جهت مشاوره برای خرید: 09376460416
انتخاب صفحه

آموزش جامع نقشه کشی تاسیسات برقی سوله ها با AutoCAD

بخش ها:8
سطح:پیشرفته
مدرس:مهندس محسن انتظاری
مدت زمان:7 ساعت 30 دقیقه

محسن انتظاری : استاد دانشگاه / مهندس طراح نظام مهندسی ساختمان

تالیف گروهی ، پشتیبانی تلفنی

برنامه ریزی ، تدریس و بازبینی فیلم ها توسط گروهی از اساتید و دانشجویان انجام میشود تا خطاهای احتمالی را به حداقل برسانیم. همچنین در پاسخ به سوالات شما گروهی از متخصصین به شما کمک می کنند.

دانلود آنی/ ارسال سریع

لینک های دانلود بلافاصله پس از ثبت سفارش به پنل کاربری شما اضافه می شود و لینک دانلود به ایمیل شما هم ارسال میشود در صورت خرید پستی ارسال پستی به همراه کد رهگیری مرسوله در اولین ساعت اداری روز انجام می شود

بازگشت وجه در صورت نارضایتی

دوره ها در مهندس برتر به صورت گروهی مورد بازبینی قرار می گیرد. همچنین از کیفیت دوره های ارائه شده در مهندس برتر مطمئن هستیم در صورت نارضایتی وجه واریزی شما با احترام برگشت داده می شود.

تعداد مثال ها

تعداد دقیقه های آموزش

تعداد پشتیبانان

%

رضایت کاربران

آموزش ترسیم با  AutoCAD (نقشه کشی برق سوله)

◄ آشنایی با قابلیت های نرم افزار AutoCAD

◄ آشنایی با گزینه های بخش Status bar و نحوه صحیح تنظیم این گزینه ها

◄ آشنایی با گزینه های ترسیم در نرم افزار بصورت کامل

◄ آشنایی با روش های ایجاد لایه ها در نرم افزار و اجرای چند مثال به روش لایه گذاری

◄ آموزش روشهای نوشتن با زبان فارسی در AutoCAD و رفع مشکل برعکس شدن حروف هنگام پرینت

◄ آموزش نحوه تبدیل نقشه های ایجاد شده به فرمت PDF و نحوه پرینت گرفتن نقشه ها

شرح دوره

امروزه در عرصه کار حرفه ‌ای، نقشه‌ کشی به صورت دستی کاملا بی‌ معنا و غیر حرفه ‌ای است. بنابراین تمامی مباحث آموزشی دوره «نقشه کشی برق ساختمان با AutoCAD مبتنی بر پر کاربرد ترین نرم‌ افزار نقشه ‌کشی، یعنی نرم‌ افزار AutoCAD است. در این ویدیو نکات کلیدی ترسیم نقشه ها به صورت کامپیوتری را فرا خواهید گرفت. همچنین دانش‌ پژوهانی که حتی برای چندین سال با این نرم‌ افزار کار نکرده‌ اند بعد از مدت کوتاهی به تسلط خوبی دست پیدا می‌ کنند. در این آموزش با گزینه های مختلف ترسیم در نرم افزار اتوکد آشنا خواهیم شد و با تسلط در تنظیمات بخش status bar بسیار راحت و حرفه ای شروع به ترسیم نقشه خواهید کرد. ضمنا با توجه به اینکه استفاده از فونت فارسی در اتوکد مشکل است و عملا غیر ممکن است ترفند هایی جهت حل مشکل فونت فارسی در اتوکد ارایه می شود تا براحتی بتوان جداول راهنما را در این نرم افزار به زبان فارسی تایپ کرد. در نهایت روش خروجی گرفتن از نرم افزار آموزش داده می شود و خواهید دید که چگونه باید نقشه های آماده شده را به فرمت PDF تبدیل و یا مستقیما پرینت بگیریم.

ویدیو معرفی فصل 1

◄ بررسی پلان معماری و برش عمودی و نمای طراحی شده سوله های صنعتی
◄ بررسی فریم مناسب نقشه و صفحه مربوط به فهرست و توضیحات نقشه
◄ آشنایی با المان های مورد استفاده در نقشه کشی برق سوله های صنعتی
◄ آشنایی با نحوه صحیح فهرست نویسی و شماره گذاری صفحات نقشه
◄ آماده سازی صفحات مورد نیاز جهت نقشه کشی کامل یک نمونه سوله صنعتی

شرح دوره

با توجه به شرایط ویژه سوله های صنعتی در زمینه اجرای تاسیسات برقی باید نکات متعددی را هنگام نقشه کشی تاسیسات برق آن ها مد نظر قرار داد. از جمله این نکات توجه به ارتفاع بلند سقف و تاثیر آن در طراحی روشنایی و طراحی دتکتورهای اعلام حریق، اجرای سیستم الکتریکی بصورت روکار و از طریق لوله های فلزی یا سینی کابل ها، قراردادن سیستم پریز های سه فاز در کنار پریز های تک فاز بر اساس نوع کاربری، استفاده از کلیدهای گردان در تابلوهای توزیع جهت کنترل روشنایی، اجرای سیستم همبندی اصلی به شکل موثر و همچنین نکات متعدد دیگری که در هنگام نقشه کشی سوله های صنعتی باید با دقت رعایت شود. در گام نخست در نقشه کشی سوله ها باید با انواع پلان های مورد نیاز و همچنین المان های طراحی مخصوص سوله ها آشنا شده و پس از آماده سازی فریم مخصوص هر پلان، با توجه به قواعد مورد نظر نقشه کشی برق را در هر بخش انجام داد.

ویدیو معرفی فصل 2

◄ بررسی چراغ های مناسب جهت طراحی روشنایی بخش های مختلف سوله
◄ نقشه کشی روشنایی و مدار بندی بخش های مرتفع سوله صنعتی
◄ نقشه کشی روشنایی و مدار بندی بخش های با قابلیت انفجار سوله صنعتی
◄ نقشه کشی روشنایی و مدار بندی بخش نیم طبقه سوله صنعتی
◄ نقشه کشی روشنایی اضطراری بخش های مختلف سوله صنعتی

شرح دوره

در زمینه طراحی نقشه روشنایی سوله ها توجه به ارتفاع بخش های مختلف سوله در انتخاب نوع چراغ ها بسیار پر اهمیت است. با توجه به نیاز سوله ها به چراغ های با شار نوری بالا و زاویه تابش رو به پایین معمولا جهت روشنایی آنها از لامپ های سدیمی با قاب های مخصوص استفاده می شود، ضمنا در محیط های صنعتی با قابلیت انفجار حتما باید از چراغ های ضد انفجار یا ex استفاده می گردد. همچنین طراحی روشنایی اضطراری مخصوصا در محل های ورود و خروج سوله حتما باید مورد توجه قرار گیرد. معمولا عمل کنترل روشنایی سوله ها با کلیدهای معمولی انجام نمی شود و بهتر است در تابلوی توزیع برق هر بخش از کلید های گردان که در بخش خارجی درب تابلو نصب می شود استفاده گردد. ضمنا جهت اجرای مدارات برقی بهتر است از لوله های فلزی گالوانیزه روکار و یا سینی کابل ها استفاده گردد.

در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی سوله ها و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق سوله ها ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 3

◄ جانمایی تابلو اصلی و تابلوهای فرعی برق و چاه ارت سوله

◄ تقسیم بندی بخش های مختلف سوله بر اساس نیاز به پریز های سه فاز یا تک فاز

◄ نقشه کشی پریز های برق بخش های اصلی و نیم طبقه سوله صنعتی

◄ جانمایی محل قرارگیری پریز های مخصوص روشنایی اضطراری

◄ جانمایی و نقشه کشی مدار کولر آبی سوله

◄ جانمایی باکس های اصلی و فرعی تلفن و جانمایی باکس آنتن

◄ نقشه کشی پریز های آنتن و تلفن بخش های اصلی و نیم طبقه سوله صنعتی

شرح دوره

با توجه به آدرس دهی مدارهای مختلف برقی در نقشه باید جانمایی تابلو اصلی و تابلوهای فرعی برق و همچنین محل دقیق حفر چاه ارت در نقشه مشخص شود. در زمینه طراحی نقشه پریز های برق سوله توجه به تقسیم بندی بخش های مختلف بر اساس نیاز یا عم نیاز به پریز های سه فاز از اهمیت زیادی برخوردار است. ضمنا صنعتی بودن محیط این الزام را ایجاد می کند که از پریز های مخصوص IP دار استفاده کنیم. همچنین لوله گذاری برق بایستی با استفاده از لوله های فلزی گالوانیزه بصورت روکار انجام شود. در خصوص سیستم تلفن جانمایی باکس های اصلی و فرعی تلفن در محل های مناسب از جهت عدم امکان شنود اهمیت زیادی دارد.

در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی سوله ها و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق سوله ها ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 4

◄ بررسی دتکتورهای مناسب برای نصب در بخش های مختلف سوله

◄ آموزش طراحی المان دتکتور اشعه ای جهت سیستم اعلام حریق سوله

◄ طراحی نقشه سیستم اعلام حریق سوله و نیم طبقه

◄ زون بندی قسمت های مختلف سیستم اعلام حریق سوله

◄ طراحی مدارات مربوط به آژیر های اعلام حریق

شرح دوره

با توجه به مرتفع بودن اکثر قسمت های سوله های صنعتی بهترین و اقتصادی ترین گزینه جهت کشف حریق استفاده از دتکتورهای اشعه ای یا بیم دتکتورها است. ضمنا در قسمت های با ارتفاع کمتر می توان از سایر دتکتورها از جمله دودی، حرارتی افزایشی، حرارتی ثابت و یا سایر انواع دتکتورها بر اساس نوع کاربری استفاده نمود. جانمایی مناسب محل نصب دتکتورها بر طبق مقررات ملی ساختمان و محدوده تحت پوشش هر یک از آن ها انجام خواهد شد. ضمنا باید زون بندی بخش های مختلف سوله بدرستی انجام شده و در اتاق های هر زون از چراغ های ریموت اندیکاتور استفاده نمود. در خصوص مدار آژیرها وجود حداقل دو مدار آژیر متصل به پنل مرکزی اعلام حریق الزامی است تا در زمان بروز حریق درصورت اشکال در یک مدار، مدار دیگر بدرستی عمل کند. ضمنا با توجه به وجود آلودگی صوتی در محیط های صنعتی بایستی در کنار هر آژیر از چراغ های استروپ لایت استفاده شود.

در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی سوله ها و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق سوله ها ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 5

◄ طراحی نقشه ارتباط بین کنتور، تابلوی اصلی و تابلوهای توزیع

◄ طراحی نقشه تابلوهای توزیع مورد نیاز در بخش های مختلف سوله

◄ مشخص کردن جزییات سیم ها و کابل های مورد استفاده در سیستم الکتریکی

◄ مشخص کردن نوع فیوز های مناسب برای هر خط مدارات برقی

◄ توزیع بار سه فاز بصورت متعادل بر روی مدارات هر تابلو

شرح دوره

با توجه به ماهیت کاربری صنعتی سوله و همچنین میزان بالای مصرف برق در بخش های مختلف آن و همچنین وجود پریز های سه فاز بایستی تابلوهای توزیع برق بصورت سه فاز طراحی و اجرا گردد. ضمنا با توجه به اینکه روشنایی بسیاری از قسمت های سوله توسط کلیدهای گردانی که بر روی تابلو ها نصب خواهد بود کنترل می شود، جهت توزیع برق از چند تابلو توزیع مختلف در محل های مناسب استفاده خواهد شد. ضمنا حفاظت هر تابلو توسط کلیدهای محافظ جان یا جریان باقیمانده سه فاز صورت خواهد گرفت. در کنار طراحی تابلوهای توزیع، نحوه ارتباط تابلو اصلی کنتوری با این تابلوها و همچنین مقاطع و نوع سیم ها و کابل ها نیز در نقشه مشخص خواهد شد.

در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی سوله ها و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق سوله ها ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 6

◄ ترسیم رایزر دیاگرام تجهیزات سیستم اعلام حریق

◄ ترسیم رایزر دیاگرام سیستم تلفن

◄ ترسیم رایزر دیاگرام تابلوهای توزیع برق

◄ ترسیم رایزر دیاگرام سیستم آنتن مرکزی

شرح دوره

یکی از ترسیمات اصلی در تهیه نقشه های تاسیسات الکتریکی بخش رایزر دیاگرام تجهیزات است. در این بخش از طراحی بایستی یک برش عمودی از سوله را در نظر گرفت و مسیر عبور سیم ها و کابل ها جهت ارتباط دادن بین تجهیزات برقی را نمایش داد. در ترسیم نقشه رایزر دیاگرام تجهیزات بایستی به مواردی از قبیل تعداد بخش های عموی سوله از جمله بخش اصلی، زیر زمین و نیم طبقه توجه شده و هنگام ترسیم به تعداد تجهیزات از جمله تعداد تابلوهای برق، باکس های آنتن و تلفن و همچنین تعداد تجهیزات اعلام حریق توجه نمود. در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی سوله ها و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق سوله ها ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 7

◄ ترسیم مسیرهای همبندی اسکلت سوله از سه نقطه بر روی پلان
◄ ترسیم شینه اصلی همبندی و شینه های ارت تابلوها و اتصالات بین آن ها
◄ ترسیم اتصالات بین شینه اصلی همبندی و اسکلت و هادی بیگانه
◄ مشخص کردن مقطع مناسب برای هادی همبندی در قسمت های مختلف نقشه

شرح دوره

همانطور که اطلاع دارید بر اساس ویرایش جدید مقررات ملی ساختمان در طراحی تاسیسات برقی بایستی نقشه مربوط به همبندی اصلی بطور کامل ترسیم شود. از جمله مواردی که باید در طراح این بخش نقشه مورد توجه قرار داد ترسیم مسیرهای اتصال از سه ستون مختلف به شینه اصلی همبندی است که باید بر روی پلان اصلی ساختمان ترسیم شود ضمنا جزییات اتصال بین شینه اصلی همبندی با مواردی از قبیل شینه های ارت تابلوها، هادی های بیگانه، درب فلزی ساختمان و غیره در قسمت نقشه رایزر همبندی اصلی ساختمان ترسیم می شود. در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نقشه کشی تاسیسات برقی سوله ها و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت طراحی برق سوله ها ارائه شود.

ویدیو معرفی فصل 8

بخش پاسخ تصویری به سوالات

پاسخ به سوال آقای محمود رفیعی در خصوص فونت فارسی در AutoCAD

37 دیدگاه ها

 1. امیر

  سلام و تشکر از آموزش خوبتون
  آیا در سیستم اعلام حریق سوله ها فقط باید از بیم دتکتور استفاده کرد؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   با توجه به اینکه معمولا ارتفاع سوله ها بالاتر از حداکثر ارتفاع ممکن برای دتکتور های دودی و حراررتی است معمولا در سوله ها از بیم دتکتور استفاده می شود
   ضمنا در صورت استفاده از بیم دتکتور هزینه های اجرایی نیز کاهش پیدا می کند
   فقط درصورتی که امکان استفاده از بیم دتکتور نباشد همانطور که در آموزش عنوان شده می توان از سایر دتکتورها مانند دتکتور حرارتی استفاده کرد البته در اینصورت باید به طریقی دتکتورها در ارتفاع پایین تری نصب گردد.

   پاسخ
 2. shila

  سلام. آموزش عالی بود
  از مدرس تشکر می کنم که با جزییات کامل آموزش دادن.

  پاسخ
 3. امیر

  سلام
  من پکیج تاسیسات برق رو به صورت دانلود خریداری کردم. آیا امکانش هست که پکیج رو برای من به صورت دی وی دی ارسال بفرمایید

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   البته امکان ارسال وجود دارد
   لطفا با پشتیبانی سایت بطور تلفنی تماس بگیرید
   مهندس برتر

   پاسخ
 4. avrinpuya

  سلام ودرود برشما
  بسته اموزشی بدستم رسید،تشكر

  پاسخ
 5. محسن

  میخواستم بدونم در این آموزش به نکات فنی نقشه کشی برق ساختمان اشاره میشه ؟
  و بعد از این آموزش بنده میتونم نقشه های مورد تایید نظام مهندسی رو خودم بکشم؟

  با تشکر از شما

  پاسخ
 6. محسن

  سلام و خسته نباشید.

  بنده مهندس معمار هستم و شناخت نسبی به اجرای برق ساختمان و نحوه اجرا و مسیرهای لوله گذاری و ….. را دارم.

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   در این آموزش در کنار آموزش ترسیم با اتوکد به نکات فنی مورد نیاز اشاره شده است اما با توجه به گستردگی نکات قطعا در کنار مشاهده آموزش های ویدیویی نیاز به مطالعه نیز می باشد. سعی شده در پکیج های رایگان که همراه این بسته ارائه می شه این نکات در قالب pdf به مخاطبین داده شود. ضمنا پکیج هدیه شامل 200 نقشه آماده برق که به همراه این آموزش ارائه می شه قطعا حوزه دید مخاطب رو بازتر خواهد کرد. در مجموع فکر می کنم این آموزش در موردی که اشاره کردید مفید واقع گردد.

   پاسخ
 7. امیرمحمد

  سلام
  چطور میتونم این اموزش در تهران تهیه کنم؟ممنون میشم راهنمای بفرمایید

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   پس از ثبت سفارش در سایت بلافاصله لینک های دانلود ظاهر خواهد شد و در صورت خرید پستی بسته آموزشی ظرف مدت 24 تا 48 ساعت در تهران به دست شما خواهد رسید. طی مدتی که آموزش به دست شما نرسیده قادر خواهید بود بخشی از آموزش رو از طریق دانلود ملاحظه بفرمایید
   مهندس برتر

   پاسخ
 8. حجت نعیمی

  سلام .با تشکر و خسته نباشید خدمت شما مهندسین عزیز . سولی که داشتم در مورد اینه که در قسمت طراحی پلان پریز های آنتن ، این پریز ها در آخر توسط لیدر به سمت اسپیلیتور هدایت میشه اما در بخش طراحی پلان آنتن مرکزی بعد از اتصال آنتن به مقسم های هر طبقه ، از مقسم به پریزهای آنتن هدایت میشه و اسمی از اسپلیتور زده نمیشه . میخواستم بدونم اسپلیتور باید بین مقسم ها و پریز ها باشه یا نه ؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   همونطور که اطلاع دارید اسپلیتر یا تقسیم کننده آنتن مرکزی SPLITTER از انواع تجهیزات انتهایی در سیستم آنتن مرکزی بوده و جهت گرفتن انشعاب از خط اصلی آنتن مرکزی و یا تقسیم سیگنال بین چند مصرف کننده به کار می رود. در پلان مربوط به آنتن مرکزی بعد از عبور کابل آنتن از تقویت کننده (AMP) وارد اسپلیتر شده و سپس تقسیم می شود. به عبارت دیگر المانی که در هرطبقه انشعابات پریزهای آنتن به آن متصل شده همان اسپلیتری است که در پلان پریزهای آنتن به آن اشاره شده است.

   پاسخ
 9. میکاییل اغشته

  سلام.درشهرستان ماطراح برق نقشه همبندی اضافی راهم درطراحی لحاظ میکندایاهمبندی اضافی اجباری هستش یابرای تکمیل ترکردن نقشه همبندی اضافی رامیکشد.تشکر

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   همبندی اصلی و همبندی اضافی در همان پلان سیستم ارت قرار می گیرد. نکته مهم این است که پلان سیستم ارت بصورت تیپ طراحی می شود و لازم نیست برای هر ساختمان مجدد طراحی شود. به عبارت دیگر شما می توانید از همین پلانی که برای سیستم ارت و البته همبندی ها در این آموزش در اختیار شما قرار گرفته برای تمام نقشه هایی که طراحی می کنید استفاده نمایید.
   مهندس برتر

   پاسخ
 10. حمیدمارامایی

  باسلام.
  اموزشتون خوب بود.درقسمت اعلام حریق برای راه پله بایدچیکارکنیم؟نبایدیک زون بهش بدیم؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   همونطور که اطلاع دارید در تمامی ساختمان هایی که دارای یک دستگاه راه پله می باشند، سیستم اعلام حریق از نوع آژیر جنرال طراحی و اجرا می گردد. در صورت نصب دتکتور برای راه پله باید مدار آنها در یک زون جداگانه قرار گیرد.
   مهندس برتر

   پاسخ
 11. بهروز

  سلام وقتی که میخوام یه پلان مثلا پلان روشنایی رو پرینت بگیرم پلان ریز گرفته میشه چه تنظیماتی رو باید انجام بدم تا در کل صفحه گرفته بشه.ممنونم

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   مبحث نحوه پرینت گرفتن در ویدیو اول بطور کامل تشریح شده است. ذیلا بطور مختصر تنظیمات را عنوان می کنم:
   بعد از انتخاب گزینه print در صفحه ای که باز می شود به قسمت plot area دقت کرده و گزینه disply را به window تغییر دهید. سپس به کمک موس ناحیه ای را که قصد پرینت گرفتن دارید را مشخص کنید. مجددا در صفحه مربوط به print به قسمت drawing orientation دقت کرده و تنظیم portrait و lanscape را بسته به ابعاد پرینت خود انتخاب کنید.

   پاسخ
  • مهندس برتر

   ضمنا دقت بفرمایید که در همان صفحه تنظیمات پرینت سایز صفحه A4 باشد. ضمنا حتما قبل از پرینت گرفتن خروجی PDF بگیرید
   مهندس برتر

   پاسخ
 12. بابک

  سلام اگه بخوایم بعد از خرید دانلود کنیم حجم کل فایل چقدره و آیا همه فایل های ضمیمه که قراره با این بسته داده بشه قابل دانلود خواهند بود

  پاسخ
  • مهندس برتر

   با سلام. حجم بسته حدو 2.5GB می باشد. هم در حالت پستی هم در حالت خرید دانلودی تمامی فایل های ضمیمه هم ارسال می شود.
   مهندس برتر

   پاسخ
 13. بهروز

  سلام . منظور از نقشه هایی اجرایی همون نقشه هایی است که طراح برق در مرحله اولیه میکشه یا نه تفاوت دارد.همچنین این که میگن نقشه رو مثلا به مقیاس یک به صد بکشید چطور باید تنظیم کنیم در اتوکد ممنون.

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   معمولا نقشه های برق بر اساس نقشه معماری ساختمان که به مهندسین برق داده می شود طراحی می گردد. اما گاهی در طول اجرای عملیات ساختمانی مالک تصمیم به تغییر نقشه اولیه می گیرد و تغییراتی در آن ایجاد می کند. درصورتی که تغییرات قابل توجه باشد مالک موظف است مجددا هزینه طراحی نقشه برق را به مهندس برق طراح پرداخت کند تا نقشه بر اساس آنچه اجرا می شود مجددا طراحی گردد. به این نوع نقشه معمولا نقشه اجرایی گفته می شود.
   مهندس برتر

   پاسخ
  • مهندس برتر

   در خصوص مقیاس دو نکته را باید در نظر گرفت. اول اینکه در نقشه های برق بر خلاف نقشه های معماری رعایت مقیاس اهمیت زیادی ندارد. دوم اینکه با توجه به اینکه طراحی نقشه برق بر روی پلان طراحی شده معماری طراحی می گردد با توجه به اینکه در آن پلان مقیاس رعایت شده، این مقیاس در نقشه برق نیز صحیح خواهد بود.

   پاسخ
 14. بهروز

  با عرض سلام و وقت بخیرو ضمن تشکر و قدردانی از شما و تیم خوبتان که در کوتاه ترین زمان ممکن به سوالات پاسخ میدهید.ایا میشود فایل متنی که دربرنامه ورد نوشتیم رو وارد اتوکد کنیم.ممنون

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   بله. کافیست در اتوکد قسمت Annotation گزینه Text را انتخاب کرده و در صفحه یک باکس باز کنید و متن Wordی که قبلا کپی کرده ایم را Paste کنیم
   مهندس برتر

   پاسخ
 15. بهروز

  سلام باتوجه به اینکه بعضی از مغازه های تجاری و یا واحد های مسکونی با یک میله هم میشه ارت رو انجام داد اما شما در اموزش چاه ارت با صفحه رو گذاشتید اگه بخواهیم با میله بفرستیم باید چطور نقشه ای بکشیم.ممنون

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   دقت بفرمایید که در آموزش نقشه کشی برق با اتوکد با توجه به زیاد بودن نکات طراحی با نرم افزار امکان توضیحات جامع درخصوص جزییات فنی وجود نداشت. این توضیحات بطور مفصل در آموزش جامع ویدیدیی نظارت بر تاسیسات برقی آورده شده که از طریق همین سایت قابل دریافت است
   مهندس برتر

   پاسخ
 16. بهروز

  سلام منظور از درز انبساط در ساختمان چیه که باید توسط لوله فلکسیبل کشیده شود.ممنونم

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام. برای جلوگیری از خرابی های ناشی از انبساط و انقباض ساختمان بر اثر تغییر درجه حرارت محیط خارج یا جلوگیری از انتقال بار ساختمان قدیمی مجاور به ساختمانی كه جدید احداث می شود، همچنین در مواردی كه ساختمان بزرگ است و از چند بلوک متصل به هم تشكیل می شود از درز انبساط استفاده می شود.
   مهندس برتر

   پاسخ
 17. رضا

  سلام، نرم افزار اتوکد که تدریس میشه مربوط به چه سالی و چند بیتی هستش،
  آیا همان اتو کد الکتریکال هستش ؟؟؟

  پاسخ
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   نرم افزار مورد استفاده در این آموزش اتوکد 2019 هست که جهت طراحی نقشه های برق نظام مهندسی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. البته این نرم افزار با اتوکد الکتریکال که جهت طراحی برق صنعتی استفاده می شود متفاوت است. نرم افزار اتوکد هم بصورت 32 و هم بصورت 64 بیتی موجود است

   پاسخ
 18. نگین

  با سلام و خسته نباشید سایت بسیار عالی داریدآموزش ها رو دیدم و خیلی خوب یاد گرفتم ،یه سوال دارم تمام مراحلی رو که برای فونت فارسی گفتید انجام دادم و نتیجه هم داد و الان توی تایپ درست نمایش میده ولی هنوز وقتی کسی پلانی برام میفرسته فونت فارسی رو به یه سری علایم عجیب نشون میده باید چه کار کنم لطفا کمکم کنید

  پاسخ
 19. rasool

  اقا دستتون درد نکنه خسته نباشید عالیییی بود

  پاسخ
 20. امیر کمالی

  سلام وقت شما بخیر

  درمورد نحوه ی خرید ممنون خواهم شد توضیحاتی ارائه کنید.
  آیا dvd ها بعد از پرداخت ارسال خواهد شد و یا اینکه باید بعد از پرداخت فایل هایی را دانلود کنیم؟
  در صورت ارسال چه مدت طول می کشد؟
  در صورت وجود گزینه ی دانلود فایل در کنار ارسال آیا در قیمت تغییری ایجاد خواهد شد؟

  پاسخ
  • bartar

   سلام و احترام
   امکان دریافت ویدیوها به سه روش امکان پذیر است. اول دانلود با حجم حدود 3 گیگابایت دوم پست سفارشی و سوم پست پیشتاز در صورت خرید بصورت دانلودی هزینه ای اضافه نمی شه ولی در حالت پستی با توجه به شهر و استان شما مبلغی بابت هزینه پست اضافه خواهد شد. ارسال پستی بین 48 تا 72 ساعت طول می کشه تا به دست شما برسه.
   مهندس برتر

   پاسخ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *