل ایمنی ساختمان های مجاور قبل از گود برداری

◄ اقدامات لازم قبل از شروع گود برداری

◄ آشنایی با مسائل ایمنی کارگاه در حین گود برداری

شرح دوره

در سال های اخیر با افزایش تراکم و تعداد طبقات و نیاز به تامین پارکینگ و سایر سطوح خدماتی در ساختمان ها به ویژه در مناطق مرکزی شهرها، عمق گود برداری نیز بیشتر شده است. گود برداری اصولا جزء کارهای پیچیده و بسیار خطرناک مهندسی محسوب می شود و به ویژه در گود های با عمق زیادتر نیازمند بررسی های همه جانبه، دقت و نظارت و در نهایت صرف وقت و هزینه قابل ملاحظه ای است تا جان و مال مردم از این طریق به خطر نیافتد. با این حال عدم آشنایی به اصول فنی، سهل انگاری یا سودجویی منجر به ایجاد حادثه می شود. اهمیت گود برداری صرفا به لحاظ پیچیدگی های فنی نیست، بلکه نارضایتی شدیدی که ممکن است برای مالکین ساختمان های مجاور به دلیل سوء مدیریت عوامل پروژه به وجود آید، فضای اجرایی پروژه را از حالت عادی خارج کرده و ریسک پروژه را به شدت افزایش میدهد. این بخش از عملیات اجرایی که اغلب سهم کمی از پیشرفت فیزیکی پروژه را به خود اختصاص میدهد، بی شک یکی از مهم ترین مراحل اجرایی پروژه محسوب میشود.

در آموزش گود برداری در نظارت عمران ساختمان که شامل 5 فصل است، قصد داریم که شما مهندسان ناظر را با اصول کلی و نکات فنی، حقوقی و آئین نامه ای گود برداری در نظارت عمران ساختمان آشنا کنیم. در واقع با پیاده سازی این آموزش، وقوع مخاطرات احتمالی پروژه که ناشی از عدم توجه به موارد اجرایی در پروژه باشد کاهش یافته و مهندس ناظر با اتکاء به آگاهی ایجاد شده، نظارت موثرتری را در طی پروژه و در چارچوب ضوابط و مشخصات فنی اعمال می نماید. هدف ما از این آموزش آشنایی شما با انواع روش های گود برداری، روش سازه نگهبان خرپایی، روش پایدار سازی نیلینگ و انکراژ به عنوان مرسوم ترین روش ها در پایدار سازی گود، نحوه محاسبه عمق گود برداری و ارزیابی میزان خطر گود و مسائل ایمنی در گود برداری است.

ویدیو معرفی بخش ششم

فونداسیون در نظارت ساختمان

◄ آشنایی با تعریف فونداسیون و انواع آن

◄ آشنایی با عوامل موثر در انتخاب نوع فونداسیون

◄ آشنایی با عوامل موثر در ابعاد و عمق فونداسیون

◄ آشنایی با نکات اجرایی قبل از بستن آرماتورهای فونداسیون

◄ آشنایی با محدودیت وصله ها در آرماتوربندی فونداسیون

◄ آشنایی با نکات اجرایی خرک در فونداسیون

◄ آشنایی با نکات اجرایی قالب بندی فونداسیون

◄ آشنایی با نکات اجرایی صفحه ستون در فونداسیون

◄ آشنایی با مسائل و نکات اجرایی ریشه ستون ها و دیوار برشی و حائل در فونداسیون

◄ آشنایی با نکات اجرایی چاله آسانسور در فونداسیون

◄ نحوه تنظیم گزارش مرحله ای فونداسیون

◄ آشنایی با اشکالات رایج در فونداسیون اسکلت فلزی

◄ آشنایی با نکات اجرایی بتن ریزی فونداسیون

◄ آشنایی با مسائل اجرایی قطع بتن ریزی در فونداسیون

شرح دوره

پی، شالوده یا فونداسیون بخشی از ساختمان است که وظیفه انتقال نیرو از ستون ها به زمین و خاک اطرافش را بر عهده دارد. در واقع وظیفه پی انتقال بارهای بخش‌ های فوقانی به خاک زیر پی می ‌باشد به نحوی که تنش های بیش از حد و نیز نشست‌ های اضافی ایجاد نگردد. پی ها بر اساس عمق و نوع عملکرد طبقه بندی می شوند. در حالت کلی چنانچه لایه مقاوم در عمق کمی از سطح زمین قرار گرفته باشد، پی در نزدیکی سطح زمین بنا می شود در غیر این صورت برای رسیدن به لایه مقاوم، عمق پی افزایش می یابد. بر اساس نوع ساختمان و میزان نیروهای وارده، بافت لایه ها، نوع خاک زمین و شرایط آب و هوایی منطقه می توان تیپ و ابعاد فونداسیون را انتخاب و مشخص نمود. در واقع عمق، طول و عرض فونداسیون ها به وزن ساختمان، تعداد طبقات و نوع خاک محل بستگی دارد. چگونگی مطالعات ژئوتکنیک پی بستگی به نوع سازه، بزرگی سازه، اهمیت سازه، انتظارات کارفرما، میزان آشنایی طراح با رفتار خاک، نوع خاک های موجود در سایت و آیین نامه ها دارد.

در آموزش فونداسیون در نظارت عمران ساختمان که شامل 4 فصل است، قصد داریم که شما مهندسان ناظر را با اصول کلی و نکات فنی، حقوقی و آئین نامه ای فونداسیون در نظارت عمران ساختمان آشنا کنیم. در واقع با پیاده سازی این آموزش، وقوع مخاطرات احتمالی پروژه که ناشی از عدم توجه به موارد اجرایی در پروژه باشد کاهش یافته و مهندس ناظر با اتکاء به آگاهی ایجاد شده، نظارت موثرتری را در طی پروژه و در چارچوب ضوابط و مشخصات فنی اعمال می نماید. هدف ما از این آموزش آشنایی شما با انواع فونداسیون ها، عوامل موثر در انتخاب ابعاد و عمق فونداسیون، نکات و مسائل اجرایی آرماتوربندی، قالب بندی و بتن ریزی فونداسیون است.

ویدیو معرفی بخش هفتم

نکات اجرایی اسکلت فلزی در نظارت عمران ساختمان

◄ آشنایی با مزایا و معایب اسکلت فلزی

◄ آشنایی با نکات اجرایی اتصال ستون به فونداسیون

◄ آشنایی با نکات اجرایی انواع ستون ها

◄ آشنایی با انواع تیرها و شاه تیرها

◄ آشنایی با نکات اجرایی وصله تیرها

◄ آشنایی با انواع اتصالات تیر به ستون و نکات اجرایی آن ها

◄ آشنایی با دیوار برشی در ساختمان اسکلت فلزی

◄ آشنایی با انواع ستون های فلزی مجاور دیوار برشی و نکات اجرایی آن ها

◄ آشنایی با مسائل و نکات اجرایی آرماتورهای دیوار برشی

◄ آشنایی با انواع بادبند در ساختمان اسکلت فلزی

◄ آشنایی با نکات اجرایی بادبند در ساختمان اسکلت فلزی

◄ آشنایی با مسائل فنی کنترل جوش ها

◄ آشنایی با اشکالات رایج در ساخت اسکلت فلزی

شرح دوره

اسکلت فلزی متشکل از فولاد، تیر و ستون می باشد. ستون های سازه اسکلت فلزی به دو صورت عمودی و افقی قرار گرفته اند و امروزه پیکر ساختمان های زیادی در سطح شهرهای کشور را پوشش داده اند. بنیادی ترین مصالح به کار رفته در اسکلت فلزی فولاد می باشد که در حال حاضر از پر اهمیت ترین مصالح در صنایع ساخت و ساز به شمار می رود. از حائز اهمیت ترین مزایای فولاد که موجب گردیده تا در اسکلت فلزی به کار برده شود مقاومت بالا، جوش پذیری، شکل پذیری، خم پذیری، همگن بودن و ارتجاعیت محسوب می شود. امروزه در تعداد کثیری از سازه ها و ساختمان ها از اسکلت فلزی بهره برده شده تا در برابر هرگونه فشار و عوامل خارجی از استحکام و مقاومت کافی برخوردار باشند. از آن جا که در اسکلت فلزی از جنس فلز بوده و اساسی ترین مصالح به کار رفته در آن فولاد است، خاصیت تغییرپذیری و شکل پذیری آن در طول سالیان سال کم تر بوده و دارای دوام بیشتری نسبت به سازه های بتنی می باشد. در حال حاضر اسکلت های فلزی در انواع متفاوت ساخته و تولید می گردند. انواع اسکلت های فلزی عبارت از پیچ و مهره ای، پرچی، جوشی و… می باشند که اکثر آن ها بر اساس نوع اتصالات بین فلزها طبقه بندی شده اند. به طور مثال، قطعات فلز در اسکلت فلزی جوشی به یکدیگر جوش داده می شوند. و اکثر اتصالات قطعات فلز در اسکلت پیچ و مهره ای به وسیله پیچ و مهره می باشند.

در آموزش نکات اجرایی اسکلت فلزی در نظارت عمران ساختمان که شامل 4 بخش است، قصد داریم که شما مهندسان ناظر را با اصول کلی و نکات فنی، حقوقی و آئین نامه ای اسکلت فلزی در نظارت عمران ساختمان آشنا کنیم. در واقع با پیاده سازی این آموزش، وقوع مخاطرات احتمالی پروژه که ناشی از عدم توجه به موارد اجرایی در پروژه باشد کاهش یافته و مهندس ناظر با اتکاء به آگاهی ایجاد شده، نظارت موثرتری را در طی پروژه و در چارچوب ضوابط و مشخصات فنی اعمال می نماید. هدف ما از این آموزش آشنایی شما با مزایا و معایب سازه های اسکلت فلزی، نکات اجرایی اتصال ستون به فونداسیون، نکات و مسائل اجرایی ستون، اتصالات تیر به ستون، بادبند و دیوار برشی است.

ویدیو معرفی بخش هشتم

نکات اجرایی اسکلت بتنی در نظارت عمران ساختمان

◄ آشنایی با مزایا و معایب اسکلت بتنی

◄ آشنایی با نکات اجرایی آرماتوربندی اسکلت بتنی

◄ آشنایی با نکات اجرایی خم و برش میلگرد ها

◄ آشنایی با نکات نظارتی وصله میلگرد ها

◄ آشنایی با مسائل فنی و اجرایی آرماتوربندی پله و دیوار برشی

◄ آشنایی با نکات اجرایی قالب بندی اسکلت بتنی

◄ آشنایی با نکات نظارتی قالب بندی پله و دیوار برشی

◄ آشنایی با نکات نظارتی بتن ریزی اسکلت بتنی

◄ آشنایی با مهم ترین نکات آماده سازی قبل از بتن ریزی

◄ آشنایی با انواع روش های تراکم بتن

◄ آشنایی با مسائل و نکات اجرایی تراکم بتن

◄ آشنایی با انواع روش های عمل آوری بتن

◄ آشنایی با نکات اجرایی عمل آوری بتن

◄ آشنایی با مهم ترین نکات نظارتی بتن ریزی در هوای گرم و سرد

◄ آشنایی با نکات و مسائل فنی قالب برداری و زمان آن

شرح دوره

 سازه بتنی سازه‌ ای است که در ساخت آن از بتن یا به طور معمول بتن آرمه (سیمان، شن، ماسه و فولاد به صورت میلگرد ساده یا آجدار) استفاده شده باشد. در ساختمان در صورت استفاده از بتن آرمه در قسمت ستون ‌ها و شاه تیر‌ها و پی، آن ساختمان یک سازه بتنی محسوب می‌ شود. اجرای اسکلت بتنی، از جمله بزرگترین نقاط ضعف در صنعت ساختمان سازی ایران می باشد. متاسفانه در شرایط حاضر، برای مهندسین ناظر امکانی برای تغییر روش های اجرای اسکلت بتنی، وجود نداشته و این امر، تنها با اتخاذ تدابیری گسترده، توسط نهادهای رسمی متولی ساختمان سازی در ایران محقق خواهد شد. در این نوشتار تلاش خواهد شد تا با ارائه روش هایی ساده و قابل اجرا، در شرایط موجود بتوان سازه های بتنی را در حد قابل قبولی کنترل نمود. ستون ها مهم ترین عضو سازه های ساختمانی هستند که در سازه های بتنی، حتی گاها بتن آن ها با روش های دستی ساخته شده و از ارتفاع، با غیر اصولی ترین روش ها، به درون قالب ستون ریخته می شوند. برای کنترل کیفیت بتن در اسکلت بتنی می توان انجام آزمایش تعیین مقاومت بتن را برای سازنده بنا، اجباری نمود. ولی متاسفانه مالکین به خاطر هزینه های آزمایش، از انجام آن طفره رفته و شهرداری ها نیز حمایت لازم را از مهندسین ناظر برای انجام آزمایش به عمل نمی آورند. به جرات می توان گفت که بیش از ۹۰ درصد سازه های بتنی شخصی ساز در ایران، محروم از آزمایش های مرسوم تعیین مقاومت بتن می باشد. در سقف ها، به دلیل حجم بیشترشان، برای مالکین مقرون به صرفه است که بتن را از کارخانه های تولید بتن، با کیفیت مناسب تری تهیه کنند و لازم به توضیح است که کارخانه های تولید بتن از بتن خود نمونه گیری می کنند ولی به طور کلی صحت نتایج شان مورد تردید می باشد. چرا که نمونه های برداشت شده در شرایطی مناسب تر از کارگاه ساختمانی عمل آوری می شوند.

در آموزش نکات اجرایی اسکلت بتنی در نظارت عمران ساختمان که شامل 5 بخش است، قصد داریم که شما مهندسان ناظر را با اصول کلی و نکات فنی، حقوقی و آئین نامه ای اسکلت بتنی در نظارت عمران ساختمان آشنا کنیم. در واقع با پیاده سازی این آموزش، وقوع مخاطرات احتمالی پروژه که ناشی از عدم توجه به موارد اجرایی در پروژه باشد کاهش یافته و مهندس ناظر با اتکاء به آگاهی ایجاد شده، نظارت موثرتری را در طی پروژه و در چارچوب ضوابط و مشخصات فنی اعمال می نماید. هدف ما از این آموزش آشنایی شما با نکات نظارتی مراحل مختلف اجرای اسکلت بتنی شامل اجرای تیرها و ستون هاست. نکات نظارتی آرماتوربندی، قالب بندی و بتن ریزی تیرها و ستون ها، تراکم بتن و روش های مختلف عمل آوری آن، زمان قالب برداری و بتن ریزی در شرایط نامساعد.

ویدیو معرفی بخش نهم

نکات اجرایی سقف ها در نظارت عمران ساختمان

◄ آشنایی با پر کاربرد ترین سقف ها در ایران

◄ آشنایی با نکات فنی عمومی عملیات اجرایی سقف ها

◄ آشنایی با نکات ایمنی عملیات اجرایی سقف ها

◄ آشنایی با فلسفه ایجاد سقف تیرچه بلوک و اجزای آن

◄ آشنایی با انواع سقف های تیرچه بلوک

◄ آشنایی با نکات فنی و اجرایی سقف تیرچه بلوک

◄ آشنایی با نکات مهم نظارتی سقف تیرچه کرومیت

شرح دوره

یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده انواع ساختمان ها، سقف های بتنی هستند که نقش اساسی آنها انتقال نیروهای قائم و افقی ناشی از وزن مرده سقف، سر بارها و نیروهای باد و زلزله به تیرها و ستون ها و دیوارهای باربر است. اتصال کلیه اجزای باربر قائم به یکدیگر، موجب تقویت آن ها شده و به این ترتیب، کل ساختمان در مقابل نیروهای وارده، به طور واحد واکنش نشان می‌ دهد. نظر به اینکه سقف ها سهم نسبتاً زیادی از قیمت تمام شده ساختمان را به خود اختصاص می‌ دهند، طراحان ساختمان، سیستم ‌های متنوعی را به منظور هرچه اقتصادی ‌تر کردن آنها، ابداع و اجرا کرده‌ اند که صرفه‌ جویی در مصرف بتن و فولاد، کاهش یا حذف قالب بندی، بهبود روش های ساخت و ارتقای کیفیت اجرای محورهای اساسی، کوشش های انجام شده را تشکیل می ‌دهند. برای صرفه‌ جویی در مصرف بتن و سبک تر کردن وزن سقف، قسمتی از مقطع سقف که در منطقه کششی قرار می ‌گیرد، حذف و فقط آن مقدار از سطح مقطع بتن که برای جایگذاری آرماتورهای عرضی و کششی لازم است، باقی گذاشته می ‌شود. این روش منجر به طرح دال های مجوف، با پشت ‌بند، لانه زنبوری و مانند آنها گردیده است. مصرف بتن در این نوع سقف ها، به حدود مقدار اولیه، و وزن سقف نیز تقریباً به همین میزان کاهش می ‌یابد. از طرف دیگر، به علت سبک ‌تر شدن وزن سقف ها، در مصرف میلگرد و هزینه اجرای بقیه قسمت های باربر ساختمان، صرفه ‌جویی قابل ملاحظه ‌ای شود.

در آموزش نکات اجرایی سقف ها در نظارت عمران ساختمان که شامل 3 بخش است، قصد داریم که شما مهندسان ناظر را با اصول کلی و نکات فنی، حقوقی و آئین نامه ای اجرای سقف ها در نظارت عمران ساختمان آشنا کنیم. در واقع با پیاده سازی این آموزش، وقوع مخاطرات احتمالی پروژه که ناشی از عدم توجه به موارد اجرایی در پروژه باشد کاهش یافته و مهندس ناظر با اتکاء به آگاهی ایجاد شده، نظارت موثرتری را در طی پروژه و در چارچوب ضوابط و مشخصات فنی اعمال می نماید. هدف ما از این آموزش آشنایی شما با نکات نظارتی مراحل مختلف اجرای سقف ها شامل معرفی انواع سقف ها، نکات عمومی و ایمنی عملیات اجرایی سقف ها و نکات اجرایی پرکاربرد ترین سقف در ایران، سقف تیرچه بلوک است.

ویدیو معرفی بخش دهم

نکات اجرایی سفت کاری، نازک کاری و پایان کار در نظارت عمران ساختمان

◄ آشنایی با تعریف سفت کاری

◄ آشنایی با نکات اجرایی کرسی چینی

◄ آشنایی با نکات اجرایی دیوار چینی

◄ آشنایی با نکات نظارتی مهم سفت کاری

◄ آشنایی با تعریف نازک کاری

◄ آشنایی با نکات اجرایی عایق کاری ساختمان

◄ آشنایی با نکات نظارتی اجرای نما و سقف کاذب

◄ آشنایی با نکات نظارتی مهم نازک کاری

◄ آشنایی با تعریف گواهی پایان کار

◄ آشنایی با ضوابط صدور گواهی پایان کار

شرح دوره

یکی از مهم ترین مراحل ساخت یک ساختمان پس از اجرای اسکلت مرحله سفت کاری می باشد. در مهندسی عمران از این عملیات دو برداشت می شود: تمامی آیتم های سازه ای یک ساختمان شامل کلیه عملیات بتن ریزی، کرسی چینی، بلوکاژ، اجرای تیر و ستون، اجرای سقف و در نهایت دیوار چینی کلیه ساختمان ها. کلیه عملیات دیوار و تیغه چینی ساختمان به همراه اجرای عنصرهای پایدار کننده دیوارها از قبیل وال پست، نعل درگاه و …. نازک کاری شامل کلیه عملیات اجرایی پس از مراحل سفت کاری بوده که برخی از این موارد عبارت است از: اندود کاری، عایق کاری، سنگ کاری، کاشی کاری، نقاشی، تاسیسات برقی، تاسیسات مکانیکی، نصب در و پنجره، عملیات اجرای نما و…. پس از اتمام ساخت بنا، مالک ساختمان می ‌بایست نسبت به دریافت جواز پایان کار ساختمان اقدام نماید. برای این کار مالک می‌ بایست به مرجع دریافت پروانه ساخت بنا که همان شهرداری ها می ‌باشند مراجعه نماید و درخواست صدور گواهی پایان کار ساختمانی بدهد.

هدف ما از این آموزش آشنایی شما با نکات نظارتی مراحل مختلف سفت کاری یعنی دیوار چینی و تیغه چینی و مراحل مختلف نازک کاری شامل عایق کاری، نصب پنجره ها و اجرای نماست، در انتهای آموزش جامع نظارت ساختمان نیز ضوابط صدور گواهی پایان عملیات ساختمانی را بیان خواهیم کرد.

ویدیو معرفی بخش یازدهم

15 دیدگاه ها

 1. ایمان حجتی

  سلام
  ضمن تشکر از پشتیبانی خوبتون که در کمترین زمان پاسخ سوالات رو قرار می دید از مدرس محترم سوالی داشتم که قرارداد بین ناظر و مالک را باید در دفتر خدمات شهرداری ثبت کنیم یا در نظام مهندسی؟ و همینطور قرارداد بین مالک و مجری هم باید در نظام ثبت شود؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   سازمان نظام مهندسی، کار معرفی ناظر به مالک را بر عهده دارد. قراردادی که بین ناظر و مالک بسته می شود در دفتر اسناد رسمی امضای ناظر و مالک گواهی شده و در دفتر خدمات شهرداری ثبت و اسکن و آرشیو می شود.قرار داد بین مالک و مجری هم به همین شکل است. فقط مجری از جانب نظام مهندسی معرفی نمی گردد و به صورت انتخابی توسط خود مالک تعیین می گردد. بهتر است در عقد قرار داد نظارت و اجرا از فرمت مورد تایید سازمان نظام مهندسی استفاده گردد.
   مهندس برتر

   پاسخ
 2. elham

  سلام من آموزشتون رو دریافت کردم و خیلی راضی بودم فقط در خصوص گزارشات سوالی داشتم
  تا آنجایی که بنده میدانم ناظر حق دارد و وظیفه دارد در صورت عدم رعایت موارد ایمنی، کار را متوقف کند. اما در صورتی که مالک یا مجری در فرایند ساخت،‌ یک سری مسائل فنی را رعایت نکرد مثلا تعداد آرماتورها را کم کرد یا غیره، اینجا همین که گزارش خلاف دار رد بکنیم کافیست؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   وظیفه ناظر مطابق مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، هم نظارت بر اجرای صحیح موارد ایمنی و هم موارد فنی است و این دو از هم جدا نیستند. در صورت مشاهده تخلف در هر کدام، علاوه بر ثبت به موقع گزارش تخلف مربوطه باید از ادامه عملیات جلوگیری و تا مرتفع گردیدن آن تخلف، از شروع مجدد عملیات جلوگیری به عمل آورد.
   در خصوص کم کردن تعداد آرماتورها، ناظر وظیفه دارد بعد از اتمام آرماتوربندی و قبل از بتن ریزی در هر مرحله، از سازه بازدید و تعداد و آرایش میلگرد ها را مطابق نقشه چک نماید.
   در صورت کم بودن یا عدم تطابق آرماتور ها با نقشه، یا عدم اجرای ضوابط و دیتایل های مربوطه اجازه بتن ریزی ندهد تا موارد اصلاح گردد. در اینجا دیگر کار به گزارش تخلف نمی رسد و ناظر اصلا اجازه وقوع تخلف را نباید بدهد.
   مهندس برتر

   پاسخ
 3. ایمان حجتی

  ضمن سلام و تشکر از سایت خوبتون یم سوال داشتم
  در نقشه های سازه و در بالای شیت نقشه سازه نگهبان نوشته شده « در صورتی که تراز زیر فونداسیون ملک های مجاور هم تراز یا پایین تر از تراز کف گود ملک موجود باشد، نیازی به اجرای سازه نگهبان نیست»
  میخواستم بدانم آیا درج چنین نوشته ای در بالای نقشه برای اینکه سازه نگهبان اجرا نشود کافیست؟ به طور کلی درج چنین عباراتی بالای نقشه های تایید شده چه تاثیری بر نظارت ناظر دارد؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   امکان ریزش ملک مجاور وقتی هست که عمق گودبرداری شما بیش تر از تراز کف فونداسیون ملک مجاور باشد. البته در موارد خاص هنگامی که ملک کناری بسیار کلنگی و متزلزل و فاقد اسکلت سازه ای باشد، ممکن است نیاز داشته باشید حتی قبل از گودبرداری اقدام به پایدار کردن ملک مجاور نمایید. البته این مورد بسیار نادر است.
   همچنین اگر ساختمان مجاور دارای یک طبقه زیر زمین باشد، ولی ساختمان شما، زیر زمین نداشته باشد، و دیوار زیر زمین ساختمان مجاور غیر مسلح یا ضعیف باشد، در اثر فشار جانبی زیر پی ساختمان شما به دیوار زیر زمین ساختمان مجاور امکان تخریب دیوار زیر زمین و به بار آمدن خسارت وجود دارد.
   عبارات موجود در نقشه های تایید شده، از سوی مجری یا سازنده ساختمان، لازم الاجرا هستند و ناظر می بایست بر اجرای درست و مطابق نقشه نظارت نماید. اما در صورتی که به تشخیص ناظر این عبارات گنگ باشد یا نیاز به دیتایل اجرایی داشته باشد، ناظر می تواند، از طراح در خصوص آن عبارت استعلام کتبی بگیرد.
   گودبرداری و اجرای سازه نگهبان، از بخش های حساس در عملیات ساختمانی است که ضروری است در این زمینه هر چه بیشتر اطلاعات و مهارت کسب کنید. در این آموزش به صورت کامل تجربیات خود در گودبرداری را با تصاویر بسیار در اختیارتان قرار داده ام.
   مهندس برتر

   پاسخ
 4. امیرمحمد

  سلام
  چطور میتونم این اموزش در تهران تهیه کنم؟ممنون میشم راهنمای بفرمایید

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   پس از ثبت سفارش در سایت بلافاصله لینک های دانلود ظاهر خواهد شد و در صورت خرید پستی بسته آموزشی ظرف مدت 24 تا 48 ساعت در تهران به دست شما خواهد رسید. طی مدتی که آموزش به دست شما نرسیده قادر خواهید بود بخشی از آموزش رو از طریق دانلود ملاحظه بفرمایید
   مهندس برتر

   پاسخ
 5. بابک

  سلام اگه بخوایم بعد از خرید دانلود کنیم حجم کل فایل چقدره و آیا همه فایل های ضمیمه که قراره با این بسته داده بشه قابل دانلود خواهند بود

  پاسخ
  • مهندس برتر

   با سلام. حجم بسته حدو 2GB می باشد. هم در حالت پستی هم در حالت خرید دانلودی تمامی فایل های ضمیمه هم ارسال می شود.

   پاسخ
 6. نگین

  با سلام و خسته نباشید سایت بسیار عالی داریدآموزش ها رو دیدم و خیلی خوب یاد گرفتم

  پاسخ
 7. نودی

  سلام عالی بود

  پاسخ
 8. مهدی پورعباسی

  با سلام ایا در حال حاضر بسته فوق شامل آموزش های زیر می باشد؟
  نکات اجرایی سقف ها در نظارت عمران ساختمان

  نکات اجرایی سفت کاری، نازک کاری و پایان کار در نظارت عمران ساختمان

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   این آموزش تکمیل شده است و تمامی فصول مورد نیاز از جمله فصل هایی که شما ذکر کردید در این آموزش وجود دارد
   مهندس برتر

   پاسخ
 9. civil3

  سلام
  خیلی عالی بود. مطالب روان و با جزییات بیان شده و به من خیلی کمک کرد. تشکر فراوان

  پاسخ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *