انتخاب صفحه

آموزش جامع نظارت بر تاسیسات گاز ساختمان

بخش ها: 3
سطح: پیشرفته
مدرس: مهندس نوید خادم زاده
کد فایل: NNK1200
مدت زمان: 1 ساعت 20 دقیقه

نوید خادم زاده : استاد دانشگاه / مهندس طراح و ناظر سازمان نظام مهندسی ساختمان/ بازرس گاز

  مهندس برتر تضمین می کنند سوالات دانشجویان بعد از دریافت آموزش توسط مدرسین مربوطه پاسخ داده شود چنانچه پاسخ سوال در طی سه روز ارسال نشد شماره  تماس مدرسین را از پشتبان های سایت دریافت کنید

تضمین کیفیت و گارانتی بازگشت هزینه  کیفیت این آموزش توسط مهندس برتر تضمین شده است. در صورت عدم رضایت از آموزش ۱۰۰ درصد مبلغ پرداختی به شما بازگشت داده می شود.
دانلود آنی و ارسال سریع  فعال سازی لینک دانلود بلافاصله پس از ثبت سفارش / ارسال پستی به همراه کد رهگیری مرسوله در اولین ساعت اداری روز
تالیف گروهی  برنامه ریزی ، تدریس و باربینی فیلم ها توسط گروهی از اساتید و دانشجویان انجام میشود تا خطا های احتمالی را به حداقل برسانیم
به روز رسانی رایگان آموزش های جدیدی که به بسته اضافه می شود را به رایگان می توانید از پنل خود دانلود کنید

نظارت بر حسن اجرای لوله کشی گاز ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی تا حداکثر مصرف 100 مترمکعب بر ساعت بر عهده مهندسین ناظر گاز می باشد و مهندسین دارای پروانه اشتغال سازمان نظام مهندسی ساختمان با حضور در پروژه های اجرای لوله کشی گاز بر نحوه صحیح اجرا تاسیسات گاز نظارت می کنند. قطعا اگر مهندسین ناظر گاز اطلاعات کافی در زمینه الزامات مورد اشاره در مبحث هفدهم مقررات ملی ساختمان و نحوه صحیح اجرای این الزامات رو داشته باشند قادر خواهند بود بر حسن اجرای لوله کشی گاز نظارت کرده و جلوی تخلفات در این زمینه گرفته شود. البته با توجه به مسئولیت سنگینی که بر عهده مهندسین ناظر گاز هست مهندسین همواره درحال بالا بردن سطح آگاهی و تجربیات خود هستند. اما وجود تنوع در منابع مقررات و شفاف نبودن الزامات و همچنین عدم وجود دستورالعمل های اجرایی باعث ورود سلیقه های مختلف در بحث نظارت گاز شده که نه تنها بر اجرای صحیح لوله کشی گاز تاثیر منفی خواهد گذاشت بلکه در صورت بروز حوادث مسئولیت جبران خسارت برعهده مهندسین ناظر گاز خواهد بود. در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نظارت بر لوله کشی گاز و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت نظارت بر لوله کشی گاز ساختمان ارائه شود. از جمله این منابع مجموعه مباحث مقررات ملی ساختمان از جمله مبحث هفدهم، چهاردهم و شانزدهم و در کنار آنها جلد اول و دوم نشریه 128هستند. در آموزش های ویدیویی سعی شده به کمک تصاویر واقعی نکات مهم در بحث نظارت آموزش داده شده و در کنار این آموزش ها در هر بخش کاملترین چک لیست نظارتی که می تواند تضمین کننده حسن اجرای لوله کشی گاز باشه ارائه شود.

تعداد مثال ها

تعداد دقیقه های آموزش

تعداد پشتیبانان

%

رضایت کاربران

نظارت بر لوله کشی گاز بخش آشنایی با مسؤلیت ها و اقدامات اولیه نظارت گاز

◄ آشنایی با انواع نظارت و اجرای لوله کشی گاز
◄ تعریف مسؤلیت ها در سیستم لوله کشی گاز
◄ آشنایی با لوازم مورد نیاز مهندس ناظر گاز
◄ آشنایی با علمک استاندارد
◄ آشنایی با رگلاتور
◄ آشنایی با انواع کنتور

شرح دوره

مهندس ناظر قبل از شروع نظارت باید از تمامی قوانین مرتبط با موضوع گاز اطلاع داشته و تسلط کامل بر روی آن ها داشته باشد زیرا اولین اشتباه و سهل انگاری غیر قابل جبران بوده و هر لحظه امکان آسیب دیدن افراد وجود دارد. از این رو مهندس ناظر باید حوزه فعالیتی خود را بطور کامل شناخته و همچنین در خصوص مسئولیت های دیگر افراد دخیل در لوله کشی گاز نیز اطلاع کامل داشته باشد. با مشخص شدن وظایف مربوط به هر یک از افراد دارای مسولیت و همچنین بهره بردار در زمان اجرا و بعد از بهره برداری، در صورت بروز حوادث، سهم هر فرد در میزان خسارت های احتمالی مشخص خواهد بود. در راستای نظارت بر لوله کشی گاز، مهندس ناظر در حین بازرسی نیازمند برخی تجهیزات و ادواتی است، تا بتواند مسولیت خود را به نحو احسنت و با دقت لازم انجام دهد. در این آموزش با انواع مختلف این تجهیزات آشنا خواهید شد. ضمنا مهندس ناظر علاوه بر اطلاعات موجود در مبحث17 و سایر منابع موجود نیازمند شناخت برخی ادوات دیگر گازرسانی همچون علمک، رگلاتور، کنتور و … می باشد که در منابع معرفی شده توضیح کافی وجود نداشته و سعی شده در این آموزش ویدیویی بطور کامل بررسی گردد. ضمنا در گازرسانی به ساختمان ها باید دقت کافی در وجود عملک استاندارد و ایمن وجود داشته باشد و ناظر بایستی شناخت کامل از علمک های استاندارد را داشته باشد و در صورت تایید، مجوز شروع لوله کشی ساختمان را صادر نماید. رگلاتور و کنتور که بعد از علمک قرار می گیرند نیز از دیگر لوازمی است که شناخت آن توسط مهندس ناظر الزامی است. در این آموزش ویدیویی سعی شده به کمک تصاویر واقعی نکات مهم در بحث نظارت آموزش داده شده و در کنار این آموزش ها در هر بخش کاملترین چک لیست نظارتی که می تواند تضمین کننده حسن اجرای لوله کشی گاز باشه ارائه شود.

ویدیو  معرفی بخش اول

نظارت بر لوله کشی گاز طبیعی بخش آشنایی با لوله ، اتصالات و لوازم استاندارد

◄ شناخت انواع لوله گاز و استاندارد آنها
◄ شناخت انواع اتصالات استاندارد آنها
◄ شناخت انواع شیر گاز
◄ آشنایی با عایق کاری لوله

شرح دوره

در سیستم لوله کشی ساختمان اولین پارامتر ، بررسی لوله و سایر لوازم مصرفی در آن میباشد. این لوازم حتما باید دارای استاندارد مشخص شده در مبحث 17 ساختمان داشته باشند.لوله و اتصالات و همچنین شیرهای گاز دارای قطرهای مختلف است. مهندس ناظر باید بتواند لوله و اتصالات غیراستاندارد را تشخیص بدهد این درحالی است که برخی لوله ها بدلیل شباهت زیاد بهم بصورت ظاهری قابل تفکیک نمیباشد و مهندس ناظر باید علاوه بر بررسی ظاهری ، آزمایش های مربوط به استاندارد آنها را بررسی و در نهایت آنها را برای استفاده در لوله کشی تایید نماید. همچنین ناظر باید بداند شرایط مجاز انواع لوله و اتصالات و یا لوازم دیگر چیست و طبق آن دستور اجرا را بدهد. در برخی موارد اجرای لوله کشی نیازمند حفاظت لوله از خوردگی و عایق کاری میباشد در این موارد حتما رنگ پرایمر و نوارهای عایق مورد استفاده شده حتما باید دارای استاندارد باشند

ویدیو معرفی بخش دوم

نظارت بر لوله کشی گاز بخش آشنایی جوشکاری لوله های گاز

◄ آشنایی با جوشکاری قوس الکتریکی
◄ آشنایی با لوازم جوشکاری
◄ آشنایی با انواع الکترود استاندارد
◄ آشنایی با نحوه صحیح جوشکاری
◄ آشنایی با انواع عیوب جوشکاری
◄ آشنایی با نحوه بررسی و آزمایش جوش ها

شرح دوره

در لوله کشی گاز جوشکاری توسط شرکت مجری انجام میگردد ولی نظارت بر سیستم لوله کشی گاز بعهده مهندس ناظر است و در نهایت باید مهندس ناظر سیستم لوله کشی آن را تایید نماید. از این رو باید به نحوه صحیح جوشکاری آشنایی کافی داشته باشد. و بتواند ایرادهای احتمالی در جوشکاری را شناسایی و به مجری دستور اصلاح آن را بدهد. حتی مهندس ناظر در مواردیکه صلاح بداند میتواند دستور آزمایش های غیر مخرب جهت بررسی دقیقتر جوش مورد نظر را داده و مجری نیز باید طبق آزمایش مورد نظر انجام دهد.
در آموزش های ویدیویی سعی شده به کمک تصاویر واقعی نکات مهم در بحث نظارت آموزش داده بشه و در کنار این آموزش ها در هر بخش کاملترین چک لیست نظارتی که می تواند تضمین کننده حسن اجرای لوله کشی گاز باشه ارئه شود.
در این ویدیو در خصوص آشنایی با جوشکاری صحیح طبق سر فصل های زیر آموزش های لازم ارائه می شود.
ابتدا به بررسی جوشکاری لوله های گاز و لوازم مورد نیاز حوشکاری پرداخته و با توجه به اهمیت بکارگیری الگترودها ی استاندارد و نحوه جوشکاری را بطور کامل توضیح داده شده است. در ادامه به بررسی جوش ها و شناسایی عیوب ظاهری آنها را پرداخته و در نهایت روشهای بررسی دقیق جوش توسط آزمایش های غیر مخرب آشنا خواهید شد.
در پایان با نکات اجرایی و نظارتی در بحث جوشکاری لوله کشی گاز بطور کامل آشنا خواهید شد.

ویدیو معرفی بخش سوم

فصل های زیر به زودی به این آموزش اضافه خواهند شد 

فصل 4 : اجرای لوله کشی گاز

فصل 5 : نحوه بازرسی و اجرای دودکش استاندارد

فصل 6 : تأمین هوای احتراق وسایل گازسوز

فصل 7 : تأمین هوای احتراق وسایل گازسوز

  با دریافت این آموزش با اضافه شدن هر فصل به آن به طور رایگان فصول جدید را از پنل کاربردی خود دریافت خواهید کرد

16 نظرات

 1. محمد ذالیانی

  سلام واقعا از زحمات شما در تدوین این آموزش تشکر می کنم. واقعا مفید و کاربردی و پر محتوا هست و می تونه برای مهندسین که کارشون بسیار پر ریسک هست نقش منجی داشته باشه. بنده به نوبه خودم از مدرس دوره بسیار تشکر می کنم

  پاسخ دادن
 2. بهروز

  باسلام
  بنده 3تا ازمحصولات شما رو که مربوط به نقشه کشی تاسیسات میشد تهیه کردم . از نظر محتوایی خیلی خوب بودند امروز هم این بستتون گرفتم به نظرمیاد اینم خوب باشه.اگه براتون مقدوره درمورد نظارت بر تاسیسات مکانیکی ساختمان هم مجموعه ای تهیه بفرمایید.باتشکر

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   ضمن سپاس از حسن نظر جنابعالی
   آموزش جامع نظارت بر تاسیسات مکانیکی ساختمان توسط جناب آقای دکتر خرم آبادی در حال تدوین است و بخش اولیه آن بر روی سایت قرار گرفته است.
   مهندس برتر

   پاسخ دادن
 3. محسن

  سلام
  از مدرس محترم سوالی داشتم که بهترين گزينه در رابطه با نصب پكيج داخل واحدهاي زير 60 مترمربع با شرط دارا بودن تهويه و تامين هواي مورد نياز احتراق چیست؟
  تشکر فراوان

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   بهترین گزینه محصول پكيج بدون فن محفظه باز با كلاهك تعديل است.
   مهندس برتر

   پاسخ دادن
 4. ایمان حجتی

  ضمن سلام و تشکر از آموزش خوبتون خواستم بپرسم با توجه به اینکه اکثر ساختمانها طبق نقشه اجرایی بنا میشوند نه مصوب. وظیفه ما به عنوان ناظر چیست تا کاملا سلب مسئولیت بشویم؟

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   حتما باید در گزارش مرحله ای حتی تغییرات کوچک هم اعلام گردد.
   مهندس برتر

   پاسخ دادن
 5. محمد درویشان

  سلام واقعا عالی بود و مشخصه که زحمت زیادی بابت این دوره کشیده شده از گروه مهندس برتر و مخصوصا مدرس مربوطه بسیار تشکر می کنم.

  پاسخ دادن
 6. mani

  سلام و تشکر
  خیلی عالی و بی نقص بود. محتوای آموزشی در این زمینه واقعا کمه و من خودم مدت هاست دنبالم و چیزی پیدا نکردم.

  پاسخ دادن
 7. مهدی

  سلام وقت بخیر
  من بصورت اتفاقی این آموزش رو دیدم و من تازه پروانه نطارتم رو گرفتم.
  می خواستم بدونم که این آموزش بر مبنای مباحث جدید هست یا اینکه بر مبنای قدیم چون یک سیر از مباحث تغییر کرده اند؟
  با تشکر.

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   این آموزش جدیدترین محصول گروه مهندس برتر است و به تازگی تولید شده است و محتوای آن شامل جدیدترین ویرایش های مباحث مقررات ملی ساختمان می باشد
   مهندس برتر

   پاسخ دادن
 8. mehrdad

  خیلی تشکر می کنم از سایت خوبتون و مدرس دوره
  بسیار آموزش کامل و روانی بود و من خیلی لذت بردم. فقط یک سوال داشتم که آیا الزامی به جمع آوری کلیه تاسیسات زیر بنایی مثل جمع آوری علمک گاز قبل از عملیات تخریب می باشد؟

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   ضمن سپاس از حسن نظر جنابعالی بله،طبق بند ۱۲-۱-۴-۱-ج مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان ویرایش ۱۳۹۲ قبل از تخریب و گودبرداری و شروع عملیات ساختمانی سازنده می بایست انشعاب آب ،برق،گاز و سایر تاسیسات زیر بنایی را با اخذ مجوز و توسط سازمان های مربوطه قطع یا جابجا نماید.

   پاسخ دادن
 9. anita.sadeghy

  سلام و ممنون از سایت خیلی خوبتون
  ممنون از اموزشهاتون خیلی عالی بودن

  پاسخ دادن
 10. بهروز

  سلام
  بی زحمت در مورد مباحث قانونی نظارت مثل گذارش نویسی و غیره هم توضیح دهید و یک جلسه به این آموزش بی نظیر اضافه کنید. مباحثتون فوق العاده بود خدا خیرتان دهد.
  تشکر

  پاسخ دادن
 11. مجتبی

  با سلام
  لازم میبینم که از تمامی مجموعه مهندس برتر و استاد گرامی که زحمت همچین کار حرفه ای رو تدارک دیدند تشکر و قدردانی بکنم
  قطعا در امر آموزش و پیشرفت بیشتر خودم حتما از آموزش های دیگر این مجموعه مهندس برتر استفاده میکنم .
  خسته نباشید و خدا قوت به همه این مجموعه.

  پاسخ دادن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *