انتخاب صفحه

آموزش جامع نرم افزار Ansys Fluent

بخش ها: 18
سطح: پیشرفته
مدرس: تالیف گروهی
کد فایل: FRN2825
مدت زمان: 10 ساعت 20 دقیقه
فروشنده آموزش : AnsysFile.ir

مونا زمانی : دانشجو دکترا دانشگاه علوم تحقیقات رشته مهندسی مکانیک

سعید محمد زاده : فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت

اکبر حسینی : فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه فردوسی مشهد

رضانوری : سرپرست ، ناظر و برنامه ریز اصلی گروه/ دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران

  مهندس برتر تضمین می کنند سوالات دانشجویان بعد از دریافت آموزش توسط مدرسین مربوطه پاسخ داده شود چنانچه پاسخ سوال در طی سه روز ارسال نشد شماره  تماس مدرسین را از پشتبان های سایت دریافت کنید

تضمین کیفیت و گارانتی بازگشت هزینه  کیفیت این آموزش توسط مهندس برتر تضمین شده است. در صورت عدم رضایت از آموزش ۱۰۰ درصد مبلغ پرداختی به شما بازگشت داده می شود.
دانلود آنی و ارسال سریع  فعال سازی لینک دانلود بلافاصله پس از ثبت سفارش / ارسال پستی به همراه کد رهگیری مرسوله در اولین ساعت اداری روز
تالیف گروهی  برنامه ریزی ، تدریس و باربینی فیلم ها توسط گروهی از اساتید و دانشجویان انجام میشود تا خطا های احتمالی را به حداقل برسانیم
به روز رسانی رایگان آموزش های جدیدی که به بسته اضافه می شود را به رایگان می توانید از پنل خود دانلود کنید

نرم افزار ANSYS-Fluent یکی از نرم افزار های صنعتی مشهور است که قابلیت های فراوانی در تحلیل سیالات دارد. این نرم افزار قابلیت مدل سازی جریان های دو و سه بعدی را داراست. برای استفاده از این نرم افزار ابتدا باید توسط یک نرم افزار کمکی مانند Gambit یا نرم افزار های CAD هندسه جریان مشخص می شود و عمل مش بندی نیز صورت می گیرد. نرم افزار Fluent از خروجی نرم افزار های مش مثل Gambit و ICEM CFD استفاده می کند.

این نرم افزار قابلیت انجام محاسبات با دقت معمولی و دقت مضاعف را دارد و کاربر می تواند هر کدام را طبق نیاز خود انتخاب کند این نرم افزار بر پایه روش حجم محدود بنا شده که یک بسیار قوی و مناسب در روش های دینامیک سیالات محاسباتی است. قابلیت های فراوانی نظیر مدل سازی جریان های دائم و غیر دائم جریان لزج و غیر لزج، احتراق، جریان مغشوش، حرکت ذرات جامد و قطرات مایع در یک فاز پیوسته و ده ها قابلیت دیگر، Fluent را به یک نرم افزار بسیار قوی و مشهور تبدیل کرده است. ازمایش های عملی و محاسبات تئوری دو روش اصلی و مشخص برای پیش بینی میزان انتقال حرارت و چگونگی جریان سیال در کاربردی های مختلف صنعتی و تحقیقاتی اند.

در اندازه گیری های تجربی به سبب هزینه های زیاد، ترجیح داده می شود که ازمایش ها بر روی مدلی با مقیاس کوچک تر از نسخه اصلی انجام پذیرد. حذف پیچیدگی ها و ساده سازی آزمایش ها، خطای دستگاه های اندازه گیری و بعضی موانع در اندازه گیری، از جمله مشکلاتی اند که روش های علمی با انها رو به رو هسنتد و کارایی این حالت ها را، در بعضی موارد زیر سوال می برند. مهم ترین امتیاز محاسبه های نظری  در مقاسیه با ازمایش های تجربی، هزینه کم ان است. گرچه در بسیاری از موارد ترجیح داده می شود آنالیز جریان و انتقال حرارت با استفاده از روش های محاسباتی صورت گیرد، ولی تایید تحلیل های عددی به مقایسه با نتایج ازمایشگاهی و یا نتایج تایید شده ی دیگر نیز دارد.

در میان محققان، انجام پروژه های تجربی ارزش بسیاری دارد و اگر بتوان ازمایش مطلوبی انجام داد، می توان تحلیل های زیادی را بر محور ان ها گسترش داد و اطلاعات فراوانی بدست اورد. امروزه، با دسترسی به دستگاه های محاسبه گر و رایانه های قوی، در بسیاری از موارد آنالیز  دینامیک سیالات و انتقال حرارت با روش های عددی انجام  می پذیرد. هرچه پدیده ی مورد بررسی پیچیدگی بشیتری داشته باشد، روش های عددی اهمیت بیشتری پیدا می کنند.

علاوه بر سرعت بیشتر محاسبات عددی، می توان با این روش ها، اصلاعات کامل با جزئیات بیشتر، از قبیل تغییرات سرعت، فشار، درجه حرارت، در سراسر حوزه مورد نظر به دست اورد. در مقابل، شبیه سازی آزمایشگاهی برای به دست اوردن این گونه اطلاعات، اغلب مشکل و مستلزم صرف زمان زیاد و در بعضی شرایط ناممکن است. در اکثر مسایل مربوط به مکانیک سیالات، به علت پیچیدگی معادلات، استفاده از حل تحلیلی امکان پذیر نیست.

Fluent نرم افزار چند منظوره ای است که برای مدل سازی جریان سیال، انتقال حرارت و واکنش های شیمیایی نوشته شده است. با توجه به محیط مناسب نرم افزار برای تعریف مساله و شرایط پیچیده، تعریف شرایط مرزی گوناگون و حل مسایل پیچیده، شامل تاثیر پدیده های مختلف به کمک این نرم افزار قابل انجام است. Fluent برای تحلیل مسائل خاص، روش های شبیه سازی رایانه ای متفاوتی را به کار می برد. در این نرم افزار برای راحتی کار، تعریف مساله، محاسبه و دیدن نتایج منو های گوناگونی در نظر گرفته شده است. در صورت نیاز، Fluent می تواند مدل مورد نظر را از دیگر نرم افزار های تولید مدل که با انها سازگاری دارد، وارد کند. این نرم افزار امکان تغییر مش بندی به صورت کامل و تحلیل جریان با مش بندی های پیچیده را فراهم می سازد. نوع مش های قابل تولید و دریافت با این نرم افزار، شامل مش های با المان های مثلثی و چهارضلعی (برای هندسه های دو بعدی) و چار وجهی، هرمی یا گوه ای برای هندسه های سه بعدی است.

همچنین Fluent به کاربر اجازه ی دستکاری مش، مثلا ریز یا درشت کردن مش در مزر و مکان های لازم در هندسه را می دهد. این نرم افزار به کاربر اختیار می دهد که نواحی دارای گرادیان های بزرگ مثل لایه مرزی، مش دقیق تری را ایجاد کند. این قابلیت ها مدت زمان تحلیل را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.

این نرم افزار با زبان برنامه نویسی c نوشته شده است و از تمام توان و قابلیت انعطاف این زبان بهره می برد. در نتیجه با استفاده از ساختار مناسب داده ها و اطلاعات، حافظه ی دینامیک و کنترل انعطاف پذیری محاسبات را ممکن می سازد. این نرم افزار هم اکنون تحت نرم افزار ANSYS ارایه می شود و با محیط هی مختلف ان ارتباط دو سویه دارد. از این قابلیت می توان برای تحلیل مسایل FSI استفاده کرد.

بروز رسانی های بسته جامع Ansys fluent

فروردین ۱۳۹۶ : اضافه شدن آشنایی با نرم افزار های CFD

خرداد ۱۳۹۶ : اضافه شدن شبیه سازی فلاش تانک در fluent

آبان 1396 : اضافه شدن شبیه سازی ایرفول و مقایسه با نتایج تجربی در fluent

  آموزش های جدیدی که به بسته اضافه می شود را به رایگان می توانید از پنل خود دانلود کنید

تعداد مثال ها

تعداد دقیقه های آموزش

تعداد پشتیبانان

%

رضایت کاربران

مشاوره در زمینه انجام پروژه

فصل 1 : آشنایی با نرم افزار های CFD

◄ مقدمه
◄ دینامیک سیالات محاسباتی
◄ نرم افزار  STAR-CCM
◄ نرم افزار OPEN-FOAM
◄ نرم افزار FLOW-3D
◄ نرم افزار COMSOL
◄ نرم افزار NUMECA
◄ نرم افزار FLUENT
◄ نرم افزار Meshing
◄ نرم افزار CFX
◄ نرم افزار GAMBIT
◄ نرم افزار ICEM-CFD
◄ نرم افزار CFD-POST

شرح دوره

در این ویدیو می خواهیم تا پیش از آموزش روش های شبیه سازی در نرم افزار Fluent به ارائه معرفی و مقدمه ای از دینامیک سیالات محاسباتی و همچنین به نرم افزار های مورد استفاده در زمینه بپردازیم.در حال حاضر نرم افزار های زیادی بر پایه CFD  ارائه شده که هر کدام در بخشی از علوم مهندسی کاربرد دارد.آشنایی اولیه با این نرم افزار ها می تواند در انتخاب نرم افزار مناسب برای پروژه های مختلف کمک نماید.

ویدیو  معرفی

بخش اول: آشنایی کلی با Gambit

6:30

◄ آشنایی با نرم افزار Gambit
◄ آشنایی با منو ها و بخش های مختلف Gambit

بخش دوم: طراحی شکل های دو بعدی با مختصات

6:30

◄ نحوه ورود نقاط با استفاده از مختصات
◄ نحوه متصل کردن نقاط و رسم خطوط
◄ تغییر زاویه دید و دیدن اشکال دو بعدی از زوایای مختلف

بخش سوم: طراحی شکل های سه بعدی با مختصات

6:00

◄ نحوه کار با تغییر زاویه دید برای رسم شکل های سه بعدی
◄ نحوه استفاده از Label ها برای رسم شکل های پیچیده
◄ نحوه تبدیل لبه به سطح edge to face
◄ نحوه تبدیل سطح به جسم face to volume

بخش چهارم : نحوه ساخت حجم های پیشرفته

7:30

◄ نحوه ساخت حجم های استاندارد مانند کره، مکعب، استوانه و …
◄ نحوه تغییر سیستم مختصات و انتخاب مانند استوانه ای، کروی و کارتزین
◄ نحوه جابجایی مبدا مختصات ساخت حجم های در هم فرورفته
◄ ترکیب حجم ها (تفاضل، جمع و …)
◄ تغییر در نورپردازی حجم ها برای Print های خاص

بخش پنجم: کاربرد تیک Retain در طراحی دو بعدی و سه بعدی

8:30

◄ کاربرد تیک Retain در طراحی دو بعدی و سه بعدی

بخش ششم: رسم لوله ها در Gambit

1:30

◄ استفاده از سیستم های مختصاتی Local در رسم اجسام
◄ نحوه رسم شکل های متقارن نسبت به یک محور خاص

بخش هفتم: رسم حجم با استفاده از طرح دو بعدی آن

10:00

◄ رسم حجم با استفاده از طرح دو بعدی آن

بخش هشتم: نحوه ارتباط Excel با Gambit برای رسم خطوط و حجم ها با فرمول خاص

5:00

◄ نحوه ارتباط Excel با Gambit برای رسم خطوط و حجم ها با فرمول خاص

بخش نهم: مش بندی

18:30

◄ مش بندی منظم برروی حجم و سطوح
◄ نحوه مش بندی غیر منظم بر روی سطوح و حجم ها
◄ نحوه افزایش مش بندی در یک سطح با حجم در ناحیه خاص

بخش ده: نحوه وارد کردن شرایط مرزی

5:30

◄ نحوه وارد کردن شرایط مرزی

شرح دوره

Gambit یک نرم افزار پیش پدازنده برای Fluent است ولی این نرم افزار از سال 2006 که فلوئنت توسط Ansys خریداری شد دیگر ابدیت نشد. در حال حاضر Ansys نرم افزار های meshing و design modeler را جایگزین Gambit کرده است ولی چون همچنان در صنعت و دانشگاه متداول است آموزش این نرم افزار را در مجموعه قرار داده ایم. رسالت اصلی گمبیت طراحی حجم ها سه بعدی و سطح های دو بعدی و سپس اجرای مش بندی بر روی آنها است. این آموزش به گونه ای طراحی شده که پس از دیدن اون بتونید هر نوع حجم را شبیه سازی و مش بندی کنیددر مرحله اول آموزش بعد از بررسی کلیات Gambit به سراغ مدل سازی سطوح به وسیله وارد کردن مختصات آنها خواهیم رفت و مدل سازی حجم ها با دانستن مختصات نقاط کلیدی اون ها رو بررسی می کنیم. در مرحله بعد مدلسازی حجم های منتظم مانند مکعب مربع یا استوانه می رویم و روش های کم کردن و اضافه کردن حجم های منتظم از یک دیگر را فرا می گیریم/دو تکنیک مهم در مدلسازی حجم ها که کار مدلسازی رو بسیار راحت می کند تغییر مبدا مختصات و انتقال اون به نقاط مختلف حجم و تفییر سیستم مختصات دهی از کارتزین به استوانه ای و کروی است. در بخش تمرکز بر روی این موضوع داریم.

تکنیکی دیگری که سرعت ما رو در مدل سازی بسیار زیاد می کنه نحوه مدل سازی جسم های متقارن هست ما در این آموزش یک قسمت رو مخصوص این کار قرار دادیم .مدور سازی سطح های دوب عدی و ساخت حجم به وسیله این روش هم تکنیک بسیار مهمی هست که سعی کردیم به واضح در قالب مثال این تکنیک هم توضیح داده بشود.در بیشتر مسائلی که در عمل با آنها مواجه هستیم سطح به صورت صاف نیستند و از یک فرمول خاص پیروی می کنند با اتصال Excel به Gambit می توانیم مجموعه از نقاط رو که از یک فرمول خاص پیروی می کند را شبیه سازی کرد.

بعد از اتمام مباحث مربوط به شبیه سازی اجسام وارد بحث مش بندی می شویم. در ابتدا مش بندی منظم را با هم بررسی می کنیم. برای محاسبات دقیق تر و عملکرد بهینه در مش بندی سعی می کنیم /در قسمت های بحرانی مثل کنج ها تعداد نقاط مش بندی را افزایش دهیم و به عبارت دیگر تعداد نقاط مش در همه جا یکسان نباشد. در انتها هم و نحوه شرایط مرزی بر روی سطوح مختلف اجسام شبیه سازی شده می پردازیم.

این آموزش به گونه ای طراحی شده است که شما نیاز به هیچ رفرنس و یا کتاب دیگری برای یادگیری Gambit نخواهید داشت.

 

ویدیو  بخش 2

◄ مفاهیم کلی Fluent
◄ Gambit یا Ansys Fluent ؟
◄ آشنایی با Design Modeler
◄ رسم نقاط در Design Modeler
◄ آشنایی با فیلتر ها
◄ رسم خطوط
◄ نام گذاری لبه ها
◄ گذراندن صفحه بدون حجم
◄ آشنایی با Meshing
◄ مش زدن بر روی هندسه مسئله
◄ آشنایی با Type مسئله
◄ مفهوم اشتباه مش زدن بر روی مسئله
◄ بررسی حالت گذرا و پایدار
◄ بررسی تقارن محوری داشت مسئله
◄ تنظیمات مربوط به سیال
◄ تنظیمات Zone
◄ تنظیمات Monitor
◄ تنظیمات مربوط به شرایط اولیه
◄ Report
◄ تنظیمات Calculation
◄ همگرایی و مفهوم آن
◄ دیدن نتایج
◄ تحلیل نتایج

شرح دوره

این ویدئو یک فایل آموزش برای یادگیری مفاهیم Fluent است و سعی شده کلیات یادگیری Fluent بیان شود. در ابتدا به مزیت های ورژن جدید Ansys Fluent پرداخته می شود و دلیل استفاده نکردن از Gambit توضیح داده می شود. سپس به سراغ مش زنی می رویم و مفهوم مش اشتباه را بیان می کنیم. مدلسازی، انتخاب مواد، شرایط عملکرد، روش حل و گزارش گیری از پروژه به طور کامل بیان می شود.

ویدیو معرفی بخش 3

◄ مدلسازی هندسه مسئله
◄ نام گذاری لبه ها
◄ مش بندی
◄ استفاده از Sizing در مش بندی
◄ تنظیمات K-epsilon و Model
◄ تنظیمات Matrial
◄ توضیح در مورد مقادیر همگرایی
◄ استفاده از معیار Y-Pluse برای دیدن دقت مش
◄ تنظیمات Cell Zone
◄ تنظیمات Monitor
◄ دیدن نتایج
◄ دیدن سرعت در نقاط مختلف

شرح دوره

عدد رینولز یک عدد بی بعد است که نسبت نیروهای اینرسی به ویسکوزیته را بیان می کند و درجه اهمیت این دو نیرو را به صورت کمی بیان می کند از کاربردهای این عدد دسته بندی رژیم های مختلف جریان مثل آرام و آشفته است. نقش دیواره ها در سیال های آشفته بسیار مهم است.با استفاده از  Modal لزجت K-epsilon و طراحی ویژه لوله جریان آشفته را مدلسازی خواهیم کرد. در آخر به تحلیل نتایج خواهیم پرداخت.

ویدیو معرفی بخش 4

◄ مدلسازی دیواره های ظرف در Design Modeler
◄ متقارن سازی دیواره های ظرف نسبت به محور های مختلف
◄ اندازه گیری دیواره های ظرف
◄ رد کردن یک صفحه بدون حجم از هندسه مسئله
◄ مش بندی روی هندسه مسئله
◄ استفاده از Edge Sizing برای مش بندی ریزتر در دیواره ها
◄ تنظیمات کلی مسئله
◄ انتخاب مواد
◄ تعیین شرایط مرزی مسئله
◄ متحرک سازی دیواره ظرف با سرعت مشخص
◄ تعیین شرایط اولیه مسئله به صورت ترکیبی
◄ حل مسئله و همگرایی آن
◄ دیدن جریان گردابی در مسئله
◄ دنبال کردن نقاط
◄ دیدن نتایج به صورت برداری و کانتور
◄ تحلیل نتایج

شرح دوره

در بسیاری از موارد که دیواره متحرک داریم جریان گردابی هم بر روی سیال به وجود می آید در این مثال می خواهیم یک ظرف با دیواره متحرک را بررسی کنیم و جریان های گردابی به وجود آمده در سیال را بررسی کنیم. سعی شده نمایش نتایج به گونه ای باشد که باعث درک بهتر از مسئله شود.

ویدیو معرفی بخش 5

◄ مدلسازی و رسم دو بعدی نازل در Design Modeler
◄ رسم دو دایره و اندازه گذاری آنها
◄ تعیین قسمت ورودی و خروجی نازل
◄ مش زدن بر روی هندسه مسئله با تمرکز بر روی دیواره ها
◄ استفاده از حالت Density-Based
◄ استفاده از مدل مربوط به انرژی
◄ تنظیمات مربوط به حالت آشفته
◄ تعیین حالت گاز ایده آل Ideal Gaz
◄ تعیین سرعت ورودی گاز
◄ تعیین دمای ورودی گاز
◄ تعیین فشاز ورودی و خروجی گاز
◄ تعیین شرایط اولیه
◄ تعیین مقدار همگرایی
◄ تعیین تعداد حل مسئله
◄ دیدن نتایج در تعداد کم حل
◄ دیدن نتایج در تعداد زیاد حل
◄ تحلیل نتایج

شرح دوره

نازل در موتور جت دهانه ای است که از طریق آن جریان خروجی وارد جو می شود.از این وسیله برای رسیدن به حداکثر انرژی جنبشی استفاده می شود.در یان آموزش یک نازل همگرا واگرا را شبیه سازی می کند.مش زنی تحلیل رو گام به گام بررسی می کنیم.

 

ویدیو معرفی بخش 6

◄ تغییر زاویه دید
◄ رسم دایره و اندازه گذاری شعاع آن
◄ ساخت لوله با حجم دادن دو طرفه به دیواره
◄ تغییر صفحه رسم اشکال
◄ رسم لوله متصل به لوله اول طراحی شده
◄ اسم گذاری شرایط مرزی
◄ مش بندی بر روی سطح طراحی شده
◄ ورود به Fluent و تنظیمات اولیه
◄ تغییر ماده مورد استفاده
◄ تعیین شرایط اولیه
◄ حل مسئله
◄ نمایش خروجی ها و تحلیل نتایج

شرح دوره

هدف اول از حل این مسئله مشخص کردن روش مخلوط شدن دو سیال با دمای مختلف در یکدیگر و نیز محاسبه ماکزیمم فشار است.هدف دوم یادگیری design modeler است.

ویدیو معرفی بخش 7

◄ مدلسازی زانو دو بعدی در Design Modeler
◄ رسم اتصال مخلوط کننده
◄ رسم صفحه بدون بعد از طراحی
◄ رسم گذاری قسمت های مرزی و ورودی
◄ مش بندی در Meshing
◄ انتخاب نوع سیال
◄ تعیین شرایط عملکرد
◄ تعیین شرایط اولیه
◄ تعیین دقت حل
◄ نمایش و تحلیل نتایج

شرح دوره

هدف اول از حل این مسئله مشخص کردن روش مخلوط شدن دو سیال با دمای مختلف در یکدیگر و نیز محاسبه ماکزیمم فشار است.هدف دوم نمایش قابلیت های بصری fluent در ارائه گزارش های بصری است.

ویدیو معرفی بخش 8

◄ نحوه استفاده از مدل های آماده Gambit
◄ تعیین شرایط مرزی خیلی دور
◄ تعیین نوع لزجت هوا
◄ تعیین فشار هوا
◄ اضافه کردن امکان مشاهده نیروی Drag
◄ اضافه کردن امکان مشاهده نیروی Lift
◄ تعیین شرایط اولیه
◄ نمایش و تحلیل نتایج

شرح دوره

هدف از این بخش معرفی روش های مناسب برای مدلسازی جریان در سرعت بالا و کاربردهای آیرودینامیکی خارجی است.جریان ترانسونیک روی ایرفویل NACA0012  مدلسازی شده است که برای آن داده های تجربی ثبت شده است.در نتیجه می تواند مقایسه خوبی صورت گیرد جریان می تواند به غیر قابل تراکم و تربولانس در گرفته می شود . حلگر به کار رفته حلگر ضمنی مبتنی بر چگالی است که نتایج خوبی را برای جریان های سرعت بالا و تراکم پذیر نتیجه می دهد.

ید.

ویدیو معرفی بخش 9

◄ مدلسازی استخر
◄ مدلسازی قسمت ورودی آب
◄ مش بندی بر روی سطح استخر
◄ تنظیمات مربوط به انیمیشن
◄ تعیین شرایط اولیه
◄ تعیین حالت گذرا
◄ تنظیمات مربوط به تعداد تکرار
◄ مشاهده نتایج

شرح دوره

یکی از ویژگی های که باعث برتری Fluent شده نمایش گرافیکی عالی نتایج است. این مسائل اولین آموزش انیمیشن سازی است. حالت گذرای پر شدن یک استخر را در این آموزش با هم بررسی میکنیم.

ویدیو معرفی بخش 10

◄ طراحی یک مکعب مستطیل
◄ وارد کردن چهار لوله برای خنک کاری
◄ مش بندی بر روی جسم
◄ نام گذاری شرایط مرزی
◄ تنظیمات مربوط به دما
◄ تعیین نوع سیال
◄ نمایش خنک کاری لایه ای

شرح دوره

همواره خنک کاری از مهمترین پروسه های صنعتی بوده است. در این آموزش قصد داریم تا هوای داغ که داخل یک کانال در حال حرکت است را بوسیله چهار لوله که هوای خنک دارن خنک کاری کنیم.

ویدیو معرفی بخش 11

◄ مدلسازی همرن چهار پره
◄ مش بندی
◄ تعیین نوع سیال
◄ تعیین نوع لزاجت
◄ تنظیمات مربوط به متحرک سازی پره
◄ نمایش حرکت سیال هنگام هم زدن
◄ انیمیشن سازی نتایج

شرح دوره

در این آموزش قصد داریم نحوه مدلسازی یک همزن و تحلیل آن هنگامی که پره های آن در حال همزدن سیال است را مدلسازی کنیم. نحوه سزعت گرفتن قسمت های مختلف سیال و رفتار سیال در اطراف دیوار ها از نکاتی است که این شبیه سازی را جذاب می کند.

ویدیو معرفی بخش 12

◄شروع Ansys fluent workbench
◄واردکردن مش
◄سطح واسط مش
◄تنظیم مدل ها
◄خواص ماده
◄شرایط ناحیه سلولی
◄شرایط مرزی
◄دیوار دوار
◄روش های حل
◄مقدار دهی اولیه
◄فایل Data و Case
◄پیش پردازش
◄استفاده از لغزان Sliding mesh
◄آماده کردن Workbench
◄تنظیم مدل
◄تنظیمات حلگر
◄تنظیم نواحی سلولی
◄تنظیمات انیمیشن
◄ذخیره سازی
◄مقایسه نتایج
◄ذخیره پروژه

شرح دوره

هنگامی که در مساله قسمت های متحرک وجود دارد، استراتژی های حل مختلفی وجود خواهد داشت. ما در این آموزش دو روش را بررسی می کنیم. در این آموزش مدل یک CFD صفحه افقی که چهار پره قائم دارد و شبیه سازی می کنیم. شکل اول که در مش وارد شده است که گره های مش در یک سطح با هم سازگاری ندارد. این سطح باید در حسگر طوری جفت شوند که در آن ها بتوان درونیابی کرد و نیاز به اصلاح است که این کار را خواهد کرد. روش اول با استفاده از قاب مرجع متحرک Moving reference frame تعریف می شود.
روش دوم استفاده از مش های لغزان خواهد بود. بعضی از مواقع استفاده از روش قاب مرجع متحرک باعث ساده سازی بیش از حد مساله میشود همچنین گردابه های موجود بر روی پره را هم شبیه سازی نمی کند. ولی استفاده از روش مش لغزان Sliding mesh این مشکل را حل می کنید. در روش دوم شبیه سازی حالت گذرا و Transient است. از UPF جهت شبیه سازی حرکت ایرفویل ها استفاده خواهیم کرد و نتایج را به صورت انیمیشن خواهد دید.

ویدیو معرفی بخش 13

◄وارد کردن مش به Fluent
◄بررسی کیفیت مش
◄تغییر در غاظت و ویسکوریته هوا
◄تعیین شرایط مرزی پریودیک
◄تعیین شرایظ اولیه خاص برای ناحیه خاص
◄تنظیمات انیمیشن سازی
◄دیدن نتایج

شرح دوره

در این آموزش با استفاده از حالت گذرا و انیمیشن سازی به مطالعه گردابه حول یک استوانه می پردازیم علت این پدیده اینست که در اعداد رینولز پایین عدد لزجت به صورت دفع کننده ظاهر می شود و جریان های که قرار است از روی استوانه رد بشن را DAMP می کند و باعث ایجاد گردابه در پشت استوانه می شود. اگر لزجت بالا باشه حرکت منظم میشود و شاهد این اتفاق نخواهیم بود.

ویدیو معرفی بخش 14

◄شروع به کارو واصلاح مش
◄تنظیمات تک فاز مجزا
◄شرایط مرزی
◄تنظیمات مدل Discrete phase
◄مواد
◄پراکنش توربولانسی Turbulent Dispersion
◄شرایط مرزی DPM
◄تنظیمات حسگر
◄کنترل های حل
◄مانیتور ها و مقدار دهی اولیه
◄نمایش مسیر ذرات

شرح دوره

در این تمرین می خواهیم مخلوطی از گاز و قطرات مایع ورودی به درون یک راکتور را شبیه سازی می کنیم. برای ردیابی قطرات از مدل فازی مجزا DPM استفاده خواهیم کرد. مهم است که تنها قطرات کوچک به ناحیه واکنش وارد شوند تا از نحدودیت کاتالیزور جلوگیری کنند. اگر قطرات به دیواره راکتور برخورد کنند، به پایین سر می خورند. قطرات کوچک تر در ناحیه باقی بزرگ تر با این منطق حذف شده و تنها قطرات کوچک تر در ناحیه باقی خواهد ماند. مساله به صورت هم دما تحلیل می شود. باید توجه داشت با روش DPM مسائل بسیار پیچیده تری مانند تبخیر و احتراق هم فابل حل است. روش DPM دیدگاه لاگرانژی در حل مسائل دارد.

ویدیو معرفی بخش 15

◄وارد کردن مش
◄نمایش دید
◄تعیین نوع شبیه سازی
◄فعال سازی مدل توربولانس
◄تنظیم مدل چند فازی VOF
◄مواد
◄تعریف فاز ها
◄تنظیم مدل چند فازی
◄تنظیم شرایط عملکرد
◄تعیین شرایط مرزی
◄تعیین روش های حل
◄مقدار دهی اولیه و تعیین زمان حل اولیه
◄تهیه لیست انطباق برای تعیین زمان
◄مقدار دهی اولیه حل جریان
◄تنظیمات نمایش اولیه
◄تعیین فعالیت های محاسبات
◄تنظیم ذخیره اتوماتیک
◄تعریف دستورات تغییر شرایط مرزی بعد از t=1
◄تنظیم توالی انیمیشن
◄اجرای محاسبات
◄نتایج پس پردازش

شرح دوره

در این مثال، خالی و پر شدن یک تانکر آب را مدل سازی خواهیم کرد. مساله گذرا به صورت شبیه سازی چند فازی (آب و هوا) با استفاده از مدل چند فاز کسر حجم سیال (VOF) حل می شود. سطح اولیه آب تانکر با دوبار حل و روش صحیح خطا بدست می آید. در لحظه شبیه سازی منبع ذخیره روشن شده و سایر لحظات خاموش خواهد بود. سطح آب تا زمانی که آب در لوله U شکل بیرون ریخته (به دلیل اثر سیفونی) کاملا تصفیه شود، بالا می آید. مواردی که برای اولین بار در آموزش ارائه می شود.

ویدیو معرفی بخش 16

◄ آماده سازی
◄ مش
◄تغییر مقیاس مش
◄تغییر واحد ها
◄نمایش مسئله نسبت به یک محور خاص
◄مدل چند فازی
◄مواد
◄تنظیمات مربوط به فازها
◄اضافه کردن UDF
◄تعیین شرایط مرزی و مرتبط کردن آن با UDF
◄شرایط کارکرد
◄حل
◄مقدار دهی اولیه برای حل
◄استقاده از Adapt
◄پس پردازش

شرح دوره

هدف از این تمرین مدلسازی پدیده گذرای سقوط قطره در هد پرینتر است. از مدل VOF برای مدلسازی شکل قطره استفاده می شود. برای شرط مرزی متغیر با زمان از یک UDF استفاده می شود. مساله در نظر گرفته شده در این تمرین در شکل  نشان داده شده است. برای در نظر گرفتن اثر مویینگی در جوهر افشانده شده، تنش سطحی و زاویه خیس شدگی تعیین می گردد. سطح داخلی نازل بر خلاف سطح پیرامون آن قابلیت مرطوب شدن را دارد.
در زمان صفر، جوهر نازل را پر می کند، در حالی که باقی مانده دامنه با هوا پر می شود. هر دو سیال در حالت سکون در نظر گرفته می شوند. برای آغاز سقوط فطره، سرعت جوهر در مرز داخلی به صورت ناگهانی از صفر تا m/s 3.58 افزایش می یابد و پاشش را مشاهده می کنیم.
در این تمرین از یک UDF استفاده می شود. پس از ۱۰ میکروثانیه، سرعت به صفر باز میگردد دریچه افشاننده جوهر بسته می گردد. در این مساله از گرانش صرف نظر شده است. با توجه به تقارن محوری مساله، یک هندسه دوبعدی مورد استفاده قرار گرفته است. شبکه محاسباتی ایجاد شده شامل ۲۴۰۰۰ سلول می باشد. دامنه شامل ۲ ناحیه می باشد: یک مخزن جوهر و یک مخرن هوا.

ویدیو معرفی بخش 17

◄آماده سازی
◄مش
◄تنظیمات عمومی
◄مدل ها
◄توابع تعریف شده توسط کاربر
◄مواد
◄شرایط مرزی
◄حل
◄نمایش کانتور های ویسکوزیته مولکولی
◄بررسی UDF استفاده شده

شرح دوره

در این تمرین جریان فلز مذاب از درون یک کانال دو بعدی بررسی می شوند. ویسکوزیته فلز مذاب به دما وابسته است که این وابستگی با یک تابع UDF بیان می شود. شرط تقارن در خط مرکزی اعمال شده و تنها نصف کانال مدل شده است. دیواره های کانال به دو قسمت تقسیم شده است: wall با دمای 280K و wall با دمای 290K.
هدف از این تمرین ایجاد یک UDF برای ویسکوزیته وابسته به دمای فلز مایع به این تغییرات در دمای دیوار می باشد..

ویدیو معرفی بخش 18

34 نظرات

 1. روح الله ماهوری

  سلام
  من بسته رو خریداری کردم می خواستم بدونم کی این بسته رو تحویل می گیرم؟واینکه کدوم یک از لینک های دانلود نسخه 18 وکدوم 17 و کدوم 16؟

  پاسخ دادن
 2. روح الله ماهوری

  با سلام
  می خواستم بدونم فیلم های اموزشی شما چه نسخه ای از فلوئنته؟ و اینکه فایل نصبی فلوئنت هم داخل بسته هستش؟
  با تشکر

  پاسخ دادن
  • bartar

   سلام در طول آموزش از ورژن های 16 و 17 و 18 استفاده شده اصل نرم افزار هم لینک دانلودش برای شما ارسال مشه! ورژن های 16 و 17 و 18 و حتی اخرین نسخه که 19 هست تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد

   پاسخ دادن
 3. baran.rezaie90

  سلام این اموزش برای مهندسی هوافضا گرایش پیشرانش که کار تحلیل جریان سیال روی موتور رو دارن مفید هست؟

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   با توجه به اینکه یکی از نرم افزارهای اصلی مدلسازی در رشته هوافضا Fluent است و در این آموزش مثال های کاربردی فراوانی آموزش داده شده است قطعا می تواند مفید واقع شود
   مهندس برتر

   پاسخ دادن
 4. mahdiezlgine

  با سلام و خسته نباشید . بنده طراحی و نقشه خود را با نرم افزار گمبیت انجام داده ام و می خواهم فایل سیو شده را وارد نرم افزار Fluent 6.3.26 کنم و شبیه سازی را انجام بدهم، ولی نمی دانم به چه صورت باید فایل طراحی شده و مش بندی کرده را به نرم افزار فلوئنت معرفی کرد. لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   با سلام به راحتی این کار شدنی هست در قسمت import نرم افزار بدون مشکل فایل رو import کنید

   پاسخ دادن
 5. مهدی ازلگینی

  با سلام و خسته نباشید. بنده دانشجوی رشته مواد هستم و می خواستم شبیه سازی و مدل سازی حرکت جریان مذاب درون یک محفظه رو انجام بدم. آیا این آموزش ها به من کمکی می کنه یا باید یک سری آموزش های دیگه رو هم یاد بگیرم؟.

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   این مجموعه آموزشی علاوه بر آموزش اصول کار با نرم افزار Fluent شامل مثال های متعددی می باشد که از این حیث کامل ترین مجموعه آموزشی به زبان فارسی را تشکیل می دهد. قطعا به کمک این آموزش قادر به مدلسازی حرکت جریا مذاب خواهید بود
   مهندس برتر

   پاسخ دادن
 6. علیرضا

  سلام . اگر خریدمون از طریق دانلود باشه ، کل حجم که باید دانلود کنیم چند گیگه؟؟

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   با سلام حدود ۳ گیگ هست

   پاسخ دادن
 7. mojtaba

  سلام خسته نباشید منی که اصلا تا به حال با نرم افزار انسیس کار نکردم هم میتونم ازین منابع استفاده کنم؟چون زدید سطح آموزش پیشرفته است!ممنون میشم کمکم کنید.

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   سلام بله این آموزش با فرض اینکه شما قبلا اصلا با ansys کار نکردید شروع می کند و تا مراحل پیشرفته را توضیح می دهد

   پاسخ دادن
 8. Hossein

  فایل های اموزش جامع نرم افزار ansys fluent که بعد از خرید برا دانلود گذاشتید به ترتیب هستن؟؟؟

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   سلام بله به ترتیب که بیان شده آموزش ها قرار گرفته است

   پاسخ دادن
 9. samiraardakani

  تشکر از سایت خوب شما

  پاسخ دادن
 10. رضا محمدی

  واقعا دستتون درد نکنه بسیار عالی و جامع بود.فقط ای کاش در مورد CFX و IC engine هم مثل همچنین بسته ای با مثال های متنوع ضبط بشه!من شخصا بی صبرانه منتظر همچین بسته ای هستم

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   سلام ممنون از لطف شما
   در حال برنامه ریزی برای CFX هستیم

   پاسخ دادن
 11. زهرا همتی

  سلام من چند وقته دنبال شبیه سازی توربین بادی در fluent هستم می تونید این شبیه سازی رو قرار بدید؟ فکر می کنم خیلی از افراد دنبال این شبیه سازی باشند

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   سلام ویدیو آموزشی تحلیل توربین بادی عمود محور به بسته جامع fluent اضافه گردید

   پاسخ دادن
 12. زهرا کاشی نژاد

  سلام
  خسته نباشید من انسیس ۱۷.۰ نصب کردم ولی برای من در قسمتdesignmodeler ، Redy نیست‌ . لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   با سلام کرک نرم افزار دچار مشکل شده است

   پاسخ دادن
 13. سیدرحیم

  سلام خوبید خسته نباشید لطفا یه شماره همراه به بنده بدید تا خدمت شما تماس بگیرم سوالی دارم راحب گمبیت وfluent ممنون میشم شماره بدیدشماره ی من09191448682به همراه من هم میتونید پیام بدید باتشکر

  پاسخ دادن
  • امیر سنجری

   در قسمت پشتبانی شماره تماس درج شده است

   پاسخ دادن
 14. اسماعیل

  سلام . آیا در نرم افزار شما آموزش cfxانسیس و مشخصا تحلیل پروانه و سکان ئر کشتی هم وجود دارد ؟

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   سلام CFX جدا از نرم افزار fluent هست در آینده نزدیک آموزش جامع CFX هم منتشر خواهد شد

   پاسخ دادن
 15. کامیار

  با سلام
  فصل ۷ : تحلیل یک ایرفویل در Fluent را نمیتوانم از بسته extract بکنم و فیلمش را ندارم اگر برایم بفرستید ممنون میشوم
  با تشکر فراوان از شما

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   سلام ارسال شد
   اگر باز هم مشکلی بود با پشتیبانی تماس بگیرید

   پاسخ دادن
 16. کامیار

  سلام
  قسمت designmodeler را در ansys کار نمیکند و ready نیست باید چیکار کنم؟
  با تشکر

  پاسخ دادن
  • bartar

   سلام ورژن ansys چند هست؟
   اجازه ترسیم هیچ چیزی رو به شما نمی ده؟

   پاسخ دادن
   • کامیار

    سلام هم 17.2 و هم 18 را نصب کردم
    اجازه ترسیم هیچ چیزی را نمیدهد
    ممنون از شما

    پاسخ دادن
    • کامیار

     با نصب ورژن 16.2 مشکل برطرف شد ممنون

     پاسخ دادن
     • bartar

      خب خدارو شکر اگر لازم بود بفرمایید تا از نحوه کرک کردن نسخه ۱۷فیلم بگیرم ارسال کنم موفق و پیروز باشید

    • bartar

     چون اجازه رسم هیچ چیز رو نمی ده کرک نرم افزار دچار مشکل شده! دوباره نرم افزار رو کرک بفرمایید!نسخه۱۷بدون هیچ مشکلی کرک میشود.

     پاسخ دادن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *