انتخاب صفحه

آموزش جامع تحلیل اندرکنش خاک و سازه در Abaqus


بخش ها: 5
سطح: پیشرفته
مدرس: مهندس حاجی آبادی
کد فایل: ahh1100
مدت زمان: 7 ساعت 55 دقیقه
فروشنده آموزش : AbaqusFile.ir

سید حسین حاجی آبادی : عضو نظام مهندسی ساختمان و مدرس دانشگاه

رضانوری : سرپرست ، ناظر و برنامه ریز اصلی گروه/ دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران

  مهندس برتر تضمین می کنند سوالات دانشجویان بعد از دریافت آموزش توسط مدرسین مربوطه پاسخ داده شود چنانچه پاسخ سوال در طی سه روز ارسال نشد شماره  تماس مدرسین را از پشتبان های سایت دریافت کنید

تضمین کیفیت و گارانتی بازگشت هزینه  کیفیت این آموزش توسط مهندس برتر تضمین شده است. در صورت عدم رضایت از آموزش ۱۰۰ درصد مبلغ پرداختی به شما بازگشت داده می شود.
دانلود آنی و ارسال سریع  فعال سازی لینک دانلود بلافاصله پس از ثبت سفارش / ارسال پستی به همراه کد رهگیری مرسوله در اولین ساعت اداری روز
تالیف گروهی  برنامه ریزی ، تدریس و باربینی فیلم ها توسط گروهی از اساتید و دانشجویان انجام میشود تا خطا های احتمالی را به حداقل برسانیم
به روز رسانی رایگان آموزش های جدیدی که به بسته اضافه می شود را به رایگان می توانید از پنل خود دانلود کنید

تعداد مثال ها

تعداد دقیقه های آموزش

تعداد پشتیبانان

%

رضایت کاربران

شرح دوره

نرم افزار آباکوس یک نرم افزار اجزا محدود قدرتمند است که در عین توانایی های بسیار گسترده، به سادگی قابل یادگیری و استفاده است. روش اجزا محدود یا finite element method که به اختصار FEM نامیده می شود، روشی عددی برای حل تقریبی معادلات دیفرانسیل جزئی و نیز حل انتگرال هاست. نرم افزار آباکوس قابلیت شبیه سازی مسائل پیچیده مهندسی را در زمینه های مختلف مهندسی عمران، مهندسی مکانیک و …. دارد، مسائلی همچون تحلیل سازه های فولادی، سازه های بتن آرمه، تحلیل مخازن سیالات با لحاظ نمودن اندرکنش آب و سازه، سدهای بتنی و خاکی، تحلیل های خزش وابسته به دما، انتقال حرارت اعم از استاتیکی خطی و غیرخطی و نیز دینامیکی خطی و غیرخطی، دینامیک سیالات، تحلیل های الکترومغناطیسی و….. . استفاده از نرم افزارهای اجزا محدود بدون آشنایی با روش اجزا محدود می تواند منجر به شبیه سازی های نادرست و نتایج گمراه کننده گردد. بنابراین توصیه می شود قبل از استفاده از نرم افزار، کاربران آشنایی نسبی با روش اجزا محدود داشته باشند.
نرم افزار آباکوس شامل سه محصول اصلی Abaqus standard/Explicit، Abaqus CFD و Abaqus Electromagnetic می باشد که به دلیل استفاده حداکثری و حل اکثر مسائل مرتبط با رشته مهندسی عمران با محصول Abaqus Standard/Explicit ، در این آموزش به توضیح کلیات و مقدمات این محصول می پردازیم.

ویدیو  معرفی بخش اول

آموزش کلیات و مقدمات نرم افزار اباکوس

◄ ماژول part و ابزارهای مختلف موجود در آن
◄ تعریف ویژگی های مصالح و ایجاد سطح مقطع در ماژول property
◄ نحوه مونتاژ مدل و استفاده از ابزارهای مختلف در ماژول Assembly
◄ ماژول step و استپ های پرکاربرد در مسائل مهندسی عمران
◄ ایجاد اندرکنش ها و قیدهای مختلف در ماژول Interaction
◄ ماژول Load و اعمال بارگذاری ها و شرایط مرزی و اولیه مختلف
◄ انواع المان ها و تکنیک های مش بندی در ماژول Mesh
◄ ماژول Job و تنظیمات پردازش مدل
◄ تذکر برای اجرای همبندی اصلی و اضافی
◄ بررسی نتایج و خروجی های مدلسازی در ماژول Visualization

شرح دوره

همانطور که اطلاع دارید در حالت کلی پاسخ دینامیکی سازه متاثر از حرکت لایه های خاک زیرین و از طرف دیگر پاسخ یا رفتار تنش-تغییرشکل لایه های خاک زیرین، تحت تاثیر حرکت سازه است. این پدیده اصطلاحا به اندرکنش خاک و سازه مشهور است. بسته به عوامل مختلفی چون مشخصات مکانیکی زمین، اثرات اندرکنش خاک و سازه می تواند با اهمیت و یا قابل صرف نظر کردن باشد. تاثیر پدیده اندرکنش بر روی واکنش سازه ممکن است در مقایسه با واکنش سازه واقع بر تکیه گاه صلب بصورت کاهنده و تقلیل دهنده و یا بصورت افزاینده و تقویت کننده باشد. اندرکنش خاک و سازه رفتار لرزه ای سازه ها را از جنبه-های مختلف تحت تاثیر قرار می دهد که از آن جمله می توان به کاهش فرکانس طبیعی سیستم، افزایش میرایی، افزایش تغییرمکان های جانبی و هم چنین کاهش در برش پایه اشاره کرد.
در این آموزش سعی بر آن است که به کمک نرم افزار آباکوس اندرکنش خاک با یک فونداسیون منفرد رو شبیه سازی کرده و تاثیر این پارامتر را بر پاسخ های لرزه ای سیستم تحت اثر شتاب نگاشت السنترو مورد بررسی قرار دهیم.

ویدیو  معرفی بخش دوم

آموزش مدلسازی اندرکنش خاک و فونداسیون منفرد

◄ تعریف اندرکنش خاک و سازه
◄ ایجاد پارت¬های مختلف جهت مدلسازی اندرکنش خاک و سازه
◄ مونتاژ و تعریف استپ مناسب جهت اعمال نیروی زلزله
◄ مش بندی و انتخاب المان و تکنیک مناسب مدلسازی در هر پارت
◄ مرج کردن تمامی مدل و ایجاد قید MPC بین لایه­های مختلف پارت خاک
◄ تعریف شتاب نگاشت زلزله و نحوه اعمال آن بر سازه
◄ بررسی نتایج و خروجی های مورد نظر

شرح دوره

از جمله روش های متداول تحلیل دینامیکی سازه ها اینکه یا خاک زیر شالوده صلب در نظر گرفته شده و از انعطاف پذیری آن در تعیین پاسخ سازه صرفنظر می گردد و یا به این صورت که حرکت میدان آزاد در ساختگاه تعیین شده و سپس حرکت به دست آمده به پای سازه اعمال می شود. در هر دو روش از اندرکنش خاک و سازه صرفنظر می شود، حال آن که چنانچه سازه بر خاکی نرم یا نسبتاً نرم واقع شده باشد، وضعیت کاملاً متفاوت است. به عبارت دیگر در هنگام وقوع زلزله رفتار غیر خطی زمین و پدیده اندرکنش خاک- سازه، منجر به پاسخی از سازه می شود که می تواند کاملاً متفاوت از پاسخ یک سازه با پای صلب و فقط تحت اثر حرکت میدان آزاد زمین باشد.
مطالعات انجام شده توسط محققین مختلف و مدارک مستند عینی در مکان های مختلف دنیا ، نشان داده است که رفتار غیر خطی خاک زمین ساختگاه و پدیده اندرکنش خاک- سازه می تواند علیرغم افزایش میرایی، به افزایش پاسخ سازه بیانجامد و باعث افزایش نیروهای لرزه ای وارد به سازه شود.
در این آموزش سعی بر آن است که به کمک نرم افزار آباکوس اندرکنش خاک با یک فونداسیون گسترده رو شبیه سازی کرده و تاثیر این پارامترها رو بر پاسخ های لرزه ای سیستم تحت اثر شتاب نگاشت السنترو مورد بررسی قرار دهیم.

ویدیو معرفی بخش سوم

آموزش مدلسازی اندرکنش خاک و فونداسیون گسترده

◄ ایجاد پارتهای مختلف جهت مدلسازی اندرکنش خاک و سازه
◄ مونتاژ و تعریف استپ مناسب جهت اعمال نیروی زلزله
◄ تعریف ویژگی های اندرکنش خاک و سازه و اعمال آن بر سازه
◄ تعریف شتاب نگاشت زلزله و نحوه اعمال آن بر سازه
◄ مش بندی پارت ها با المان و تکنیک مناسب
◄ بررسی نتایج و خروجی های مورد نظر

شرح دوره

دیوار حائل یا Retaining Wall یک مقطع سازه ای است که معمولا با بتن مسلح ساخته می شود. این دیوار به گونه ای طراحی می شود که مقاومت خاک را در برابر فشار جانبی شیب های غیر طبیعی، افزایش دهد. کاربرد این دیوارها در بخش راهسازی، پل سازی و مکان هایی است که نیاز به پایداری و بهسازی خاک است. تعدادی از انواع مختلف دیوارهای حائل عبارتند از: دیوار وزنی معمولی، دیوار گابیونی، دیوار گهواره ای، دیوار مخزنی و دیوار طره ای که خود به دیوارهای طره ای ساده، دیوارهای طره ای پشت بند دار و دیوارهای طره ای جلوبند دار تقسیم بندی می شوند. عوامل موثر در انتخاب نوع دیوار عبارتند از : هندسه دیوار و وضعیت قرارگیری آن، محل احداث پروژه، شرایط تحت الارضی، نوع بارگذاری، مسائل سازه ای، در دسترس بودن مصالح و مسائل اجرایی، اقتصادی و محیطی. در طراحی دیوارهای حائل نیز همانند سایر سازه های ژئوتکنیکی، در نظر گرفتن اندرکنش بین دیوار و خاک لازم است. برای تعیین مشخصات و پارامترهای خاک می توان از طبقه بندی و آزمایشات نشانه ای مانند حدود اتربرگ، دانه بندی و درجه رطوبت استفاده کرد.
در این آموزش قصد داریم که به کمک نرم افزار آباکوس یک دیوار حائل طره ای رو تحت اثر فشار سربار خاک در یک خاک لایه ای شبیه سازی کرده و تاثیر اندرکنش خاک و سازه رو هم در مدلسازی لحاظ کنیم.

ویدیو  معرفی بخش چهارم

آموزش مدلسازی شمع منفرد بتنی در خاک چندلایه

◄ ایجاد پارت خاک با استفاده از فضای مدلسازی axisymmetric، تعریف مصالح بتن و لایه های مختلف خاک
◄ مونتاژ مدل و نحوه تعریف استپ های Geostatic و static General
◄ ایجاد قیدهای مورد نظر در ماژول Interaction
◄ اعمال شرایط مرزی خاک و شمع، اعمال نیروی وزن خاک با حالت بار Body Force و اعمال شرایط اولیه مانند نسبت تخلخل اولیه بر خاک در ماژول Load
◄ مش بندی خاک با استفاده از Bias
◄ بررسی نتایج و خروجی های مورد نظر مانند جابجایی و تنش

شرح دوره

شمع ها در واقع ستون های لاغری هستند که به صورت جانبی متکی به خاک پیرامون خود می باشند. شمع ها برای انتقال بار از خاک های سست به لایه های مقاوم در ژرفاهای بیشتر به کار می روند. بخشی از این انتقال بار به وسیله مقاومت اصطکاکی در طول شمع، و بخشی دیگر با کمک مقاومت نوک شمع انجام می گیرد. در موارد زیر استفاده از شمع می تواند به عنوان یک گزینه مورد بررسی قرار گیرد:1- اگر خاک نزدیک به سطح زمین، ظرفیت باربری کافی برای تحمل بارهای سازه ای را نداشته باشد.2-اگر نشست نامتقارن پی ناشی از تغییر جنس خاک و یا نامتقارن بودن بارهای وارده زیاد باشد.3- اگر بار جانبی و یا کششی وارد بر پی قابل توجه باشد.4-اگر برای قرار دادن پی سطحی، بر روی بستر با مقاومت کافی، نیاز به حفاری با عمق زیاد باشد. شمع ها به عنوان اعضای سازه ای کاربرد فراوانی در مهندسی عمران دارند، که نه تنها بارهای محوری، بلکه در تحمل بارهای جانبی نیز نقش بسزایی دارند. از مهم ترین مسائل در طراحی و محاسبه شمع، اندرکنش شمع-خاک است. اندرکنش خاک-پی-سازه به دلیل افزایش تغییرمکان جانبی سازه، تاثیر بسزایی در عملکرد سازه های حساس همچون سازه های انرژی هسته ای دارد، بنابراین پاسخ دینامیکی اندرکنش شمع و خاک باید به صورت دقیقی در محاسبات لحاظ گردد.
در این آموزش قصد داریم که به کمک نرم افزار آباکوس یک شمع منفرد را در یک خاک دولایه شبیه سازی کرده و تاثیر اندرکنش خاک و شمع رو مورد بررسی قرار دهیم.

ویدیو معرفی بخش پنجم

آموزش مدلسازی اندرکنش خاک و فونداسیون گسترده

◄ ایجاد پارتهای مختلف جهت مدلسازی اندرکنش خاک و سازه
◄ مونتاژ و تعریف استپ مناسب جهت اعمال نیروی زلزله
◄ تعریف ویژگی های اندرکنش خاک و سازه و اعمال آن بر سازه
◄ تعریف شتاب نگاشت زلزله و نحوه اعمال آن بر سازه
◄ مش بندی پارت ها با المان و تکنیک مناسب
◄ بررسی نتایج و خروجی های مورد نظر

6 نظرات

 1. رامین کاظمی

  سلام
  من امروز این آموزش رو خریدم کی به دستم می رسه؟

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   بسته شما حدود 2 روز دیگر به دست شما خواهد رسید. ضمنا کد رهگیری مرسوله پستی به ایمیل شما فرستاده شده و می توانید محل دقیق مرسوله را با این کد پیگیری فرمایید.
   مهندس برتر

   پاسخ دادن
 2. مبین

  عالی بود ممنون از آموزش خوبتون

  پاسخ دادن
 3. Reza

  سلام و تشکر می خواستم بدونم که حجم آموزش برای دانلود چقدره؟ و اگه من پستی خرید کنم کی به دستم می رسه؟

  پاسخ دادن
  • مهندس برتر

   سلام و احترام
   حجم این آموزش حدود 3 گیگابایت است. در صورت خرید پستی بسته به شهر محل سکونت شما بین 48 تا 72 ساعت طول می کشه که آموزش به دست شما برسه. ضمنا چه خرید بصورت دانلودی انجام بشه و چه پستی در هر دو حالت لینک دانلود هم برای شما ظاهر خواهد شد و شما می تونید قبل رسیدن پست قسمتی از آموزش رو دانلود کرده و استفاده کنید.
   مهندس برتر

   پاسخ دادن
 4. محمد امینی

  سلام خیلی تشکر می کنم از مدرس دوره آموزش ها خیلی روان و با جزییات بیان شده ممنون از زحماتتون

  پاسخ دادن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *