جهت مشاوره برای خرید: 09376460416
انتخاب صفحه

دفترچه محاسبات سایزینگ لوله های آب سرد و گرم مصرفی

 

فایل اکسل فرمول نویسی شده به همراه فایل ویدیویی آموزش نحوه استفاده

مدرس : مهندس احمد بهمن آبادی

مهندس احمد بهمن آبادی : طراح و ناظر سازمان نظام مهندسی ساختمان و مجری تاسیسات مکانیکی

علی رغم وجود کتب مختلف و همچنین برگزاری دوره های آموزشی متنوع در زمینه تاسیسات مکانیکی ، بعضا مشاهده می شود اطلاعات منتقل شده پاسخگوی نیاز مهندسین عزیزو مجریان گرامی در زمینه طراحی، نظارت و یا اجرای پروژه ها نمی باشد و مباحث مطرح شده در کتب و دوره ها صرفا به همان صورت تئوری باقی می ماند. لذا بر آن شدم که فایل ها ، اطلاعات و کتابچه های تالیف خودم را که حاصل بیش از یک دهه تجربیات اینجانب در زمینه آموزش، طراحی، نظارت و اجرای پروژه های بیمارستانی ، مسکونی اداری، تجاری، ویلایی و صنعتی می باشد بصورت کاملا اجرایی و کاربردی و بدون انتقال اطلاعات اضافی و حوصله سر بر در اختیار همکاران گرامی خود قرار دهم.

پشتیبانی تلفنی

در پاسخ به سوالات شما گروهی از متخصصین به شما کمک می کنند.

دانلود آنی/ ارسال سریع

لینک های دانلود بلافاصله پس از ثبت سفارش به پنل کاربری شما اضافه می شود و لینک دانلود به ایمیل شما هم ارسال میشود در صورت خرید پستی ارسال پستی به همراه کد رهگیری مرسوله در اولین ساعت اداری روز انجام می شود

بازگشت وجه در صورت نارضایتی

دفترچه های محاسبات ارائه شده در مهندس برتر به صورت گروهی مورد بازبینی قرار می گیرد و از کیفیت آن مطمئن هستیم. در صورت نارضایتی وجه واریزی شما با احترام برگشت داده می شود.

تعداد فایل ها

تعداد دقیقه های آموزش

تعداد پشتیبانان

%

رضایت کاربران

دفترچه محاسبات سایزینگ لوله های آب سرد و گرم مصرفی

معرفی دفترچه محاسبات

سایزینگ لوله های آب سرد وگرم مصرفی نیازمند صرف دقت و زمان زیاد جهت محاسبه میزان مصرف تمام لوازم بهداشتی بر حسب SFU و سپس تبدیل تمام اون ها به GPM هست که همین امر باعث میشه متاسفانه بعضی از دوستان طراح به محاسبات سرانگشتی و یا استفاده از جداول تقریبی و نه چندان دقیق روی بیاورند که درنتیجه منجربه افزایش یا کاهش سایز لوله ها و اشکالات اساسی بعد از اجرا و بهره برداری پروژه خواهد شد.
وجود این خطاهای محاسباتی زیاد باعث شد دفترچه محاسباتی را فرمول نویسی و طراحی نمایم تا مهندسین عزیز براحتی بتوانند برای انوع کاربری ها ازکاربری های مسکونی کوچک گرفته تا کاربری های بزرگ (مسکونی لوکس ،اداری، تجاری، و …) در مدت زمان کمتر از 30 ثانیه و بدون کوچکترین خطای محاسباتی سایز انشعابات و خطوط اصلی لوله های آب سرد و آب گرم مصرفی را بیابند.
دفترچه محاسبات پیش رو جهت تسریع در روند طراحی و افزایش دقت طراحی مهندسین عزیز فرمول نویسی شده است؛ امید است ازاین پس به راحتی طراحی سیستم آبرسانی پروژه های خود را در سریعترین زمان ممکن انجام دهید.

ویدیو معرفی

نحوه استفاده از جدول(آبرسانی)

قبل از شروع بیایم باهم ی نگاه به پلان آبرسانی بیمارستان زیر بندازیم:

دایره های مشخص شده در شکل همگی انشعابات آبرسانی پلان هستند.

چرا آخه اینقدر تعداد فضاها و انشعاباتش زیاده واسه سایزینگ آبرسانی؟؟؟

آدمو وسوسه می کنه همینجوری تجربی و بدون طراحی و حساب کتاب سایز بزنه بره .
ولی خب من مهندس دقیقی هستم و دوس ندارم مو لای درز طراحیم بره و کسی بتونه ازم ایراد بگیره.
حالا اگه ی روشی باشه که هم خیلی سریع باشه و هم فوق العاده دقیق باشه چی؟؟ بهتر نیست؟؟
پس بیایم روش سه سوته سایز بزن رو باهم ببینیم:

مهندس جان توی این روش فقط کافیه بیایم از انتهای خط دونه دونه فضاهایی که انشعاب آب سردوگرم دارند (مثلا توالت، دستشویی،کلینیکال سینک و …) رو مشخص کنیم و بیایم به سمت رایزر و فقط تعداد لوازم بهداشتی رو توی اکسل وارد کنیم.

مثلا فرض کنیم توی همین پلان ترسناک و شلوغ پلوغی که دیدیم انتهای خطمون یعنی آخرین انشعاب سردوگرممون مربوط میشه به فضای 1که یک توالت خصوصیه ، حالا از انتهای خط حرکت می کنیم و میایم به سمت ابتدای خط یا همون رایزر ؛ یعنی انشعابات 2 مربوط میشه به دستشویی خصوصی و 3 هم مربوط میشه به سینک معمولی:

حالا کافیه به راااااحتی هرچه تمام تر در فایل اکسل، فقط و فقط در ستون تعداد بیایم و برای توالت خصوصی، دستشویی خصوصی و سینک معمولی خصوصی در ایستگاه پرستاری عدد 1رو وارد کنیم(چون تا اینجا از هر وسیله بهداشتی فقط یکی داشتیم خب):

دنبال بقیشی مهندس؟؟ تموووووم شد رفت

مهندس جان همونطور که میبینی فقط با وارد کردن تعداد لوازم بهداشتی، مقدار SFUهر انشعاب و همینطور سایز لوله آب سرد ، گرم و کل اون انشعاب واسمون مشخص میشه. مثلا فضای 1 (توالت خصوصی) سایز انشعاب آب سردش شده ، 3/4 آب گرمش شده 1/2 و کل هم شده ( 3/4که البته کل برای سایز لوله متصل به منبع ذخیره توی انتهای کار بکارمون میاد) ؛ برای فضای 2 (دستشویی خصوصی) هر سه سایز شده 1/2 و برای فضای 3 (سینک) هر سه سایز شده 3/4… حالا مثلا اگه فضای بعدی (انشعاب چهارم) بازم توالت بود، طبیعتا یه دونه به تعداد توالت های خصوصی توی جدول اضافه میکنیم و ستون تعدادش رو به 2 تغییر میدیم.
✓ توی انتهای جدول هم یه ردیفی هست تحت عنوان SFU خالص ورودی که اگه SFU یه وسیله بهداشتی یا تجهیزی رو توی جدول ندیدین میتونید بصورت دستی خودتون مقدار SFUرو واسش وارد کنید تا جدول سایز اونو هم بهتون بده ( توی SFUمجموع و سایزینگتون هم لحاظ میکنه خودش)

اما مطابق شکل زیر شما تعداد هر وسیله بهداشتی رو که اضافه میکنید به جدول، توی هر لحظه علاوه بر سایز انشعاب همون وسیله بهداشتی میتونید سایز خط اصلیتون و همینطور SFU کل هم توی پایین جدول ببیند. مثلا سایز خط اصلی برای انشعاب این 3 فضایی که داشتیم شده:

آب سرد : 1اینچ
آب گرم : 3/4اینچ
کل : 1اینچ

با آرزوی بهترین ها برای شما همکار گرامی