جهت مشاوره برای خرید: 09376460416
انتخاب صفحه

آموزش جامع نقشه کشی تاسیسات برقی ساختمان های اداری با AutoCAD

بخش ها:14
سطح:پیشرفته
مدرس:مهندس محسن انتظاری
کد فایل:EME
مدت زمان:8 ساعت 24 دقیقه

محسن انتظاری : استاد دانشگاه / مهندس طراح نظام مهندسی ساختمان

تالیف گروهی ، پشتیبانی تلفنی

برنامه ریزی ، تدریس و بازبینی فیلم ها توسط گروهی از اساتید و دانشجویان انجام میشود تا خطاهای احتمالی را به حداقل برسانیم. همچنین در پاسخ به سوالات شما گروهی از متخصصین به شما کمک می کنند.

دانلود آنی/ ارسال سریع

لینک های دانلود بلافاصله پس از ثبت سفارش به پنل کاربری شما اضافه می شود و لینک دانلود به ایمیل شما هم ارسال میشود در صورت خرید پستی ارسال پستی به همراه کد رهگیری مرسوله در اولین ساعت اداری روز انجام می شود

بازگشت وجه در صورت نارضایتی

دوره ها در مهندس برتر به صورت گروهی مورد بازبینی قرار می گیرد. همچنین از کیفیت دوره های ارائه شده در مهندس برتر مطمئن هستیم در صورت نارضایتی وجه واریزی شما با احترام برگشت داده می شود.

تعداد مثال ها

تعداد دقیقه های آموزش

تعداد پشتیبانان

%

رضایت کاربران

آموزش ترسیم با AutoCAD (نقشه کشی برق ساختمان اداری)

◄ آشنایی با قابلیت های نرم افزار AutoCAD

◄ آشنایی با گزینه های بخش Status bar و نحوه صحیح تنظیم این گزینه ها

◄ آشنایی با گزینه های ترسیم در نرم افزار بصورت کامل

◄ آشنایی با روش های ایجاد لایه ها در نرم افزار و اجرای چند مثال به روش لایه گذاری

◄ آموزش روشهای نوشتن با زبان فارسی در AutoCAD و رفع مشکل برعکس شدن حروف هنگام پرینت

◄ آموزش نحوه تبدیل نقشه های ایجاد شده به فرمت PDF و نحوه پرینت گرفتن نقشه ها

شرح دوره

امروزه در عرصه کار حرفه ‌ای، نقشه ‌کشی به صورت دستی کاملا بی‌ معنا و غیر حرفه ‌ای است. بنابراین تمامی مباحث آموزشی دوره «نقشه کشی برق ساختمان با AutoCAD» مبتنی بر پر کاربرد ترین نرم‌ افزار نقشه‌ کشی، یعنی نرم‌ افزار AutoCAD است. در این ویدیو نکات کلیدی ترسیم نقشه ‌ها به صورت کامپیوتری را فرا خواهید گرفت. همچنین دانش ‌پژوهانی که حتی برای چندین سال با این نرم ‌افزار کار نکرده‌ اند بعد از مدت کوتاهی به تسلط خوبی دست پیدا می‌ کنند. در این آموزش با گزینه های مختلف ترسیم در نرم افزار اتوکد آشنا خواهیم شد و با تسلط در تنظیمات بخش status bar بسیار راحت و حرفه ای شروع به ترسیم نقشه خواهید کرد. ضمنا با توجه به اینکه استفاده از فونت فارسی در اتوکد مشکل است و عملا غیر ممکن است ترفند هایی جهت حل مشکل فونت فارسی در اتوکد ارایه می شود تا براحتی بتوان جداول راهنما را در این نرم افزار به زبان فارسی تایپ کرد. در نهایت روش خروجی گرفتن از نرم افزار آموزش داده می شود و خواهید دید که چگونه باید نقشه های آماده شده را به فرمت PDF تبدیل و یا مستقیما پرینت بگیریم.

ویدیو معرفی فصل 1

بررسی تفاوت پلان های مورد نیاز در ساختمان های اداری نسبت به سایر ساختمان ها

بررسی فریم مناسب نقشه و صفحه مربوط به فهرست و توضیحات نقشه

آشنایی با المان های مورد استفاده در نقشه کشی برق ساختمان های اداری

آشنایی با نحوه صحیح فهرست نویسی و شماره گذاری صفحات نقشه

آماده سازی صفحات مورد نیاز جهت نقشه کشی کامل یک نمونه ساختمان اداری

شرح دوره

قطعا در نقشه کشی تاسیسات ساختمان های اداری نسبت به سایر ساختمان ها تفاوت های متعددی وجود دارد. این تفاوت ها هم در زمینه نوع پلان های طراحی شده و هم در زمینه تجهیزات مورد استفاده بسیار پررنگ است. در ساختمان های اداری ترسیم پلان هایی از جمله پریز های برق اضطراری، روشنایی اضطراری، شبکه های کامپیوتری، سیستم اعلام سرقت، سیستم دوربین مدار بسته و سیستم صوتی مرسوم می باشد در حالی که ترسیم بیشتر این پلان ها در سایر ساختمان ها وجود ندارد. بنابراین جهت طراحی صحیح تاسیسات برقی ساختمان های اداری در گام نخست بایستی نسبت به کلیه پلان های برقی مورد نیاز شناخت کافی وجود داشته باشد و همچنین با المان های مورد استفاده در طراحی تاسیسات برق این گونه ساختمان ها آشنا شویم. در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی ساختمان های اداری و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق ساختمان های اداری ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 2

بررسی چراغ های مناسب جهت طراحی روشنایی بخش های مختلف ساختمان اداری

نقشه کشی روشنایی و مدار بندی بخش های مرتفع ساختمان اداری

نقشه کشی روشنایی و مدار بندی بخش نیم طبقه ساختمان اداری

نقشه کشی روشنایی اضطراری بخش های مختلف ساختمان اداری

شرح دوره

با توجه به حساسیت کار در ساختمان های اداری وجود سیستم روشنایی اضطراری در تمامی بخش های آن الزامی است. می توان جهت تامین این روشنایی از چراغ های دیواری شارژی که مستقیما توسط یک مدار به تابلو توزیع برق متصل هستند استفاده نمود. ضمنا جهت تامین روشنایی بخش های مختلف ساختمان بایستی از چراغ های مناسب جهت تامین شدت روشنایی مورد نیاز استفاده نمود. ضمنا مدار بندی چراغ ها باید به شکلی انجام شود که روشنایی بخش های اصلی ساختمان حداقل از دو مدار مختلف تغذیه شود تا در صورت قطع یک مدار کل روشنایی آن بخش قطع نگردد.

در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی ساختمان های اداری و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق ساختمان های اداری ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 3

جانمایی جعبه های انشعاب کف خواب برای هر یک از میزهای اداری

طراحی نقشه پریز های برق طبقه همکف و مشخص کردن مدارات مربوطه

طراحی نقشه پریز های برق نیم طبقه و مشخص کردن مدارات مربوطه

جانمایی محل قرارگیری کنتور برق، تابلوهای برق و سیستم ارت در نقشه

شرح دوره

جهت برق رسانی به میزهای اداری می توان از جعبه انشعاب کف خواب شامل یک عدد سوکت برق UPS ، یک عدد پریز برق عادی، یک عدد سوکت تلفن و یک عدد سوکت شبکه استفاده کرد. به این ترتیب تمامی خطوط مورد نیاز یک میز بصورت متمرکز بر روی این جعبه انشعاب قرار خواهد گرفت. علاوه بر برق رسانی به میزهای اداری در نقشه کشی پلان پریز های برق بایستی دقت لازم در جانمایی پریز های برق برای دستگاه های همچون دستگاه ATM و آب سرد کن انجام شود. ضمنا معمولا در نقشه های برق جانمایی محل قرار گیری کنتور برق، تابلو های برق و همچنین سیستم ارت در پلان پریز های برق انجام می شود.

در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی ساختمان های اداری و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق ساختمان های اداری ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 4

◄ مشخص کردن تعداد مورد نیاز منابع تغذیه اضطراری(UPS)
◄ مشخص کردن ظرفیت هر یک از منابع تغذیه اضطراری
◄ جانمایی محل قرار گیری منابع تغذیه اضطراری
◄ جانمایی پریزهای برق اضطراری سیستم های کامپیوتری
◄ جانمایی پریزهای برق اضطراری برای سایر تجهیزات و اتاق ها
◄ مداربندی پریزهای برق اضطراری

شرح دوره

در ساختمان های اداری با توجه به حساسیت کار قطعا وجود سیستم برق اضطراری یا یو پی اس الزامی است ضمنا تغذیه دستگاه هایی از جمله سیستم های کامپیوتر، سیستم دوربین مدار بسته، سیستم امنیتی و دستگاه ATM بایستی درصورت قطع برق از طریق سیستم برق اضطراری تامین گردد. معمولا در کنار پریزهای برق معمولی در محل هایی که این دستگاه ها قرار گرفته اند از پریزهای برق اضطراری نیز استفاده می گردد و نقشه این پریزها در یک پلان مستقل ارایه می شود. ضمنا بایستی تعداد و ظرفیت یو پی اس های مورد استفاده و همچنین جانمایی هر یک از آن ها بر روی نقشه مشخص شود. در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی ساختمان های اداری و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق ساختمان های اداری ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 5

◄ مشخص کردن محل استقرار و ابعاد رک سیستم شبکه های کامپیوتری
◄ انتخاب کابل ها و سوکت های مناسب جهت اجرای سیستم شبکه های کامپیوتری
◄ جانمایی محل سوکت ها بر روی پلان معماری طبقه همکف و نیم طبقه
◄ آدرس دهی سوکت ها بر روی پلان

شرح دوره

همانطور که اطلاع دارید در تمامی ساختمان های اداری وجود سیستم کابل شبکه و کامپیوتر الزامی است. به این منظور در نقشه های برقی که جهت این گونه ساختمان ها ارایه می شود بایستی در این بخش نقشه موارد مورد نیاز ترسیم گردد. از جمله این موارد انتخاب نوع سیستم شبکه، مشخص کردن محل قرار گیری رک، درج مشخصات فیزیکی رک بر روی نقشه، انتخاب نوع سوکت های شبکه، انتخاب نوع کابل های شبکه و آدرس دهی سوکت ها می باشد. در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی ساختمان های اداری و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق ساختمان های اداری ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 6

آشنایی با المان های نقشه کشی سیستم تلفن سانترال

جانمایی پریز های تلفن در پلان معماری همکف و نیم طبقه

جانمایی جعبه اصلی تلفن و دستگاه تلفن سانترال بر روی نقشه

آدرس دهی پریز های تلفن و جعبه تلفن بر روی نقشه

شرح دوره

همانطور که اطلاع دارید در ساختمان های اداری به دلیل تعدد تعداد کاربران تلفن و محدودیت خطوط از سیستم تلفن سانترال استفاده می شود. در خصوص نقشه کشی سیستم تلفن سانترال نکاتی از قبیل جانمایی دستگاه سانترال و جعبه اصلی تلفن و همچنین آدرس دهی صحیح پریز های تلفن و سایر بخش ها دارای اهمیت است. ضمنا پریز های تلفن در میزهای اداری همانند پریز های برق و شبکه در جعبه های کف خواب تعبیه شده در هر میز قرار خواهند گرفت. در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی ساختمان های اداری و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق ساختمان های اداری ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 7

آشنایی با المان های طراحی سیستم دوربین مدار بسته

انتخاب نوع دوربین ها برای نصب در دیوارها، سقف ها و فضای بیرونی

جانمایی دوربین ها در پلان معماری طبقه همکف و نیم طبقه

جانمایی مانیتور و کنترولر دوربین ها در پلان معماری

آدرس دهی خطوط مربوط به تغذیه و تصویر دوربین ها

ترسیم رایزر دیاگرام دوربین های مدار بسته

شرح دوره

جهت ترسیم پلان سیستم دوربین مدار بسته در گام نخست باید نوع سیستم دوربین مدار بسته مشخص شود. معمولا جهت اجرای این سیستم از دوربین های آنالوگ و یا IP Base تحت شبکه استفاده می شود. همچنین انتخاب نوع دوربین ها در فضاهای مختلف ساختمان از جهت قابلیت دید در شب، قابلیت زوم، قابلیت گردش جهت دوربین و … بسیار حائز اهمیت است. ضمنا پس از تکمیل ترسیم این پلان بایستی رایزر دیاگرام سیستم دوربین مدار بسته متناسب با نوع تجهیزات مورد استفاده و نوع اتصالات بین آن ها ترسیم گردد. در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی ساختمان های اداری و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق ساختمان های اداری ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 8

آشنایی با المان های طراحی سیستم اعلام سرقت

جانمایی چشمی های اعلام سرقت در پلان معماری همکف و نیم طبقه

جانمایی شستی های تمپر در میزهای اداری

جانمایی آژیر های اعلام سرقت در فضای داخلی و خارجی ساختمان

جانمایی لرزه سنج بر روی گاوصندوق

آشنایی با نحوه زون بندی و تکمیل مدارات المان ها بر روی نقشه

شرح دوره

یکی از مهمترین بخش های نقشه برق ساختمان های اداری، ترسیم پلان سیستم امنیتی یا اعلام سرقت است. در طراحی این بخش از نقشه لزوما طراح نقشه بایستی با نحوه عملکرد این سیستم ها آشنا بوده و بدرستی از المان های مناسب جهت تکمیل این بخش نقشه استفاده کند. در طراحی نقشه سیستم اعلام سرقت جانمایی صحیح چشمی ها بطوری که نقاط کور به حداقل برسد اهمیت زیادی دارد. ضمنا بایستی جهت ایمنی بیشتر کلیه میزهای اداری مجهز به شستی تمپر بوده و به همراه ترمینال های تمپر چشمی ها و قاب بلندگو ها به ورودی تمپر پنل مرکزی متصل گردند. در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی ساختمان های اداری و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق ساختمان های اداری ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 9

آشنایی با المان های طراحی سیستم صوتی و نوبت دهی

جانمایی دستگاه شمارنده بر روی میزهای اداری در پلان معماری همکف و نیم طبقه

جانمایی ترانکینگ کفی برای عبور نود های شبکه

جانمایی بلندگو های سیستم صوتی، دستگاه نوبت دهی و داکت عبوری

آدرس دهی المان های سیستم صوتی و مشخص کردن کابل های مناسب

شرح دوره

در بسیاری از ساختمان های اداری وجود سیستم اعلام صوتی اجباری است و در بعضی از کاربری ها سیستم صوتی باید به سیستم نوبت دهی نیز مجهز باشد. جهت نقشه کشی صحیح این سیستم باید در گام نخست با المان های طراحی در سیستم صوتی آشنایی داشته باشیم. ضمنا در طراحی باید به نکاتی از جمله وجود شدت صوت کافی در تمامی مناطق ساختمان، استفاده از کابل های مناسب در مدارات و همچنین تعبیه ترانکینگ جهت عبور کابل ها توجه کافی شود. در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی ساختمان های اداری و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق ساختمان های اداری ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 10

◄ آشنایی با المان های طراحی سیستم اعلام حریق
◄ انتخاب آشکارسازهای مناسب برای بخش های مختلف ساختمان
◄ جانمایی المان های سیستم اعلام حریق در پلان معماری همکف و نیم طبقه
◄ زون بندی بخش های مختلف سیستم اعلام حریق
◄ مداربندی المان ها در زون های مختلف سیستم اعلام حریق

شرح دوره

با توجه به مرتفع بودن قسمت هایی از ساختمان های اداری بهترین و اقتصادی ترین گزینه جهت کشف حریق استفاده از دتکتورهای اشعه ای یا بیم دتکتورها است. ضمنا در قسمت های با ارتفاع کمتر می توان از سایر دتکتورها از جمله دودی، حرارتی افزایشی، حرارتی ثابت و یا سایر انواع دتکتورها بر اساس نوع کاربری استفاده نمود. جانمایی مناسب محل نصب دتکتورها بر طبق مقررات ملی ساختمان و محدوده تحت پوشش هر یک از آن ها انجام خواهد شد. ضمنا باید زون بندی بخش های مختلف سوله بدرستی انجام شود. در خصوص مدار آژیرها وجود حداقل دو مدار آژیر متصل به پنل مرکزی اعلام حریق الزامی است تا در زمان بروز حریق درصورت اشکال در یک مدار، مدار دیگر بدرستی عمل کند. در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی ساختمان های اداری و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق ساختمان های اداری ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 11

◄ آشنایی با المان های طراحی در سیستم برق رسانی اسپلیت
◄ جانمایی پریزهای تکفاز و سه فاز مخصوص اسپلیت در پلان معماری
◄ آدرس دهی مدارات برق پریزهای اسپلیت های تکفاز و سه فاز

شرح دوره

معمولا جانمایی اسپلیت ها در نقشه های تاسیسات مکانیکی ساختمان انجام می گردد و پلان برق رسانی آن ها در نقشه های برقی تکمیل می شود. با توجه به مصرف بالای توان الکتریکی در اسپلیت ها و در نتیجه عبور جریان بالا در مدارات برق رسانی آن ها، معمولا برای هر اسپلیت یک پریز مخصوص که از تابلو اصلی برق ساختمان تغذیه می شود در نظر گرفته می شود. با توجه به اینکه اسپلیت ها بسته به ظرفیت شان به دو شکل تک فاز و سه فاز مورد استفاده قرار می گیرند، باید دقت شود تا در سیستم برق رسانی آن ها از پریزها و مدارات مناسب استفاده گردد. در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی ساختمان های اداری و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق ساختمان های اداری ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 12

آشنایی با المان های طراحی در نقشه کشی انواع تابلو های برق

تکمیل بخش حفاظتی تابلو برق

تکمیل بخش توزیع تابلو برق و آدرس دهی خروجی ها

شرح دوره

تابلو برق اصلی در ساختمان ها از کنتور تغذیه شده و معمولا حفاظت های اصلی بر روی این تابلو قرار می گیرد. معمولا تابلو های توزیع فرعی در ساختمان ها از تابلو برق اصلی تغذیه شده و همچنین اگر مصرف کننده عمده ای مانند اسپلیت ها در ساختمان وجود داشته باشد مستقیما از همین تابلو تغذیه خواهند شد. ضمنا تغذیه تابلو های برق UPS نیز بایستی توسط تابلو برق اصلی صورت پذیرد. در طراحی تابلو برق اصلی ساختمان ها قرارگیری صحیح حفاظت ها از جمله کلیدهای اتوماتیک، کلیدهای مینیاتوری، کلیدهای حفاظتی موتور، رله های ارت فالت و غیره در نقشه از اهمیت زیادی برخوردار است. ضمنا قرارگیری صحیح وسایل اندازه گیری مقادیر پارامتر ها بر روی تابلو نیز پر اهمیت خواهد بود. در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی ساختمان های اداری و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق ساختمان های اداری ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 13

ترسیم نقشه تابلو برق توزیع روشنایی و پریزها

ترسیم نقشه تابلو برق اضطراری پریز های UPS

ترسیم تابلو برق اضطراری مخصوص ATM

تقسیم بار بر روی خطوط خروجی تابلو های سه فاز

شرح دوره

تابلو های توزیع برق بسته به نوع و مقدار بار قرار گرفته بر روی آن ها می توانند از نوع تک فاز و یا سه فاز باشند. در صورت سه فاز بودن تابلو ها با توجه به اینکه بسیاری از خطوط خروجی از نوع تک فاز هستند بایستی بار خروجی تابلوها به درستی بر روی هر سه فاز R و S و T توزیع شود تا در مجموع بار سه فاز متقارن گردد. ضمنا تابلوهای برق اضطراری نیز از تابلو برق اصلی تغذیه شده و جهت تامین برق پریز های UPS و سایر تجهیزات حساس از جمله کامپیوترها، سیستم دوربین مدار بسته، سیستم امنیتی، رک و دستگاه ATM مورد استفاده قرار می گیرند. در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی ساختمان های اداری و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق ساختمان های اداری ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 14

بخش پاسخ تصویری به سوالات

پاسخ به سوال آقای محمود رفیعی در خصوص فونت فارسی در AutoCAD

31 دیدگاه ها

 1. نگین

  با سلام و خسته نباشید سایت بسیار عالی داریدآموزش ها رو دیدم و خیلی خوب یاد گرفتم ،یه سوال دارم تمام مراحلی رو که برای فونت فارسی گفتید انجام دادم و نتیجه هم داد و الان توی تایپ درست نمایش میده ولی هنوز وقتی کسی پلانی برام میفرسته فونت فارسی رو به یه سری علایم عجیب نشون میده باید چه کار کنم لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   با تشکر از حسن نظر شما. دلیل عدم نمایش صحیح فونت های نقشه های دیگران در اتوکد شما این است که فونتی که با آن متن فارسی نوشته شده در اتوکد شما موجود نیست. لطفا پک کامل فونت فارسی را مجددا طبق آموزش بر روی فولدر مربوطه بریزید تا مساله حل شود.
   مهندس برتر

   پاسخ
 2. رضا

  سلام، نرم افزار اتوکد که تدریس میشه مربوط به چه سالی و چند بیتی هستش،

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   نرم افزار مورد استفاده در این آموزش اتوکد 2019 هست که جهت طراحی نقشه های برق نظام مهندسی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. البته این نرم افزار با اتوکد الکتریکال که جهت طراحی برق صنعتی استفاده می شود متفاوت است. نرم افزار اتوکد هم بصورت 32 و هم بصورت 64 بیتی موجود است
   مهندس برتر

   پاسخ
 3. امیر کمالی

  سلام منظور از درز انبساط در ساختمان چیه که باید توسط لوله فلکسیبل کشیده شود.ممنونم

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام. برای جلوگیری از خرابی های ناشی از انبساط و انقباض ساختمان بر اثر تغییر درجه حرارت محیط خارج یا جلوگیری از انتقال بار ساختمان قدیمی مجاور به ساختمانی كه جدید احداث می شود، همچنین در مواردی كه ساختمان بزرگ است و از چند بلوک متصل به هم تشكیل می شود از درز انبساط استفاده می شود.
   مهندس برتر

   پاسخ
 4. نگار

  سلام باتوجه به اینکه بعضی از مغازه های تجاری و یا واحد های مسکونی با یک میله هم میشه ارت رو انجام داد اما شما در اموزش چاه ارت با صفحه رو گذاشتید اگه بخواهیم با میله بفرستیم باید چطور نقشه ای

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   دقت بفرمایید که در آموزش نقشه کشی برق با اتوکد با توجه به زیاد بودن نکات طراحی با نرم افزار امکان توضیحات جامع درخصوص جزییات فنی وجود نداشت. این توضیحات بطور مفصل در آموزش جامع ویدیدیی نظارت بر تاسیسات برقی آورده شده که از طریق همین سایت قابل دریافت است
   مهندس برتر

   پاسخ
 5. بهروز

  با عرض سلام و وقت بخیرو ضمن تشکر و قدردانی از شما و تیم خوبتان که در کوتاه ترین زمان ممکن به سوالات پاسخ میدهید.ایا میشود فایل متنی که دربرنامه ورد نوشتیم رو وارد اتوکد کنیم.ممنون

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   بله. کافیست در اتوکد قسمت Annotation گزینه Text را انتخاب کرده و در صفحه یک باکس باز کنید و متن Wordی که قبلا کپی کرده ایم را Paste کنیم
   مهندس برتر

   پاسخ
 6. بهروز

  سلام . منظور از نقشه هایی اجرایی همون نقشه هایی است که طراح برق در مرحله اولیه میکشه یا نه تفاوت دارد.همچنین این که میگن نقشه رو مثلا به مقیاس یک به صد بکشید چطور باید تنظیم کنیم در اتوکد ممنون.

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   معمولا نقشه های برق بر اساس نقشه معماری ساختمان که به مهندسین برق داده می شود طراحی می گردد. اما گاهی در طول اجرای عملیات ساختمانی مالک تصمیم به تغییر نقشه اولیه می گیرد و تغییراتی در آن ایجاد می کند. درصورتی که تغییرات قابل توجه باشد مالک موظف است مجددا هزینه طراحی نقشه برق را به مهندس برق طراح پرداخت کند تا نقشه بر اساس آنچه اجرا می شود مجددا طراحی گردد. به این نوع نقشه معمولا نقشه اجرایی گفته می شود.

   پاسخ
  • مهندس برتر

   مهندس برتر
   در خصوص مقیاس دو نکته را باید در نظر گرفت. اول اینکه در نقشه های برق بر خلاف نقشه های معماری رعایت مقیاس اهمیت زیادی ندارد. دوم اینکه با توجه به اینکه طراحی نقشه برق بر روی پلان طراحی شده معماری طراحی می گردد با توجه به اینکه در آن پلان مقیاس رعایت شده، این مقیاس در نقشه برق نیز صحیح خواهد بود.

   پاسخ
 7. بابک

  سلام اگه بخوایم بعد از خرید دانلود کنیم حجم کل فایل چقدره و آیا همه فایل های ضمیمه که قراره با این بسته داده بشه قابل دانلود خواهند بود

  پاسخ
  • مهندس برتر

   با سلام. حجم بسته حدو 2.5GB می باشد. هم در حالت پستی هم در حالت خرید دانلودی تمامی فایل های ضمیمه هم ارسال می شود.
   مهندس برتر

   پاسخ
 8. behroz

  سلام وقتی که میخوام یه پلان مثلا پلان روشنایی رو پرینت بگیرم پلان ریز گرفته میشه چه تنظیماتی رو باید انجام بدم تا در کل صفحه گرفته بشه.ممنونم

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   مبحث نحوه پرینت گرفتن در ویدیو اول بطور کامل تشریح شده است. ذیلا بطور مختصر تنظیمات را عنوان می کنم:
   بعد از انتخاب گزینه print در صفحه ای که باز می شود به قسمت plot area دقت کرده و گزینه disply را به window تغییر دهید. سپس به کمک موس ناحیه ای را که قصد پرینت گرفتن دارید را مشخص کنید. مجددا در صفحه مربوط به print به قسمت drawing orientation دقت کرده و تنظیم portrait و lanscape را بسته به ابعاد پرینت خود انتخاب کنید.
   مهندس برتر

   پاسخ
  • مهندس برتر

   ضمنا دقت بفرمایید که در همان صفحه تنظیمات پرینت سایز صفحه A4 باشد. ضمنا حتما قبل از پرینت گرفتن خروجی PDF بگیرید

   پاسخ
 9. حمیدمارامایی

  باسلام.
  اموزشتون خوب بود.درقسمت اعلام حریق برای راه پله بایدچیکارکنیم؟نبایدیک زون بهش بدیم؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   همونطور که اطلاع دارید در تمامی ساختمان هایی که دارای یک دستگاه راه پله می باشند، سیستم اعلام حریق از نوع آژیر جنرال طراحی و اجرا می گردد. در صورت نصب دتکتور برای راه پله باید مدار آنها در یک زون جداگانه قرار گیرد.
   مهندس برتر

   پاسخ
 10. میکاییل اغشته

  سلام.درشهرستان ماطراح برق نقشه همبندی اضافی راهم درطراحی لحاظ میکندایاهمبندی اضافی اجباری هستش یابرای تکمیل ترکردن نقشه همبندی اضافی رامیکشد.تشکر

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   همبندی اصلی و همبندی اضافی در همان پلان سیستم ارت قرار می گیرد. نکته مهم این است که پلان سیستم ارت بصورت تیپ طراحی می شود و لازم نیست برای هر ساختمان مجدد طراحی شود. به عبارت دیگر شما می توانید از همین پلانی که برای سیستم ارت و البته همبندی ها در این آموزش در اختیار شما قرار گرفته برای تمام نقشه هایی که طراحی می کنید استفاده نمایید.
   مهندس برتر

   پاسخ
 11. حجت نعیمی

  سلام .با تشکر و خسته نباشید خدمت شما مهندسین عزیز . سولی که داشتم در مورد اینه که در قسمت طراحی پلان پریز های آنتن ، این پریز ها در آخر توسط لیدر به سمت اسپیلیتور هدایت میشه اما در بخش طراحی پلان آنتن مرکزی بعد از اتصال آنتن به مقسم های هر طبقه ، از مقسم به پریزهای آنتن هدایت میشه و اسمی از اسپلیتور زده نمیشه . میخواستم بدونم اسپلیتور باید بین مقسم ها و پریز ها باشه یا نه ؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   همونطور که اطلاع دارید اسپلیتر یا تقسیم کننده آنتن مرکزی SPLITTER از انواع تجهیزات انتهایی در سیستم آنتن مرکزی بوده و جهت گرفتن انشعاب از خط اصلی آنتن مرکزی و یا تقسیم سیگنال بین چند مصرف کننده به کار می رود. در پلان مربوط به آنتن مرکزی بعد از عبور کابل آنتن از تقویت کننده (AMP) وارد اسپلیتر شده و سپس تقسیم می شود. به عبارت دیگر المانی که در هرطبقه انشعابات پریزهای آنتن به آن متصل شده همان اسپلیتری است که در پلان پریزهای آنتن به آن اشاره شده است.
   مهندس برتر

   پاسخ
 12. امیرمحمد

  سلام
  چطور میتونم این اموزش در تهران تهیه کنم؟ممنون میشم راهنمای بفرمایید

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   پس از ثبت سفارش در سایت بلافاصله لینک های دانلود ظاهر خواهد شد و در صورت خرید پستی بسته آموزشی ظرف مدت 24 تا 48 ساعت در تهران به دست شما خواهد رسید. طی مدتی که آموزش به دست شما نرسیده قادر خواهید بود بخشی از آموزش رو از طریق دانلود ملاحظه بفرمایید
   مهندس برتر

   پاسخ
 13. محسن

  سلام و خسته نباشید.

  بنده مهندس معمار هستم و شناخت نسبی به اجرای برق ساختمان و نحوه اجرا و مسیرهای لوله گذاری و ….. را دارم.
  میخواستم بدونم در این آموزش به نکات فنی نقشه کشی برق ساختمان اشاره میشه ؟
  و بعد از این آموزش بنده میتونم نقشه های مورد تایید نظام مهندسی رو خودم بکشم؟

  با تشکر از شما

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   در این آموزش در کنار آموزش ترسیم با اتوکد به نکات فنی مورد نیاز اشاره شده است اما با توجه به گستردگی نکات قطعا در کنار مشاهده آموزش های ویدیویی نیاز به مطالعه نیز می باشد. سعی شده در پکیج های رایگان که همراه این بسته ارائه می شه این نکات در قالب pdf به مخاطبین داده شود. ضمنا پکیج هدیه شامل 200 نقشه آماده برق که به همراه این آموزش ارائه می شه قطعا حوزه دید مخاطب رو بازتر خواهد کرد. در مجموع فکر می کنم این آموزش در موردی که اشاره کردید مفید واقع گردد.
   مهندس برتر

   پاسخ
 14. avrinpuya

  سلام ودرود برشما
  بسته اموزش بدستم رسید،تشكر

  پاسخ
 15. امیر

  سلام
  من پکیج تاسیسات برق رو به صورت دانلود خریداری کردم. آیا امکانش هست که پکیج رو برای من به صورت دی وی دی ارسال بفرمایید

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   البته امکان ارسال وجود دارد
   لطفا با پشتیبانی سایت بطور تلفنی تماس بگیرید
   مهندس برتر

   پاسخ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *