جهت مشاوره برای خرید: 09376460416
انتخاب صفحه

آموزش نقشه کشی برق ساختمان با AutoCAD

بخش ها:11
مدت زمان: 13 ساعت و 21 دقیقه
سطح:پیشرفته
مدرس:محسن انتظاری
کد فایل:BME1452

محسن انتظاری : استاد دانشگاه / مهندس طراح و ناظر سازمان نظام مهندسی ساختمان

تالیف گروهی ، پشتیبانی تلفنی

برنامه ریزی ، تدریس و بازبینی فیلم ها توسط گروهی از اساتید و دانشجویان انجام میشود تا خطاهای احتمالی را به حداقل برسانیم. همچنین در پاسخ به سوالات شما گروهی از متخصصین به شما کمک می کنند.

دانلود آنی/ ارسال سریع

لینک های دانلود بلافاصله پس از ثبت سفارش به پنل کاربری شما اضافه می شود و لینک دانلود به ایمیل شما هم ارسال میشود در صورت خرید پستی ارسال پستی به همراه کد رهگیری مرسوله در اولین ساعت اداری روز انجام می شود

بازگشت وجه در صورت نارضایتی

دوره ها در مهندس برتر به صورت گروهی مورد بازبینی قرار می گیرد. همچنین از کیفیت دوره های ارائه شده در مهندس برتر مطمئن هستیم در صورت نارضایتی وجه واریزی شما با احترام برگشت داده می شود.

تعداد مثال ها

تعداد دقیقه های آموزش

تعداد پشتیبانان

%

رضایت کاربران

آموزش اصول نقشه کشی برق ساختمان با رویکرد نظام مهندسی ساختمان

◄ آشنایی با انواع نقشه های الکتریکی بر اساس شکل ترسیم

◄ معرفی انواع استانداردهای نقشه کشی برق ساختمان

◄ بررسی استاندارد نقشه کشی ISO مورد استفاده در ایران

◄ آشنایی با ابعاد نقشه های برق ساختمان

◄ آشنایی با ترسیم حاشیه و کادر نقشه، جدول عنوان نقشه و علائم وسط نقشه برق در اتوکد

◄ بررسی اطلاعات مورد نیاز در جدول عنوان نقشه

◄ آشنایی با نحوه ی شماره گذاری نقشه های برق ساختمان

◄ آشنایی با انواع نماها در نقشه های برق ساختمان

◄ آشنایی با نقشه پلان ها یا برش های افقی از ساختمان

◄ آشنایی با نقشه برش های عمودی (قائم)

◄آشنایی با نقشه جزییات (Detail) تجهیزات

◄بررسی علایم نقشه های برق و استانداردهای آن ها

◄بررسی طبقه بندی تجهیزات برحسب درجه حفاظتی در برابر نفوذ رطوبت و غبار

◄بررسی نکات ترسیم نقشه های برق طبق مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان

شرح دوره

در پروسه ساخت و سازهای غیر دولتی با مدیریت سازمان نظام مهندسی ساختمان نقشه های اجرایی ساختمان از جمله پلان معماری، محاسبات سازه ، تاسیسات برقی و تاسیسات مکانیکی توسط مهندسین طراح مربوطه طراحی و تحویل مجری طرح می شود و در طول اجرای پروژه مهندسین ناظر بر حسن اجرای آن نظارت می کنند. طراحی نقشه های مختلف تاسیسات برقی ساختمان باید طبق استانداردهای مشخصی که مورد تایید سازمان نظام مهندسی باشد طراحی شود. مهندس طراح برق باید در اولین گام با انواع نقشه های الکتریکی آشنا بوده و با توجه به اینکه نقشه های مورد تایید سازمان نظام مهندسی بر طبق استاندارد بین المللی ISO طراحی می شوند با اصول مورد اشاره در این استاندارد نیز آشنایی لازم را داشته باشند. ضمنا در ویرایش جدید مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان نیز به مواردی در خصوص نقشه کشی تاسیسات برقی اشاره شده است. کلیه نقشه های ساختمان توسط نرم افزار AutoCAD انجام می شود و طراحی نقشه های برق نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این فصل با تمامی اصول اولیه نقشه کشی برق ساختمان آشنا شده و آمادگی لازم برای شروع به کار نقشه کشی برق با AutoCAD را پیدا خواهید کرد.

دریافت رایگان ویدیوی کامل بخش اول

[purchase_link id="62168" text="دانلود" style="button" color="blue"]

آموزش ترسیم با AutoCAD (نقشه کشی برق ساختمان)

◄ آشنایی با قابلیت های نرم افزار AutoCAD

◄ آشنایی با گزینه های بخش Status bar و نحوه صحیح تنظیم این گزینه ها

◄ آشنایی با گزینه های ترسیم در نرم افزار بصورت کامل

◄ آشنایی با روش های ایجاد لایه ها در نرم افزار و اجرای چند مثال به روش لایه گذاری

◄ آموزش روشهای نوشتن با زبان فارسی در AutoCAD و رفع مشکل برعکس شدن حروف هنگام پرینت

◄ آموزش نحوه تبدیل نقشه های ایجاد شده به فرمت PDF و نحوه پرینت گرفتن نقشه ها

شرح دوره

امروزه در عرصه کار حرفه‌ ای، نقشه‌ کشی به صورت دستی کاملا بی معنا و غیر حرفه ‌ای است. بنابراین تمامی مباحث آموزشی دوره «نقشه کشی برق ساختمان با AutoCAD» مبتنی بر پر کاربرد ترین نرم ‌افزار نقشه ‌کشی، یعنی نرم ‌افزار AutoCAD است. در این ویدیو نکات کلیدی ترسیم نقشه ‌ها به صورت کامپیوتری را فرا خواهید گرفت. همچنین دانش ‌پژوهانی که حتی برای چندین سال با این نرم ‌افزار کار نکرده ‌اند بعد از مدت کوتاهی به تسلط خوبی دست پیدا می ‌کنند. در این آموزش با گزینه های مختلف ترسیم در نرم افزار اتوکد آشنا خواهیم شد و با تسلط در تنظیمات بخش status bar بسیار راحت و حرفه ای شروع به ترسیم نقشه خواهید کرد. ضمنا با توجه به اینکه استفاده از فونت فارسی در اتوکد مشکل است و عملا غیر ممکن است ترفند هایی جهت حل مشکل فونت فارسی در اتوکد ارایه می شود تا براحتی بتوان جداول راهنما را در این نرم افزار به زبان فارسی تایپ کرد. در نهایت روش خروجی گرفتن از نرم افزار آموزش داده می شود و خواهید دید که چگونه باید نقشه های آماده شده را به فرمت PDF تبدیل و یا مستقیما پرینت بگیریم.

ویدیو معرفی بخش دوم

معرفی انواع پلان ها و المان ها در طراحی برق ساختمان با AutoCAD

◄ بررسی فریم های مناسب جهت نقشه های برق

◄ بررسی اطلاعات مورد نیاز جهت درج در پلان ها

◄ آشنایی با پلان های مختلف در کلی ترین حالت در طراحی برق ساختمان

◄ آشنایی با نحوه چیدمان پلان ها و ترتیب قرار گرفتن آنها و فهرست نویسی

◄ آشنایی با المان های مورد استفاده در طراحی برق ساختمان در کنار تصویر واقعی آنها جهت به ذهن سپاری ساده تر

شرح دوره

نقشه کشی زبان مشترک در تمامی صنایع است. در نقشه کشی، مجموعه ‌ای از خطوط، علائم و نمادها به ‌سان الفبای زبان در کنار هم قرار گرفته و مجموعه ‌ای را تشکیل می ‌دهند که همانند کلمات و جملات، انتقال ‌دهنده مفاهیم و پیام ‌های خاصی هستند. تمامی افرادی که با بخش‌ های مختلف معماری، ساختمان و تاسیسات سروکار دارند، در تمامی سطوح، برای آن که قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر باشند، ناگزیر باید از نقشه‌ ها و ترسیمات فنی استفاده کنند. نقشه های برق ساختمان دارای پلان های متعددی هستند و در هریک این پلان ها از علایم و نمادهای متفاوتی استفاده شده است. در این ویدیو قصد داریم تا با انواع پلان ها در نقشه های برق ساختمان و چگونگی سازماندهی آنها آشنا شویم. همچنین در بخش دوم این آموزش با تک تک علایم و نمادها که در بخش راهنمای نقشه ها وجود دارد آشنا می شویم. جهت راحت تر بخاطر سپردن نمادها در کنار هریک از این علایم تصویر واقعی آن المان نیز نمایش داده می شود.
نکته دیگر آن که ترسیم نقشه ‌ها، بدون داشتن اطلاعات کافی در خصوص نکات اجرایی، در عمل راه به جایی نمی ‌برد. برای آن که یک نقشه کاربردی و اجرایی باشد، بدون شک باید نکات اجرایی مختلف را در هنگام ترسیم آن رعایت نمود. از این رو یکی دیگر از چاشنی ‌های بسیار جذاب و البته کاربردی این آموزش ارایه نکات اجرایی تاسیسات برقی است که در لابه لای مباحث مختلف این ویدیو مطرح می ‌شود تا علاوه بر ایجاد دید اجرایی، نقشه‌ هایی که ترسیم می ‌شوند نیز اجرایی و کاربردی باشند.

ویدیو معرفی بخش سوم

طراحی تاسیسات برق ساختمان دو طبقه با AutoCAD

◄ بررسی پلان های طراحی مورد نیاز ساختمان

◄ طراحی پلان روشنایی همکف

◄ طراحی پلان روشنایی طبقات

شرح دوره

در این ویدیو کار طراحی تاسیسات برقی را با یک ساختمان دو طبقه آغاز خواهیم کرد و با تحلیل قسمتهای مختلف ساختمان تصمیم می گیریم که برای هر بخش چه پلان هایی جهت طراحی برق مورد نیاز است و در ادامه با مرتب سازی پلان ها و توضیحات و جداول مورد نیاز کلیات نقشه را آماده می کنیم. جهت المان های مورد استفاده در طراحی یک جدول مناسب را انتخاب می کنیم و طراحی را با پلان روشنایی طبقه همکف آغاز کرده و نهایتا پلان روشنایی طبقات اول و دوم را نیز با جزئیات کامل طراحی خواهیم کرد

ویدیو معرفی بخش چهارم

◄ بررسی پلان های طراحی مورد نیاز ساختمان

◄ طراحی پلان روشنایی پیلوت و راه پله و آسانسور

◄ طراحی پلان روشنایی طبقات اول تا ششم

شرح دوره

در این ویدئو طراحی تاسیسات الکتریکی برای یک ساختمان شش طبقه را انجام خواهیم داد. ابتدا با تحلیل قسمت های مختلف ساختمان تصمیم می گیریم که برای هر بخش چه پلان هایی جهت طراحی برق مورد نیاز است و در ادامه با مرتب سازی پلان ها و توضیحات و جداول مورد نیاز، کلیات نقشه را آماده می کنیم. سپس طراحی جزئیات نقشه برق را با روشنایی طبقات اول تا ششم انجام می دهیم.

ویدیو معرفی بخش پنجم

◄ طراحی پلان های پریز های برق پیلوت

◄ طراحی پلان های پریز های برق طبقات اول تا ششم

◄ طراحی پلان پریز های آنتن و تلفن طبقات اول تا ششم

شرح دوره

در این ویدئو ابتدا پلان مربوط به پریز های برق پیلوت ترسیم می شود و سپس پلان پریز های برق طبقات اول تا ششم را طراحی خواهیم کرد و در نهایت پلان مربوط به پریز های آنتن و تلفن مربوط به طبقات را ترسیم می کنیم

ویدیو معرفی بخش ششم

◄ طراحی پلان اعلام حریق پیلوت

◄ طراحی پلان اعلام حریق طبقات اول تا ششم

◄ طراحی سیستم آنتن مرکزی ساختمان

شرح دوره

در این آموزش ابتدا قوانین نظام مهندسی در خصوص ساختمان هایی که بایستی دارای سیستم اعلام حریق باشند را بررسی میکنیم سپس پلان اعلام حریق پیلوت و طبقات اول تا ششم را ترسیم می کنیم. در ادامه سیستم آنتن مرکزی مربوط به این ساختمان را طراحی می کنیم.

ویدیو معرفی بخش هفتم

◄ طراحی تابلو توزیع طبقات اول تا ششم

◄ طراحی تابلو توزیع پیلوت و روشنایی عمومی

◄ طراحی تابلو کنتوری طبقات

شرح دوره

در این آموزش ابتدا تابلو توزیع طبقات اول تا ششم را طراحی می کنیم سپس تابلو توزیع پیلوت و روشنایی عمومی را ترسیم می کنیم و در نهایت تابلو کنتوری طبقات را ترسیم می کنیم.

ویدیو معرفی بخش هشتم

◄ طراحی رایزر دیاگرام سیستم برق گیر

◄ طراحی رایزر دیاگرام سیستم اعلام حریق

◄ طراحی رایزر دیاگرام آیفون طبقات

◄ طراحی رایزر دیاگرام تلفن طبقات

◄ طراحی رایزر دیاگرام تابلو های توزیع طبقات

شرح دوره

در این آموزش رایزر دیاگرام تجهیزات طبقات را ترسیم می کنیم. رایزر دیاگرام شامل سیستم برق گیر، سیستم اعلام حریق، سیستم آیفون، سیستم تلفن و تابلو های توزیع طبقات خواهد شد.

ویدیو معرفی بخش نهم

◄ طراحی شینه اصلی اتصال زمین و شینه های فرعی طبقات

◄ ترسیم اتصالات بین شینه ها و شبکه همبند و هادی اصلی ساختمان

◄ اضافه کردن مقطع هادی ها در بخش های مختلف شبکه همبندی به نقشه

شرح دوره

در ویرایش جدید مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان صراحتا اجرای همبندی اصلی در کنار سیستم اتصال زمین بصورت یک الزام مطرح شده. ضمنا اجرای همبندی اضافی در محیط های مخصوص و مکان هایی که در مورد عملکرد سیستم حفاظتی در زمان مجاز اطمینان کافی وجود ندارد الزامی است. بنابراین مهندسین طراح برق موظفند که نقشه پلان همبندی ساختمان را در کنار نقشه سایر پلان ها طراحی کرده و به مجری طرح تحویل دهند. در این آموزش نحوه ترسیم پلان همبندی بصورت استاندارد بطوری که شامل اتصال شینه اصلی اتصال زمین به شبکه همبند از سه نقطه و اتصال به یکی از هادی های اصلی ساختمان مانند لوله اصلی آب یا گاز و کانال ها و همچنین به هریک از شینه های اتصال زمین طبقات باشد آموزش داده شده است.

ویدیو معرفی بخش دهم

◄        ترسیم پلان همبندی اسکلت برای شالوده ساختمان

◄        ترسیم پلان همبندی اسکلت برای پلان تیپ طبقات

◄        ترسیم پلان همبندی اسکلت برای بام ساختمان و خرپشته

◄        ترسیم نقشه همبندی برای یکی از ستون های همبند شده

◄        قرار دادن قطعه اتصال در نقشه پلان ها و ستون همبند

◄        ترسیم نقشه دیتایل نصب قطعه اتصال

◄        ترسیم نقشه دیتایل جوشکاری میله ها و جدول طول استاندارد جوش

شرح دوره

همانطور که اطلاع دارید در ویرایش جدید مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان صراحتا اجرای همبندی اصلی در کنار سیستم اتصال زمین بصورت یک الزام مطرح شده. بنابراین مهندسین طراح برق موظفند که نقشه های همبندی اسکلت ساختمان را در کنار نقشه سایر پلان ها طراحی کرده و به مجری طرح تحویل دهند. در این آموزش نحوه ترسیم نقشه همبندی اسکلت ساختمان بصورت استاندارد آموزش داده شده است بطوری که این آموزش شامل ترسیم نقشه پلان همبندی شالوده ساختمان، تیپ طبقات، سقف، خرپشته و ستون های همبند بوده و همچنین تمام دیتایل های مورد نیاز نقشه همبندی اسکلت از جمله دیتایل اجرای قطعه اتصال و دیتایل جوشکاری میلگرد ها آموزش داده شده است. در این آموزش سعی شده تا با استفاده از منابع قابل استناد در بحث همبندی اسکلت از جمله ویرایش جدید مبحث سیزدهم و دستورالعمل طرح و اجرای همبندی اسکلت ساختمان یک آموزش کامل و کاربردی در این زمینه ارائه شود.

ویدیو معرفی بخش یازدهم

بخش پاسخ تصویری به سوالات

پاسخ به آقای محمد صبيح در خصوص روش حل مشکل فونت فارسی بدون فارسی ساز کاتب در اتوکد
پاسخ به سوال آقای محمود رفیعی در خصوص فونت فارسی در AutoCAD

153 دیدگاه ها

 1. سعید کرمیان پور

  سلام، وقت بخیر
  برای خرید بسته اموزشی فکر میکنم برای درگاه خرید سایت مشکلی وجود داشته باش و با قراردادن اطلاعات صحیح حساب بانکی، ارور «اطلاعات وارد شده صحیح نمیباشد» به وجود میاد.

  راه دیگه ای هم هستش من این بسته رو تهیه کنم

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و روز بخیر مشکل موقتی بود و خوشبختانه حل شد اگر از طریق انلاین قادر به ثبت سفارش نبودید می تونید با شماره های پشتبانی تماس بگیرید

   پاسخ
 2. حسین

  سلام
  همبندی فنداسیون و طبقات در این بسته هست؟؟؟با سپاس فراوان

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   همونطور که در ویدیوهای معرفی ملاحضه می فرمایید در دو فصل بصورت مفصل نحوه ترسیم همبندی ارایه شده است
   مهندس برتر

   پاسخ
 3. بهنام اخوان

  با سلام. من قبلا این بسته رو تهیه کردم. چطور آپدیت فصلهای جدید رو تهیه کنم

  پاسخ
  • bartar

   سلام به حساب کاربری شما اضافه شده اگر دسترسی نداشتید با پشتیبانی تماس بگیرید

   پاسخ
 4. حمید رضا پورقاسمی

  سلام . این آموزش بهمراه خود نرم افزار هست

  پاسخ
  • bartar

   سلام و احترام
   به همراه آموزش یک دی وی دی شامل نرم افزار اتوکد 2019 ارسال می گردد
   مهندس برتر

   پاسخ
   • هانی

    با سلام واحترام
    ایا طراحی تاسیسات برقی در فضای پارکینگ هم آموزش داده میشه؟

    پاسخ
    • مهندس برتر

     سلام و احترام
     آموزش ها کاملا منطبق بر ویدیو معرفی های هر بسته می باشد. بر همین اساس در یک فصل مجزا طراحی تاسیسات برقی فضای پارکینگ هم آموزش داده خواهد شد.
     مهندس برتر

     پاسخ
 5. masoud_3860

  این پکیج رو تهیه کردم اموزش ها بسیار عالی داده شده
  ممنون از سایت خوب شما

  پاسخ
 6. reza.razavi.6235

  سلام.من به صورت اینترنتی بسته رو خریداری کردم. ایا میتوانم درخواست ارسال بسته را نیز از شما داشته باشم و هزینه پست را بدهم.

  پاسخ
  • bartar

   سلام بله برای هماهنگی با شماره های پشتبان تماس بگیرید

   پاسخ
  • راد

   باعرض سلام و احترام
   ضمن تشکر از نرم افزار خوب تون ،آیا این نرم افزار روی ویندوز7هم قابل نصب هست؟

   پاسخ
   • bartar

    سلام و احترام
    بله قابل نصب می باشد
    مهندس برتر

    پاسخ
 7. نسترن روحانی

  با سلام و تشکر از آموزشهای خوبتون
  من میخوام از یه فایل اتوکد یه قسمتی رو کپی کنم ولی مثل این که رمزگذاری شده و همه قسمتهاش باهم کپی میشه
  راهی هست که رمزشو باز کنم؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   همونطور که در آموزش گفته شده در این حالت که کل نقشه بصورت یک تکه انتخاب می شود، بصورت بلوک واحد در آمده است. جهت خارج کردن نقشه از این حالت کافی است پس از انتخاب آن از بخش modify گزینه explode را انتخاب فرمایید.
   مهندس برتر

   پاسخ
 8. mheydari.power

  سلام مهندس
  ببخشید من چندین آموزش از سایت شما خریداری کردم از جمله آموزش اتوکد برای برق ساختمان.
  موقع خرید فصل ده آموزش نبود الان که اضافه شده آپدیت این آموزش برای حساب کاربری ارسال نشده. ممنون میشم بررسی کنید.
  لطفا فصل پلان همبندی رو بیزحمت ارسال کنید. ممنون.

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   لطفا جهت دریافت آپدیت آموزش ها به ایمیل خود مراجعه کنید
   مهندس برتر

   پاسخ
 9. امیر

  سلام. ضمن تشکر از زحماتتون ارزنده تون. قبلا دو محصول آموزش نقشه کشی برق ساختمان با AutoCAD و آموزش جامع نظارت بر تاسیسات برق ساختمان را با همین ایمیل که حساب کاربری ام هست خریداری کردم. چطور به به روز رسانی های این دو محصول دسترسی داشته باشم؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   لطفا جهت دریافت آپدیت آموزش به ایمیل خود مراجعه کنید.
   مهندس برتر

   پاسخ
 10. ابراهیم

  سلام ودرود برشما
  بسته اموزشی بدستم رسید،تشكر
  سوالی ازخدمتتون داشتم،نرم افزارموقع نصب ارور میده كه٣٢بیتی هست درحالیكه سیستم من٦٤بیت هست،دراینصورت من باید نرم افزار٦٤بیتی تهیه كنم؟این نرم افزارقابل نصب نخواهدبودبرای من؟
  ممنونم

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   نرم افزار ارسالی برای جنابعای 32 بیتی بوده است البته همکاران ما قبل از ارسال نوع نرم افزار درخواستی(32 یا 64 بیتی) را بصورتی تلفنی سوال می کنند. به هر حال شما می تونید به راحتی نسخه 64 بیتی رو خودتون هم دانلود کرده و با توجه به اینکه راهنمای نصب نسخه 64 بیتی مشابه نسخه ای هست که ما برای شما ارسال کرده ایم از همین راهنما جهت نصب استفاده کنید. باز هم اگر مساله ای بود همکاران ما بصورت تلفنی و یا در قسمت پشتیبانی پاسخگو خواهند بود.
   مهندس برتر

   پاسخ
 11. امیر باباکان

  با سلام. من قبلا این بسته رو تهیه کردم. اون موقع تا فصل هشتم بیشتر نداشت. چطور آپدیت فصل نهم رو تهیه کنم.

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   جهت دریافت آپدیت آموزش به ایمیل خود مراجعه فرمایید
   مهندس برتر

   پاسخ
 12. محمد صبیح

  سلام، یک ماه پیش بسته نقشه کشی تأسیسات الکتریکی با اتوکد2017 را خریداری کردم، نرم افزار اتوکد رو که شما تدریس میکنید فونت فارسی اون نیازی به کاتب ندارد و خیلی راحت است، ما باید چکار کنیم که مثل نرم افزار اتوکد شما، بتونیم فارسی بنویسیم و دیگه از کاتب استفاده نکنیم؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   شما می توانید جهت دریافت پاسخ به بخش پاسخ تصویری به سوالات در همین صفحه مراجعه کنید
   مهندس برتر

   پاسخ
 13. ngn.zare93

  با سلام و خسته نباشید سایت بسیار عالی داریدآموزش ها رو دیدم و خیلی خوب یاد گرفتم ،یه سوال دارم تمام مراحلی رو که برای فونت فارسی گفتید انجام دادم و نتیجه هم داد و الان توی تایپ درست نمایش میده ولی هنوز وقتی کسی پلانی برام میفرسته فونت فارسی رو به یه سری علایم عجیب نشون میده باید چه کار کنم لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   با تشکر از حسن نظر شما. دلیل عدم نمایش صحیح فونت های نقشه های دیگران در اتوکد شما این است که فونتی که با آن متن فارسی نوشته شده در اتوکد شما موجود نیست. لطفا پک کامل فونت فارسی را مجددا طبق آموزش بر روی فولدر مربوطه بریزید تا مساله حل شود.
   مهندس برتر

   پاسخ
 14. a.akbari8530

  سلام . در قسمت نقشه تابلو کنتوری ، برای هر طبقه امتیاز برق جداگانه ای از اداره برق خریداری میشه یا اینکه یک امتیاز سه فاز خریداری میشه و بین بقیه کنتورها تقسیم میشه؟؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   در ساختمانهای دارای آسانسور یک اشتراک سه فاز به صورت مشاع جهت تغذیه آن خریداری می شود. و برای هر واحد یک اشتراک تکفاز مستقل خریداری می شود چرا که باید برای هر واحد یک قبض جداگانه صادر گردد.
   مهندس برتر

   پاسخ
 15. رضا

  سلام، نرم افزار اتوکد که تدریس میشه مربوط به چه سالی و چند بیتی هستش،
  آیا همان اتو کد الکتریکال هستش ؟؟؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   نرم افزار مورد استفاده در این آموزش اتوکد 2017 هست که جهت طراحی نقشه های برق نظام مهندسی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. البته این نرم افزار با اتوکد الکتریکال که جهت طراحی برق صنعتی استفاده می شود متفاوت است. نرم افزار اتوکد هم بصورت 32 و هم بصورت 64 بیتی موجود است
   مهندس برتر

   پاسخ
 16. غلامعلی

  تخفیف تا کی هست؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام
   تا 18 اسفند ماه

   پاسخ
 17. منصور ساعدی

  دسترسی به پاسخ تصویری چگونه است ؟ از طریق سایت یا نرم افزار؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   در همین صفحه قبل از بخش کامنت ها و بعد از آخرین آموزش بخش پاسخ تصویری به سوالات قابل مشاهده است

   پاسخ
 18. منصور ساعدی

  با سلام
  لطفا منو راهنمایی کنید
  فونت فارسی اتوکد جدا جدا مینویسه البته تو پرینت گرفتن نه تو صفحه اتوکد

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   با توجه به اینکه لازم است پاسخ شما در غالب ویدیو داده شود پاسخ پرسش جنابعالی در بخش پاسخ تصویری به سوالات مخاطبان قرار گرفته است. لطفا به آن بخش مراجعه کنید.
   مهندس برتر

   پاسخ
 19. بهروز

  سلام منظور از درز انبساط در ساختمان چیه که باید توسط لوله فلکسیبل کشیده شود.ممنونم

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام. برای جلوگیری از خرابی های ناشی از انبساط و انقباض ساختمان بر اثر تغییر درجه حرارت محیط خارج یا جلوگیری از انتقال بار ساختمان قدیمی مجاور به ساختمانی كه جدید احداث می شود، همچنین در مواردی كه ساختمان بزرگ است و از چند بلوک متصل به هم تشكیل می شود از درز انبساط استفاده می شود.
   مهندس برتر

   پاسخ
 20. بهروز

  سلام باتوجه به اینکه بعضی از مغازه های تجاری و یا واحد های مسکونی با یک میله هم میشه ارت رو انجام داد اما شما در اموزش چاه ارت با صفحه رو گذاشتید اگه بخواهیم با میله بفرستیم باید چطور نقشه ای بکشیم.ممنون

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   دقت بفرمایید که در آموزش نقشه کشی برق با اتوکد با توجه به زیاد بودن نکات طراحی با نرم افزار امکان توضیحات جامع درخصوص جزییات فنی وجود نداشت. این توضیحات بطور مفصل در آموزش جامع ویدیدیی نظارت بر تاسیسات برقی آورده شده که از طریق همین سایت قابل دریافت است
   مهندس برتر

   پاسخ
 21. f.daraee

  سلام. بسته من به دستم رسید.. ممنون! فقط در مورد نصب نرم افزار اتوکد چون تا حالا نصب نکردم اگر نکته خاصی هست که در حین نصب باید رعایت کنم ممنون میشم متذکر بشید تا انشاالله بتونم به طور کامل نرم افزار رو نصب کنم..با تشکر!

  پاسخ
 22. بهروز

  با عرض سلام و وقت بخیرو ضمن تشکر و قدردانی از شما و تیم خوبتان که در کوتاه ترین زمان ممکن به سوالات پاسخ میدهید.ایا میشود فایل متنی که دربرنامه ورد نوشتیم رو وارد اتوکد کنیم.ممنون

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   بله. کافیست در اتوکد قسمت Annotation گزینه Text را انتخاب کرده و در صفحه یک باکس باز کنید و متن Wordی که قبلا کپی کرده ایم را Paste کنیم
   مهندس برتر

   پاسخ
 23. f.daraee

  با سلام. من این بسته رو امروز صبح به صورت پست سفارشی سفارش دادم. ولی تا زمانی که به دستم برسه میخواستم چندتا فایل ابتدایی را دانلود کنم ولی وقتی بخش اول رو دانلود میکنم که به صورت rar هست موقع extract خطا میده و باز نمیکنه و میگه که فایل خراب است! دوبار هم دانلود کردم ولی باز هم به همین صورته… آیا فایلهای دانلود مشکل دارند؟ ممنون از پاسخی که میدهید..

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   در خصوص فایل های فشرده (rar) دقت بفرمایید که هر ویدیو ممکن است دارای بیش از یک فایل فشرده باشد. مثلا اولین ویدیو که با نام 1422 قرار گرفته دارای چند بخش Rar است که باید تمامی قسمت ها ابتدا دانلود شده و در یک فولدر قرار گیرد در این صورت با دبل کلیک کردن بر روی هریک از فایل ها از حالت فشرده خارج خواهد شد. ضمنا پاسخ این سوال و سوالات مشابه در بخش سوالات متداول سایت پاسخ داده شده است.
   مهندس برتر

   پاسخ
 24. بهروز

  سلام . منظور از نقشه هایی اجرایی همون نقشه هایی است که طراح برق در مرحله اولیه میکشه یا نه تفاوت دارد.همچنین این که میگن نقشه رو مثلا به مقیاس یک به صد بکشید چطور باید تنظیم کنیم در اتوکد ممنون.

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   معمولا نقشه های برق بر اساس نقشه معماری ساختمان که به مهندسین برق داده می شود طراحی می گردد. اما گاهی در طول اجرای عملیات ساختمانی مالک تصمیم به تغییر نقشه اولیه می گیرد و تغییراتی در آن ایجاد می کند. درصورتی که تغییرات قابل توجه باشد مالک موظف است مجددا هزینه طراحی نقشه برق را به مهندس برق طراح پرداخت کند تا نقشه بر اساس آنچه اجرا می شود مجددا طراحی گردد. به این نوع نقشه معمولا نقشه اجرایی گفته می شود.
   مهندس برتر

   پاسخ
  • مهندس برتر

   در خصوص مقیاس دو نکته را باید در نظر گرفت. اول اینکه در نقشه های برق بر خلاف نقشه های معماری رعایت مقیاس اهمیت زیادی ندارد. دوم اینکه با توجه به اینکه طراحی نقشه برق بر روی پلان طراحی شده معماری طراحی می گردد با توجه به اینکه در آن پلان مقیاس رعایت شده، این مقیاس در نقشه برق نیز صحیح خواهد بود.

   پاسخ
 25. بابک

  سلام اگه بخوایم بعد از خرید دانلود کنیم حجم کل فایل چقدره و آیا همه فایل های ضمیمه که قراره با این بسته داده بشه قابل دانلود خواهند بود

  پاسخ
  • مهندس برتر

   با سلام. حجم بسته حدو 3.5GB می باشد. هم در حالت پستی هم در حالت خرید دانلودی تمامی فایل های ضمیمه هم ارسال می شود.
   مهندس برتر

   پاسخ
 26. behroz

  سلام.ایا در پاسیو مجازیم پریز بزاریم.ممنون

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   نصب پریز در محیط های نمناک مانند حیاط و پیلوت و پاسیو به صورت بارانی و دارای IP مجاز است
   مهندس برتر

   پاسخ
 27. بهروز

  سلام من در پلان وقتی اسم نقشه و مالک رو مینویسم درسته مشکلی نداره بعد از اینکه دوباره اتوکد رو باز میکنم برعکس میشه در حالی که نام مهندس رو مینویسم اینطور نمیشه.مشکل از کجا میتونه باشه.ممنونم

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   در خصوص نکات مربوط به تایپ فارسی در اتوکد به بخش پاسخ های ویدیویی در صفحه اصلی آموزش طراحی تاسیسات برقی با اتوکد مراجعه کنید.
   مهندس برتر

   پاسخ
 28. بهروز

  سلام من در طراحی هام برای هر قسمت یه سرخط روشنایی و پریز جدا در نظرمیگیرم مثلا برای یه ساختمان 90متری دوخوابه 16 فیوز میشه این اشکالی نداره یا روشنایی اتاق ها و پریز های اتاق ها رو با هم در نظر بگیرم.و همین طور برای اشپزخانه از نظر مقررات ملی چند خط باید کشیده بشه و کدام وسایل باید خط مجزا داشته باشن .ممنونم

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   اینکه تعداد فیوزها زیاد باشه از نظر فنی مشکلی نداره اما باعث افزایش هزینه اجرای تاسیسات الکتریکی می شه. طبق مبحث 13 مقررات ملی ساختمان در هر مدار پریز حداکثر 12 پریز باید وجود داشته باشه. مدار پریزهای آشپزخانه باید مستقل باشه. اگر در آشپزخانه مصرف کننده بزرگی وجود داشته باشه مثل ماشین لباسشویی یا یخچال با مصرف بیش از حد معمول بهتره مدار این وسایل جدا باشه ولی برای آشپزخانه های منازل مسکونی لزومی به این کار نیست. جهت روشنایی معمولا خواب ها با هم یک مدار و پذیرایی و آشپزخانه مدار مستقل دارند.
   مهندس برتر

   پاسخ
 29. بابک

  سلام.این بسته شما تنها روش نقشه کشی رو یاد میده؟ اگه بخوام اصول طراحی و قواعد نظام مهندسی رو در طراحی برق ساختمان یاد بگیرم از کدوم بسته استفاده کنم.و اینکه مهندسان طراح برق کل سیستم برق ساختمان و خودشون از صفر طراحی میکنن یا از نرم افزارهای طراحی برق ساختمان استفاده میکنن

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   در این آموزش در بخش های ویدیویی به آموزش نحوه ی طراحی برق ساختمان با اتوکد پرداخته ایم. البته در لابلای آن توضیحات فنی در خصوص قواعد نظام مهندسی نیز آورده شده است. ضمنا در پکیج هدیه دوم آموزش های مورد نیاز در زمینه نکات طراحی وجود دارد. در خصوص نرم افزار های طراحی برق هم که پرسیدید معمولا در نقشه کشی برق ساختمان فقط بخش روشنایی توسط نرم افزار Dialux طراحی می شه که البته آموزش این نرم افزار و نحوه ارتباط آن با اتوکد توسط گروه مهندس برتر آماده شده و قابل دریافت است.
   مهندس برتر

   پاسخ
 30. کاوه شکرگزار

  سلام خسته نباشین
  یه سوال برام پیش اومده
  این EL که قبل از شماره صفحه ها توی فهرست گذاشتین مخفف چیه؟؟؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   با توجه به اینکه نقشه های ساختمان در چند رشته مهندسی (معماری، مکانیک، برق و …) ترسیم شده و در کنار هم قرار می گیرند، جهت جلوگیری از اشتباهات ابتدای شماره نقشه های برق EL قرار می گیرد که مخفف کلمه Electrical است.
   مهندس برتر

   پاسخ
   • کاوه شکرگزار

    اهان
    مرسی ممنون
    یه سوال دیگه
    توی نقشه مربوط به فیلم 2, توی رایزر دیاگرام توزیع برق , DB و DF و DFn و DN مخفف چیه؟ایا معنی خاصی داره یا نه صرفا دلخواه این اسامی رو به تابلو ها دادین؟؟توی یکی از نقشه های دیگه هم برای تابلویی که توی زیرزمین بود و از NDP گرفته شده بود PB گذاشته شد که اونم متوجه نشدم!کلا اینارو از جایی میتونم پیدا کنم؟؟؟پیشاپیش ممنون از راهنمایییتون

    پاسخ
    • مهندس برتر

     نقشه مورد نظر مربوط به یک برج تجاری بزرگ است که البته بخشی از علایم جهت ایجاد تمایز بین تابلو ها و طبقات قرار گرفته(که البته در ساختمان های معمولی نیاز نیست) در مجموع MDP مخفف Masterِ Distribution Panel یا تابلو توزیع اصلی و DP مخفف Distribution Panel یا تابلو توزیع است. حرف B برای Basement حرف F برای Floor و…

     پاسخ
 31. بهروز

  سلام .تایپ فارسی اتوکد من مشکلی نداره فقط موقعی که میخوام چند تا تیتر بنویسم به عنوان مثال1-نرم افزار اتوکد2-اموزش اتوکد اعداد 1 و 2 به انتهای متن میروند چه تنظیماتی رو باید انجام بدم ممنونم

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   شما می تونید ابتدا متن را تایپ کرده سپس دکمه Endصفحه کلید را زده و اعداد رو وارد کنید
   مهندس برتر

   پاسخ
 32. behroz

  سلام وقتی که میخوام یه پلان مثلا پلان روشنایی رو پرینت بگیرم پلان ریز گرفته میشه چه تنظیماتی رو باید انجام بدم تا در کل صفحه گرفته بشه.ممنونم

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   مبحث نحوه پرینت گرفتن در ویدیو اول بطور کامل تشریح شده است. ذیلا بطور مختصر تنظیمات را عنوان می کنم:
   بعد از انتخاب گزینه print در صفحه ای که باز می شود به قسمت plot area دقت کرده و گزینه disply را به window تغییر دهید. سپس به کمک موس ناحیه ای را که قصد پرینت گرفتن دارید را مشخص کنید. مجددا در صفحه مربوط به print به قسمت drawing orientation دقت کرده و تنظیم portrait و lanscape را بسته به ابعاد پرینت خود انتخاب کنید.
   مهندس برتر

   پاسخ
  • مهندس برتر

   ضمنا دقت بفرمایید که در همان صفحه تنظیمات پرینت سایز صفحه A4 باشد. ضمنا حتما قبل از پرینت گرفتن خروجی PDF بگیرید
   مهندس برتر

   پاسخ
 33. لاله بلبلی

  باسلام.
  ممنون ازسایت خوبتون.سوالی داشتم.باتوجه به اینکه پریزایفون داخل واحدهاقرارداردچراپریزمربوط به ایفون راداخل پریزهای مربوط به پارکینگ میکشید؟وایابه پریزایفون یک مسیرجداگانه ازبقیه فیوزداده میشود؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   ضمن سپاس از حسن نظر شما پاسخ شما به شرح زیر است
   پریزی که در پارکینگ جهت آیفن تعبیه شده مربوط به قفل در بازکن درب ورودی ساختمان است که به آن ترانس مربوطه متصل می گردد. معمولا به پریز آیفون فیوز جداگانه اختصاص داده نمی شود بلکه یک فیوز مربوط به پریزهای آن اتاق کفایت می کند.
   مهندس برتر

   پاسخ
 34. حمیدمارامایی

  باسلام.
  اموزشتون خوب بود.درقسمت اعلام حریق برای راه پله بایدچیکارکنیم؟نبایدیک زون بهش بدیم؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   همونطور که اطلاع دارید در تمامی ساختمان هایی که دارای یک دستگاه راه پله می باشند، سیستم اعلام حریق از نوع آژیر جنرال طراحی و اجرا می گردد. در صورت نصب دتکتور برای راه پله باید مدار آنها در یک زون جداگانه قرار گیرد.
   مهندس برتر

   پاسخ
 35. حمیدمارامایی

  باسلام.
  اموزشتون خیلی خوب بود.توقسمت اعلام حریق نبایدیک زون به راه پله بدهیم؟بحث راه پله رابایدچیکارکنیم؟

  پاسخ
 36. میکاییل اغشته

  سلام.درشهرستان ماطراح برق نقشه همبندی اضافی راهم درطراحی لحاظ میکندایاهمبندی اضافی اجباری هستش یابرای تکمیل ترکردن نقشه همبندی اضافی رامیکشد.تشکر

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   همبندی اصلی و همبندی اضافی در همان پلان سیستم ارت قرار می گیرد. نکته مهم این است که پلان سیستم ارت بصورت تیپ طراحی می شود و لازم نیست برای هر ساختمان مجدد طراحی شود. به عبارت دیگر شما می توانید از همین پلانی که برای سیستم ارت و البته همبندی ها در این آموزش در اختیار شما قرار گرفته برای تمام نقشه هایی که طراحی می کنید استفاده نمایید.
   مهندس برتر

   پاسخ
 37. حجت نعیمی

  سلام .با تشکر و خسته نباشید خدمت شما مهندسین عزیز . سولی که داشتم در مورد اینه که در قسمت طراحی پلان پریز های آنتن ، این پریز ها در آخر توسط لیدر به سمت اسپیلیتور هدایت میشه اما در بخش طراحی پلان آنتن مرکزی بعد از اتصال آنتن به مقسم های هر طبقه ، از مقسم به پریزهای آنتن هدایت میشه و اسمی از اسپلیتور زده نمیشه . میخواستم بدونم اسپلیتور باید بین مقسم ها و پریز ها باشه یا نه ؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   همونطور که اطلاع دارید اسپلیتر یا تقسیم کننده آنتن مرکزی SPLITTER از انواع تجهیزات انتهایی در سیستم آنتن مرکزی بوده و جهت گرفتن انشعاب از خط اصلی آنتن مرکزی و یا تقسیم سیگنال بین چند مصرف کننده به کار می رود. در پلان مربوط به آنتن مرکزی بعد از عبور کابل آنتن از تقویت کننده (AMP) وارد اسپلیتر شده و سپس تقسیم می شود. به عبارت دیگر المانی که در هرطبقه انشعابات پریزهای آنتن به آن متصل شده همان اسپلیتری است که در پلان پریزهای آنتن به آن اشاره شده است.
   مهندس برتر

   پاسخ
 38. میکاییل اغشته

  سلام.
  بنده اموزش نقشه برق روخریداری کردم نقشه همبندی نیستش.حالابایدچکارکنم؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   نقشه همبندی در پلان سیستم زمین نقشه ها وجود دارد. این بخش هم در نقشه آموزش داده شده و هم در پکیج هدیه شامل 200 نقشه آماده وجود دارد
   مهندس برتر

   پاسخ
 39. azra

  با سلام
  ضمن تبریک بابت سایت خوب و موفقتون میخواستم بدونم تو این بسته آموزش تاسیسات برقی آموزش ترسیم همبندی اصلی و اضافی هم با توجه به اجباری شدن این بحث در طراحی و نظارت ،گنجانده شده یا خیر؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   با تشکر از حسن نظر جنابعالی
   همبندی اصلی و اضافی در بخش پلان سیستم زمین قرار گرفته (بصورت تیپ) و البته نیازی به طراحی مجزا برای هر ساختمان نیست. هم در ویدیوهای آموزشی و هم در نقشه های آماده و هم در پکیج هدیه بخش چک لیست این مبحث در نظر گرفته شده است
   مهندس برتر

   پاسخ
 40. امیرمحمد

  سلام
  چطور میتونم این اموزش در تهران تهیه کنم؟ممنون میشم راهنمای بفرمایید

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   پس از ثبت سفارش در سایت بلافاصله لینک های دانلود ظاهر خواهد شد و در صورت خرید پستی بسته آموزشی ظرف مدت 24 تا 48 ساعت در تهران به دست شما خواهد رسید. طی مدتی که آموزش به دست شما نرسیده قادر خواهید بود بخشی از آموزش رو از طریق دانلود ملاحظه بفرمایید
   مهندس برتر

   پاسخ
 41. محسن

  سلام و خسته نباشید.

  بنده مهندس معمار هستم و شناخت نسبی به اجرای برق ساختمان و نحوه اجرا و مسیرهای لوله گذاری و ….. را دارم.
  میخواستم بدونم در این آموزش به نکات فنی نقشه کشی برق ساختمان اشاره میشه ؟
  و بعد از این آموزش بنده میتونم نقشه های مورد تایید نظام مهندسی رو خودم بکشم؟

  با تشکر از شما

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   در این آموزش در کنار آموزش ترسیم با اتوکد به نکات فنی مورد نیاز اشاره شده است اما با توجه به گستردگی نکات قطعا در کنار مشاهده آموزش های ویدیویی نیاز به مطالعه نیز می باشد. سعی شده در پکیج های رایگان که همراه این بسته ارائه می شه این نکات در قالب pdf به مخاطبین داده شود. ضمنا پکیج هدیه شامل 200 نقشه آماده برق که به همراه این آموزش ارائه می شه قطعا حوزه دید مخاطب رو بازتر خواهد کرد. در مجموع فکر می کنم این آموزش در موردی که اشاره کردید مفید واقع گردد.
   مهندس برتر

   پاسخ
 42. avrinpuya

  سلام ودرود برشما
  بسته اموزشی بدستم رسید،تشكر
  سوالی ازخدمتتون داشتم،نرم افزارموقع نصب ارور میده كه٣٢بیتی هست درحالیكه سیستم من٦٤بیت هست،دراینصورت من باید نرم افزار٦٤بیتی تهیه كنم؟این نرم افزارقابل نصب نخواهدبودبرای من؟
  ممنونم

  پاسخ
 43. avrinpuya

  سلام وروز بخیر
  من بسته آموزشی روخرید كردم،فقط میخواستم نرم افزار خوداتوكدروهم بیزحمت برام ارسال فرمایید،باتشكروقدردانی
  شیدری

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   نرم افزار اتوکد 2017 در یک دی وی دی جداگانه برای تمامی خریداران ارسال می گردد
   مهندس برتر

   پاسخ
 44. شیدری

  باسلام وخسته نباشید
  میخواستم ازتون بپرسم ببینم أیا اتوكد٢٠١٧ بر روی ویندوز ١٠قابل نصب است یانه؟چون قصدخرید پكیج مورد نظر رادارم.متشكرم

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام بله اتوکد با ویندوز 10 مشکلی ندارد و به راحتی نصب می شود

   پاسخ
 45. امیر

  سلام
  من پکیج تاسیسات برق رو به صورت دانلود خریداری کردم. آیا امکانش هست که پکیج رو برای من به صورت دی وی دی ارسال بفرمایید

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   البته امکان ارسال وجود دارد
   لطفا با پشتیبانی سایت بطور تلفنی تماس بگیرید
   مهندس برتر

   پاسخ
 46. sepideh_movahednezhad68

  باسلام , پکیج آموزشی طراحی تاسیسات برق ساختمان و طراحی تاسیسات مکانیک ساختمان خریداری کردم , آموزش تاسیسات مکانیک را به صورت دانلودی خریداری کردم , لطفا دی وی دی آموزشی مکانیک هم به صورت پستی با پکیج طراحی برق ارسال شود . باتشکر

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   آموزش ها به آدرس شما ارسال شد. کد رهگیری به تلفن همراه شما پیامک خواهد شد.
   مهندس برتر

   پاسخ
 47. سپیده

  باسلام ، قصد تهیه آموزش طراحی تاسیسات برقی ساختمان دارم ، میخواستم بدونم برای طراحی نقشه مكانیك ساختمان هم همچین پكیج آموزشی دارید ؟؟؟؟

  پاسخ
   • سپیده

    در صورت سفارش هر دو پكیج ( طراحی تاسیسات برق و طراحی تاسیسات مكانیك) موجوده؟؟ چند روز طول میكشه كه ارسال بشه ؟

    پاسخ
    • مهندس برتر

     سلام و احترام
     بله هر دو بسته رو می توان همزمان برای شما ارسال نمود. شما یکی از بسته ها رو پستی خریداری کنید و دیگری رو دانلودی اما ما هردو بسته رو با هم ارسال می کنیم. به این ترتیب هزینه پست شما نصف می شه.
     معمولا بین 24 تا 48 ساعت طول می کشه که به دست شما برسه
     مهندس برتر

     پاسخ
 48. mohammad.rafie

  سلام من اتوکد 2018 نصب کردم هنگام پرینت طبق فایل اموزشی پیش رفتم اما هنگام انتخاب پرینتر گزینه adobe pdf وجود ندارد و گزینه dwg to pdf رو انتخاب کردم و با زدن گزینه properties و بعد هم گرافیک روانتخاب کردم ولی در زیر مجموعه گرافیک گزینه true type text وجود ندارد لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   پاسخ سوال شما بصورت متن امکان پذیر نبود به همین دلیل مدرس مربوطه پاسخ شما را بصورت ویدیویی ضبط کرده است. شما می توانید در همین صفحه بخش پاسخ تصویری به سوالات پاسخ سوال خود را بصورت ویدیویی مشاهده بفرمایید
   مهندس برتر

   پاسخ
 49. mohammad.rafie

  سلام در اتوکد 2018 با گرفتن پرینت فونت فارسی به هم می ریزد باز زدن گزینه گرافیک زیر مجموعه true type text ظاهر نمی شود

  پاسخ
 50. راد

  با سلام خسته نباشد. ببخشید آقای دکتر سریری تهران کدوم آموزشگاه آمادگی آزمون نظام مهندسی تدریس میکنند؟بنده سرچ کردم مشهدو اهواز و کرمان و یزد کلاس داشتن،تهران کدوم آموزشگاه کلاس دارن لطفا راهنماییم بفرمایید. متشکرم.

  پاسخ
  • مهندس برتر

   جناب آقای دکتر سریری یکی از مدرسین این دوره ها هستند که البته بهتره جهت اطلاع از برنامه های تدریس ایشون با خودشون در تماس باشید. شماره تلفن آقای دکتر به ایمیل شما ارسال خواهد شد. لطفا اول پیام بدید چون ایشون سرشون شلوغه ممکنه نتونن پاسخ بدن.

   پاسخ
   • راد

    خیلی ممنون از پاسخ تون.
    ببخشید چطوری میشه با مشاورین مهندس برترجهت مشاوره تلفنی تماس گرفت؟ من توسایت تون شماره تماسی ندیدم ممنونم میشم لطف کنید اینجا بذارید یا به ایمیلم بفرستید.

    پاسخ
    • مهندس برتر

     نحوه ارتباط با مهندس برتر در منوی پشتیبانی در قسمت بالای سایت از طریق تلفن و ایمیل مشخص است
     مهندس برتر

     پاسخ
 51. صالح

  با سلام میخواستم بدونم آیا کتابی هم هست که در این رابطه باشه طراحی تاسیسات الکتریکی ساختمان با اوتوکد چون من بسته رو خریدم کنارش هم میخوام اگه کتابی هم باشه بخونم

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   در پکیج هدیه که همراه این آموزش دریافت می کنید راهنمای نکات حائز اهمیت در طراحی تاسیسات برقی وجود دارد و می توانید از آن استفاده کنید ولی متاسفانه در این زمینه فعلا محتوای آموزشی دیگری تالیف نشده است. مدرس این دوره یعنی آقای انتظاری در حال تالیف کتاب با این محتوا هستند ولی فعلا به بازار ارائه نشده. البته در زمینه نظارت بر تاسیسات برقی ساختمان توصیه می کنیم که کتاب هند بوک نظارت بر تاسیسات برقی ساختمان که مولف آن دوست و همکار عزیز ما جناب آقای دکتر سریری هستند را حتما تهیه کنید.
   مهندس برتر

   پاسخ
 52. mohajeri2022

  سلام من ماه گذشته آموزش شما رو دریافت کردم و بسیار تشکر می کنم بخاطر آموزش کاملتون
  برای من یک نقشه برای طراحی اومده که سه سقف داره و طبقه همکف هم یک مغازه داره می خواستم بدونم اشکالی نداره از همون المان های طراحی که در آموزش شما بود استفاده کنم و یا قسمت تابلو برق رو از نقشه آماده شما کپی کنم و فقط تغییرات رو در اون اعمال کنم؟ چون اگه بخوام تابلو و یا رایزرها رو از ابتدا خودم ترسیم کنم زمانبر هست.

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   دقت بفرمایید که ما در این آموزش لیست کامل المان های طراحی برق را طبق استاندارد نظام مهندسی ساختمان و با فرمت dwg در اختیار شما قرار دادیم بنابراین شما بهتره همون المان ها را کپی کنید و نیاز به ترسیم مجدد نیست. در خصوص طراحی تابلو ها و رایزر هم اگه شما نقشه تابلوی یک ساختمان رو به عنوان مبنا قرار بدید و فقط تغییرات رو در اون اعمال کنید کارتون چند برابر سریع می شه و اشکالی هم نداره. ضمنا در خصوص فریم طراحی تون هم می تونید از پکیج 200 نقشه طراحی شده که بسیار متنوع هست یک فریم مناسب رو انتخاب کنید و نقشه های خودتون رو در اون طراحی کنید. عملا در طراحی نقشه برق با توجه به آماده بودن پلان ساختمان و مشابه بودن برخی از پلان ها (از جمله توضیحات اولیه و پلان چاه ارت و پلان تابلو هاو…) 50 درصد کار رو میشه به صورت تیپ از کارهای قبلی کمک گرفت و به این ترتیب سرعت طراحی نقشه ها رو زیاد کرد.
   مهندس برتر

   پاسخ
 53. راد

  با سلام و احترام . بنده نظرات بالارو مطالعه کردم فرموده بودید که شرکت در دوره های امادگی ازمون نظام مهندسی مفید و شانس قبولی رو بالا میبره؟ ممکنه این دوره هارو معرفی بفرمایید؟کجا میشه ثبت نام کرد؟حضوریه یا غیر حضوری؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و عرض ادب
   این دوره ها توسط موسسه های مختلف تشکیل میشه و باید دقت کنید که اعتبار دوره به مدرسی هست که برای تدریس دعوت میشه. مثلا دوره هایی که جناب آقای دکتر سریری در نقاط مختلف کشور برگزار می کنند بسیار عالی برگزار می شه. شما برای اطلاع پیدا کردن از این دوره ها می تونید به سازمان نظام مهندسی شهر خودتون مراجعه بفرمایید تا این موسسات مجاز رو به شما معرفی کنند.
   مهندس برتر

   پاسخ
 54. moradi_alo1364

  وقت بخیر
  ارسال بسته آموزشی با پست پیشتاز چه مدت طول میکشه به دستمون برسه؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   سفارش ها در همان روز تحویل پست شده و با توجه به بعد مسافت معمولا 2 تا 4 روز زمان میبره تا به دست خریدار برسه. ضمنا از لحظه خرید لینک های دانلود هم در اختیار شما قرار خواهد گرفت و قادر خواهید بود قبل از رسیدن مرسوله پستی بخشی از آموزش را از طریق دانلود مورد استفاده قرار دهید
   مهندس برتر

   پاسخ
 55. احمد

  آموزش خیلی خوبیه ، فقط ای کاش یه مجتمع پیچیده تر مثل پاساژ بزرگ که تابلوهای زیاد و تجهیزات زیاد هم داره آموزش میدادید ، نحوه آموزش آقای محسن انتظاری خیلی خوبه ، لطفا از این مدرس آموزشهای برقی بیشتری بگذارید

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و تشکر بخاطر حسن توجه جنابعالی
   به اطلاع می رسانیم که آموزش های منتشر شده توسط گروه مهندس برتر دارای ویدیوهای آپدیتی هست که هر چندماه بطور رایگان به خریداران بسته اعطا می گردد. البته هریک از مدرسین گروه مهندس برتر متمرکز بر روی یک حوزه آموزش که همان تخصص مدرس است می باشند.

   پاسخ
 56. miladmaleki2011

  اون دویست تا نقشه همراهش عالی بود ولی چندتا از نقشه ها فونتهاشون به هم ریخته شده و خوانده نمیشن چه کاری باید انجام بدم؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام در طول بسته آموزشی نحوه حل مشکل فونت قارسی به طور کامل توضیح داده شده است لطفا به آموزش مراجعه کنید(در همون آمورش اول کامل توضیح داده شده است)

   پاسخ
 57. miladmaleki2011

  سلام
  این آموزش خیلی خوبه و ساده و روان آموزش داده من که استفاده کردم کاملا راضیم
  تشکر از تیم سازنده

  پاسخ
 58. miladmaleki2011

  سلام
  ویدیو ساختمان دو طبقه فقط روشنایی بود پس بقیه اش چی،پریزها رایزر …

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   آموزش طراحی پریزها، اعلام حریق، رایزرها ، تابلو برق و … به دلیل طولانی بودن آموزش در ویدیوهای بعدی مجموعه آموزش داده شده است و با ملاحظه بقیه ویدیوها این بخش ها را ملاحظه خواهید کرد
   موفق باشید

   پاسخ
 59. انتظامی

  برای شرکت در آزمون نظام مهندسی برق شما چه پیشنهادی دارید؟ شرکت در کلاس رو توصیه میفرمایید یا خیر ؟ بنده هیچ ذهنیتی نسبت به آزمون ندارم…ممنون از راهنمایی هاتون

  پاسخ
  • مهندس برتر

   آموزش های این مجموعه با این فرض که فراگیر قبلا هیچ تجربه ای در کار با نرم افزار اتوکد نداشته است تهیه شده زیرا نرم افزار اتوکد جزو نرم افزارهای اصلی رشته برق نیست. بنابراین اگر شما تاکنون درگیر این نرم افزار نبوده اید جای نگرانی نیست چرا که ویدیو اول بطور کامل شمارو با نحوه ترسیم با اتوکد آشنا خواهد کرد.

   پاسخ
  • مهندس برتر

   آموزش های این مجموعه با اتوکد 2017 که جدیدترین نرم افزار ارایه شده توسط شرکت اتودسک است انجام شده است. ظاهر نرم افزار اتوکد 2016 تفاوت زیادی با نسخه 2017 ندارد ولی ورژن های خیلی قدیمی تر دارای ظاهر متفاوتی هستند و ممکنه شمارو سردرگم کنه.

   پاسخ
  • مهندس برتر

   در خصوص آزمون نظام مهندسی دقت بفرمایید که بسیاری از دوستان با مطالعه شخصی و بدون حضور در دوره های آمادگی در این آزمون پذیرفته می شن. اما قطعا شرکت در دوره های آمادگی و استفاده از تجربیات مدرسین می تونه شانس قبولی شما رو زیاد کنه. توصیه ما اینه که اگر قبلا درگیر تاسیسات الکتریکی ساختمان نبودید و در این زمینه کم تجربه هستید جهت قبولی در آزمون در این دوره ها شرکت کنید.

   پاسخ
   • انتظامی

    بسیار ممنونم از توضیحات کاملتون.

    پاسخ
 60. انتظامی

  با اتوکد 2017 باید کار کنیم؟
  ضمنا من تا حالا اصلا با اتوکد کار نکردم اما باید اتوکد در برق ساختمان رو کامل یاد بگیرم آیا این پکیج صد در صد کمک میکنه به کسانی که هیچ آشنایی با اتوکد تا حالا نداشتن؟؟؟

  پاسخ
 61. انتظامی

  سلام…من میخوام از 0 تا 100 اتوکد در برق ساختمان رو یادبگیرم ایا با این پکیج میشه به این خواسته رسید یا اینکه بهتر کلاس برم؟ در ضمن من هیچ آشنایی با اتوکد ندارم. قیمت این پکیج 69000 است؟
  برای شرکت در نظام مهندسی در رشته برق مخابرات چه مواردی رو باید یاد بگیریم و آیا این پکیج میتونه کمکی بکند در این زمینه ؟
  با تشکر فراوان از سایت خوبتون

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام
   قطعا هدف از این آموزش این است که فراگیران تمام قسمت های نرم افزار اتوکد که در طراحی برق ساختمان کاربرد دارد را فرا بگیرند البته فقط با ویدیو اول و دوم این مجموعه و پکیج هدیه شامل 200 نقشه آماده تاسیسات برقی می شه به این هدف رسید. اما نگاه ما تولید کاملترین مرجع طراحی برق با اتوکد به زبان فارسی بوده و به کمک ویدیو های سوم تا هشتم شما علاوه بر یادگیری اتوکد، تسلط و تجربه کافی در طراحی رو هم به توانایی خودتون اضافه خواهید کرد. ضمنا در پکیج هدیه آموزش هایی در زمینه طراحی آسانسور، سیستم روشنایی و براورد بار وجود داره که جزو مباحث 13 و 15 مقررات ملی ساختمان هستند و می تونه به شما کمک زیادی بکنه.

   پاسخ
   • انتظامی

    ممنونم از پاسختون…با اتوکد 2017 باید کار کنیم؟ چون قبل از سفارش نرم افزار و باید نصب کنم.ممنونم
    ضمنا بنده هیچ آشنایی با اتوکد ندارم آیا این مجموعه کافیع حتی برای کسانی که اشنایی با اتوکد ندارن؟

    پاسخ
  • مهندس برتر

   در خصوص قیمت بسته دقت بفرمایید که یک تیم سه نفره به مدت 6 ماه در تولید این آموزش نقش داشته اند تا فراگیران با دیدن این آموزش و دریافت پکیج ها از مراجعه به هرگونه رفرنس دیگر بی نیاز باشند.

   پاسخ
 62. میلاد

  سلام ببخشید خود نرم افزار اتوکد هم در داخل بسته پستی است؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   نرم افزار اتوکد 2017 در یک DVD به همراه آموزش برای شما ارسال خواهد شد
   مهندس برتر

   پاسخ
 63. میثم بهدانی

  سلام
  وقت بخیر
  ممنون از آموزش کاربردیتون
  خیلی عالی بود

  پاسخ
 64. امید

  سلام وقت بخیر
  این ویدئو نحوه طراحی ساختمانهای اداری رو هم آموزش میده یا نه؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام
   در این ویدیو آموزشی پس از آموزش نحوه ترسیم با اتوکد شما رو با تمامی پلان های ممکن در طراحی تاسیسات برق ساختمان آشنا می کنه و به این منظور از پلان یک برج تجاری بهره گرفته شده است. تفاوت ساختمانهای اداری با مسکونی در نحوه نورپردازی اونها و سیستم اعلام حریق است که هر هردوی این پلان ها بطور کامل بررسی شده است.
   مهندس برتر

   پاسخ
 65. امیر

  حجم مجموعه برای دانلود چند مگ است؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   حجم فایل آموزشی برای دانلود 3.5 گیگ هست
   ضمنا امکان ارسال پستی از طریق پست سفارشی و پست پیشتاز نیز وجود دارد
   مهندس برتر

   پاسخ
 66. داود

  با سلام
  آموزشها به صورت پستی ارسال میشود یا لینک آن بعد از پرداخت به صورت دانلود نمایش داده می شود
  ممنون

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام
   امکان دریافت آموزشها هم بصورت لینک دانلود و هم بصورت پستی وجود دارد.
   مهندس برتر

   پاسخ
 67. کاظم رحمانی

  با سلام و خسته نباشید! لطفا بفرمایید این آموزش با استفاده از اتوکد الکتریکال هست یا خیر؟ واینکه تفاوت بین اتوکد الکتریکال و معمولی در چیه؟ و پیشنهادتون برای افراد مبتدی که میخوان از این پکیج استفاده کنن چیه؟(از لحاظ استفاده از اتوکد الکتریکال یا معمولی)

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام نرم افزار اتوکد الکتریکال یکی از محصولات شرکت اتودسک است که برای طراحی مدارات برقی البته از نوع برق صنعتی مناسب است. و المان های برقی از جمله موتورها و فیوزها و کلیدها از قبل در آن وجود دارد. اما با توجه به اینکه نقشه های تاسیسات برقی ساختمان بر مبنای پلان ساختمان طراحی می شه و از نوع برق صنعتی نیست تقریبا تمامی مهندسین جهت طراحی تاسیسات برقی ساختمان از خود نرم افزار اتوکد و نه اتوکد الکتریکال استفاده می کنند. بر همین مبنا این آموزش نیز با خود نرم افزار اتوکد انجام شده است. اگر هدف نقشه های نظام مهندسی ساختمان باشه قطعا باید طراحی با اتوکد انجام بشه.

   پاسخ
 68. محمد

  سلام
  محاسبات روشنایی هم در این بسته آموزش داده می شه؟؟؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   در نطام مهندسی ساختمان اکثر استان ها محاسبات روشنایی اجباری نیست. اما اخیرا چند استان کشور محاسبات روشنایی با نرم افزار دیالوکس رو اجباری کرده اند و احتمالا در سایر استانها نیز این اتفاق بیفته. فعلا اگر یک مالک بخواد برای روشنایی ساختمانش محاسبات روشنایی انجام بده شما می تونید با دریافت هزینه مجدد محاسبات رو جداگانه برای ساختمان انجام بدید. ضمنا جامع ترین آموزش طراحی روشنایی با نرم افزار DIALUX به همراه آموزش ارتباط دادن نقشه های اتوکد و دیالوکس به هم توسط گروه مهندس برتر تدوین شده و از همین سایت قابل دریافت است.

   پاسخ
 69. نجمه هادیان

  سلام من این دوره در آزمون نظام مهندسی قبول شدم می خوام بدونم با دیدن این آموزش می تونم خودم طراحی انجام بدم یا نیاز به دوره حضوری هم هست و اگه هست شما دوره حضوری هم در تهران برگزار می کنید؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام در این آموزش فرض بر این است که فراگیر قبلا هیچ تجربه ای در زمینه طراحی با اتوکد ندارد. بنابراین در اولین ویدئو نحوه کار با این نرم افزار آموزش داده می شود. بعد نحوه طراحی یک ساختمان دو طبقه آموزش داده می شود (مناسب برای مهندسین پایه سه) و نهایتا با طراحی برق یک ساختمان شش طبقه نحوه طراحی تمامی پلان های ممکن آموزش داده می شود.(مناسب برای مهندسین پایه دو) ضمنا پکیج هدیه شامل بیش از 200 نقشه آماده برق ساختمان به شما کمک می کنه که با تمرین بیشتر تبهر خود رو افزایش بدید.

   پاسخ
  • مهندس برتر

   در خصوص دوره حضوری توجه کنید که این دوره ها جهت انتقال تجربیات مفید است ولی معمولا به موضوعات کلی پرداخته می شه و برای اینکه عملا طراحی رو با این نرم افزار فرا بگیرید توصیه نمیشه و گروه مهندس برتر فعلا چنین دوره هایی رو برگزار نمی کنه

   پاسخ
 70. مهدی پارسا

  تشکر می کنم بسیار خوب و جامع بود

  پاسخ
 71. علی

  این بسته با 8 بخش و یازده ساعت تکمیل هست یا باز اضافه می شود؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام این بسته با ۱۱ ساعت آموزش بطور کامل شما رو با طراحی نقشه های نظام مهندسی در محیط اتوکد و همچنین نکات فنی و اجرایی آشنا می کنه بنابراین یک بسته کامل هست. البته این آموزش به مرور آپدیت هایی خواهد داشت که کسانی که قبلا بسته رو خریداری کردند به طور رایگان به ایمیلشون ارسال خواهد شد.
   ضمنا برای اینکه شما مهندسین عزیز دارای افق دید بازتری بشید مجموعه ای حاوی بیش از ۲۰۰ نقشه طراحی برق ساختمان با فرمت dwg بطور رایگان در اختیار شما قرار می گیره تا بتونید برای هر پروژه ای که به شما محول می شه نمونه های مشابه زیادی داشته باشید و به یک مهندس طراح قدرتمند تبدیل بشید.

   پاسخ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *